ArtKit کیت هنری

برای سالروز درگذشت جمشید مشایخی

برای سالروز درگذشت جمشید مشایخی جمشید مشایخی با تاکید بر اینکه شهرت نباید هدف یک هنرمند باشد، می اظهار داشت: اگر هدف شهرت باشد، انسان به فساد کشیده می شود.


موزه سینمای ایران امروز ۱۳ فروردین همزمان با سالروز درگذشت زنده یاد«جمشید مشایخی» گفتگوی تاریخ شفاهی این هنرمند نامدار را منتشر نموده است که در زیر آنرا می خوانید.
به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، جمشید مشایخی در این مصاحبه با اشاره به دوران کودکی خود اظهار داشت: پدرم نظامی بود بنا بر این من را هم به دبیرستان نظام فرستاد. مدتی که در دبیرستان بودم متاسفانه فعالیت تئاتری نداشتم وارد دانشکده افسری شدم اما اصلا علاقه نداشتم.
خاطره مشایخی از غلامرضا تختی
جمشید مشایخی درباره زنده یاد«غلامرضا تختی» بیان داشت: یادم می آید رستورانی سر کوچه مان بود و زنده یاد تختی را آنجا دیدم. با یک دستش روزنامه مطالعه می کرد و با دست دیگرش غذا می خورد. به خودم اجازه ندادم سلام نکرده از تختی بگذرم برای اینکه مثل همه مردم ایران که عاشق تختی بوده و هستند من هم او را خیلی دوست داشتم از طرفی هم فکر کردم که او جای خلوتی پیدا کرده است و خلوت او را بهم نزنم بنا بر این دو دل بودم اما دل را به دریا زدم و به او سلام کردم و تختی هم انگار که سال هاست من را می شناسد، در آغوشم گرفت و گفت بشنیم و هر غذایی دوست داری بگو برایت بیاورند (این درحالی بود که هنوز کسی من را بعنوان بازیگر نمی شناخت) وقتی خداحافظی کردم و از او جدا شدم با خودم گفتم خدایا اگر روزی در کارم شهرتی پیدا کردم ازت می خواهم همانند«تختی» فروتن و متواضع باشم و هنوز پس از سال ها لحظه ای که تختی را دیدم فراموش نمی کنم.
دیدار با ابراهیم گلستان برای «خشت و آیینه»
مشایخی با اشاره به حضورش در فیلم «خشت و آیینه» نیز اضافه کرد: روزی ابراهیم گلستان همراه با مرحوم فروغ فرخزاد برای دیدن نمایش مرده ها که من در آن ایفای نقش داشتم، آمدند و پس از دیدن نمایش، من را به یک مهمانی دعوت نمودند و گفتند می خواهند فیلمی بنام «خشت و آیینه» بسازند البته علاوه بر من در این مهمانی آقایان پرویز فنی زاده، محمدعلی کشاورز، منوچهر فرید، اکبر مشکین، مسعود فقیه و جلال مقدم نیز حضور داشتند که با ما صحبت کردند و در نهایت آن فیلم ساخته شد.
وی درباره حضورش در فیلم سینمایی« گاو » نیز اظهار داشت: سال ۱۳۴۸ زنده یاد عزت الله انتظامی به منزل من آمد و گفت جوانی بنام داریوش مهرجویی از آمریکا آمده است و می خواهد یکی از قصه های دکتر ساعدی بنام «گاو» را به شکل فیلم سینمایی درآورد. البته آقای والی این داستان را در تلویزیون به شکل نمایشنامه اجرا کرده بود.
قرار بود من نقش فرمان را بازی کنم
مشایخی با اشاره به اینکه داریوش مهرجویی پس از «الماس ۳۳» فیلم سینمایی گاو را ساخت، بیان داشت: این فیلم بسیار مورد توجه مردم قرار گرفت و بعدها در جشنواره های زیادی درخشید و موفق به کسب جایزه نیز شد. در همان سال (۱۳۴۸) پس از اتمام فیلمبرداری« گاو»، مسعود کیمیایی برای فیلم سینمایی« قیصر» از من دعوت کرد. در ابتدا قرار بود نقش فرمان را بازی کنم و نقش خان دایی را محمدعلی کشاور ایفا کند که ایشان نیامد و مسعود کیمیایی نقش را عوض کرد و نقش فرمان را به ناصر ملک مطیعی و خان دایی را به من داد و این شروع کار من در سینمای حرفه ای بود.
سفارش به جوانان مشتاق بازیگری
وی درباره سفارش اش به جوانان مشتاق بازیگری اظهار داشت: آنچه که همیشه به جوانان نصیحت کردم و بازهم روی آن تاکید دارم اینکه هیچ چیز از تواضع و فروتنی بالاتر نیست. گاهی با برخی جوانان برخورد می کنم متوجه می شوم که به خاطر شهرت می خواهند وارد این حرفه شوند اما همه ما باید بدانیم زمانیکه هدف شهرت باشد انسان به فساد کشیده می شود و هدف یک هنرمند نباید شهرت باشد. هدف از راه هنر باید به جامعه ای باشد که به آن خدمت می کند و اگر خیلی والا باشد می تواند به جوامع بشری نیز خدمت کند. مانند: حافظ، فردوسی، شکسپیرو دیگر بزرگان جهان.
مشایخی در آخر صحبت هایش بیان داشت: بنده خاک پای ملت ایران بوده، هستم و خواهم بود.
گفتگوی زنده یاد«جمشید مشایخی» به مدت ۸ ساعت در سال ۱۳۸۷توسط زنده یاد زاون قوکاسیان انجام شده است و فیلم کامل این گفتگو برای ثبت در تاریخ در بخش تاریخ شفاهی موزه سینمای ایران نگهداری می شود.
یادآور می شود، موزه سینمای ایران بعنوان مجموعه ای فرهنگی و تاریخی که روایتگر سیر تاریخ و تحولات سینمای ایران است خودرا موظف می داند نظرات و دیدگاه های سینماگران باتجربه و پیشکسوت را جمع آوری کرده تا نسل های آینده با نگاه و مسیر زندگی و نحوه خلق وشکل گیری آثار هنرمندان و صاحب نظران هنر سینما آشنا گردند وانتشار این مطالب به مفهوم تایید و یا رد نظر اشخاص نیست و فقط جنبه پژوهشی و ضبط تاریخ شفاهی داشته وهدف پرداختن به سرگذشت و تاریخ سینمای ایران است.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1400/01/13
22:33:02
5.0 / 5
890
تگهای خبر: آینده , بازیگر , تئاتر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری