ArtKit کیت هنری
گزارش تولید یك برنامه جدید؛

ملسو عروسكی كه از سیاره دیگر به زمین آمد

ملسو عروسكی كه از سیاره دیگر به زمین آمد به گزارش کیت هنری قصه های ملسو به کارگردانی ندا وفایی این روزها برای پخش از شبکه دو سیما در حال تصویربرداری است.به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، «قصه های ملسو» عنوان جدید ترین مجموعه شبکه دو است که روزهای پایانی تصویربرداری را پشت سر می گذارد. مجموعه ای به کارگردانی ندا وفایی و تهیه کنندگی حسین همازاده که این روزها سخت مشغول کار هستند تا بزودی آماده پخش از شبکه دو شود. این مجموعه در ۵۴ قسمت و برای گروه سنی کودک و خردسال ایجاد می شود. گروه تولید و تهیه این مجموعه تصویربرداری را از سال قبل شروع کرده اند و همزمان تدوین و مراحل فنی هم در حال انجام می باشد. لوکیشن اصلی «قصه های ملسو» سوله ای در شهرک نور است که دکورهای برنامه در آنجا زده شده است. در یکی از روزهای بهاری به پشت صحنه این مجموعه می رویم و همراه آنان قسمت هایی از ضبط برنامه را تماشا می نماییم.
کرونا همه چیز را تحت تأثیر قرار داده است و گویا انسان ها دیگر عادت کرده اند که علیرغم این ویروس منحوس به زندگی روزمره ادامه دهند. به همین خاطر گروه های سازنده برنامه ها و سریال های تلویزیونی کوشیده اند تا با تعداد کمی از عوامل به تولید آثار خود اقدام نمایند. سازندگان مجموعه «قصه های ملسو» هم ترجیح دادند در فضای وسیعی و با تعداد محدودی عوامل، این مجموعه را تولید کنند. برنامه ۲ دکور ثابت دارد که یکی متعلق به پذیرایی منزل است که در کنار آشپزخانه قرار دارد و یکی دیگر اتاق خواب بچه هاست. این خانواده شامل پدر، مادر، دایی و یک دختر و یک پسر است که همگی در حال مرور فیلمنامه و تمرین و روخوانی هستند. عروسک گردان ملسو هم مشغول مرتب کردن عروسک است. عروسک بانمک و دوست داشتنی با موهای قرمز و چشم های درشت که میتوان پیش بینی نمود کودکان ارتباط خوبی با آن برقرار کنند.
آموزش سبک زندگی برای کودکان
کنار دکورهای این برنامه راهرویی وجود دارد که در انتهای آن سالن غذاخوری، اتاق گریم و اتاق لباس قرار دارد. با حسین همازاده تهیه کننده هم صحبت می شویم. او درباره روند تولید این مجموعه می گوید: پیشنهاد ساخت این مجموعه از سوی ما به شبکه عرضه شد که البته در ابتدا فرم به شکل دیگری بود. ایده اصلی این برنامه در دوران کرونا شکل گرفت و شاید بهانه ای شد تا بتوانیم مجموعه ای در زمینه آموزش نکات بهداشتی به بچه ها بسازیم. چون شاید خیلی از بیماری ها ارتباط مستقیمی با سبک زندگی داشته باشد. ازاین رو آموزش سبک زندگی درست و رعایت نکات بهداشتی و سلامتی برای بچه ها بهانه ای شد تا این مجموعه شکل بگیرد. ما در این مجموعه تلاش کردیم با ادبیات خود به بچه ها پیام های آموزشی عرضه دهیم تا مورد توجهشان قرار بگیرد.

از او درباره ساخت فصل های بعدی می پرسم و او هم پاسخ می دهد: هنوز زود است که در اینباره سخنی گفته شود و باید منتظر پخش بمانیم و ببینیم بچه ها چقدر از برنامه استقبال کنند و ملسو را دوست داشته باشند.
از او سوال دیگری می پرسم در خصوص این که تا چه حد «ملسو» می تواند به یک شخصیت ماندگار تبدیل گردد که پاسخ می دهد: به عوامل مختلف بستگی دارد. البته بخشی از آن به ما و کار ما برمی گردد که ما تلاش می نماییم این اتفاق برای ملسو بیفتد و بتواند مورد توجه بچه ها قرار بگیرد. اما زمان پخش، تبلیغات و عوامل بسیاری وجود دارد که در حوزه اختیارات ما نیست. اما فکر می کنم ملسو این توانایی را داشته باشد که بتواند ماندگار شود.
ملسو کودکی که از سیاره ای دیگر به زمین سفر کرده است
سری به ضبط برنامه می زنیم. مادر و دایی خانواده در حال بازی هستند و ملسو هم پشت میز ناهارخوری نشسته و در حال گوش دادن به صحبت های بزرگ ترهاست و به علامت تعجب سرش را به اطراف می چرخاند. دختر خانواده هم در آشپزخانه به مادرش کمک می نماید. دایی و مادر درباره استفاده داروها با عنایت به دستور پزشک صحبت می کنند و ملسو هم که از همه جا بی اطلاع است وارد بحث می شود. کارگردان مجموعه که در گوشه ای از سوله پشت میز مستقر شده از جای خود بلند شده و با بازیگران صحبت می کند. فرصتی پیش می آید که با کارگردان همکلام شویم.
ندا وفایی کارگردان مجموعه در ابتدا می گوید: ملسو به شکلی کودک خردسالی است که از یک سیاره دیگر به زمین آمده و به صورت اتفاقی وارد این خانواده می شود. ازاین رو خصوصیت ها و خصوصیات جالبی دارد که فکر می کنم برای مخاطبان جذاب باشد. چون با دنیای انسان ها بیگانه است و با چیزهایی مواجه می شود که برایش آشنا نیست. همین اتفاق ماجراهایی را برایش رقم می زند که قصه های این مجموعه را شکل می دهد.
به تماشای ضبط بخش هایی از این مجموعه می نشینیم. دایی و مادر برای بچه ها برنامه دارند. مقرر است که مادر قصه بگوید و دایی هم با عروسک هایی که دارد نمایش اجرا نماید. ملسو هم روی تخت یکی از بچه ها نشسته و با دقت به قصه گوش می کند و گاهی که برایش سوال پیش می آید مطرح می کند.

مرضیه ابراهیمی صداپیشه ملسو در اتاقک خودش نشسته و تمام تمرکزش را روی کار گذاشته تا بدون هیچ مشکلی ضبط ادامه پیدا کند. هماهنگی عجیبی با عروسک گردان ملسو دارد و همین مبحث سبب می شود کمتر مشکلی ایجاد شود. با او گپ کوتاهی می زنم و در توضیحاتی درباره کار با عروسک می گوید: شخصیت ملسو به این خاطر که از یک سیاره دیگر آمده با بسیاری از ابزارهای این دنیا آشنایی ندارد. ازاین رو بسیاری از کارهای آدم ها او را شگفت زده می کند. اما تلاش می کند خودش را با شرایط تطبیق بدهد. ازاین رو شخصیت جالبی دارد که کار کردن با او را جذاب می کند. من و عروسک گردان هم تلاش می نماییم زمانی را برای تمرین و هماهنگی با هم بگذاریم تا به مشکلی برخورد نکنیم. کار کردن برای بچه ها خیلی لذت بخش است و همین از سختی های کار کم می کند.
سختی جذب بچه ها به تلویزیون با وجود رقبای سرسخت
آرش صادقیان یکی از بازیگران اصلی این مجموعه است که نقش پدر خانواده را بازی می کند. البته جوان است و به همین خاطر گریمور کمی موهایش را سفید می کند تا برای مخاطب باورپذیرتر شود. با او درباره این تجربه هم کلام می شویم. صادقیان می گوید: پدر خانواده آدم خلاقی است و نگاه کمیکی دارد. در عین حال که بزرگسال است اجازه اصلاح رفتارش را به فرزندانش می دهد. مثل پسربچه ها دوست دارد مهندسی کند ولی در عین حال خصوصیت هایی دارد که بتواند بزرگترها را هم مخاطب این مجموعه نگه دارد.
وی درباره ایجاد جذابیت برای بچه ها هم عنوان می کند: نشاندن بچه ها پای تلویزیون و علاقه مند کردن به چیزی که عرضه می نماییم خیلی دشوار می باشد، آن هم با رقبای سرسختی که تلویزیون دارد اما ما تلاش می نماییم که بتوانیم این اتفاق را رقم بزنیم. البته نمی دانم تا چه حد می توانیم در این کار موفق باشیم، تلاش ما این است که بتوانیم با اصالت کار نماییم، ضمن این که کیفیت محتوا در این امر خیلی اثرگذار است.
بعد از گفتگو با برخی از عوامل باز هم به تماشای بخشی از این مجموعه می نشینیم. دایی و بچه ها در این سکانس با هم بازی دارند و دیالوگ هایی ردوبدل می شود. نگاه کردن به این مجموعه حس خوشایندی برای ما دارد چون یادآور دوران کودکی و زمانی است که پای برنامه های تلویزیون می نشستیم و کلی از دیدن انها لذت می بردیم. با آنچه که ما در پشت صحنه این مجموعه دیدیم، به نظر می آید «قصه های ملسو» بتواند مورد توجه قرار بگیرد و این شخصیت در ذهن کودکان ماندگار شود.

1400/03/01
11:03:31
5.0 / 5
489
تگهای خبر: آموزش , بازیگر , تصویر , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری