ArtKit کیت هنری
طی مراسمی در موزه سینما

نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق كریمی اهدا شد

نشان عالی خورشید به مرتضی رزاق كریمی اهدا شد کیت هنری: نخستین دوره مراسم اهدای نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند ایران عصر روز گذشته چهارشنبه 6 اسفندماه با تقدیر از «مرتضی رزاق کریمی» در موزه سینما اجرا شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی موزه سینما، در ابتدای این مراسم رامین حیدری فاروقی رئیس انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند اظهار داشت: پارسال در صنف تهیه کنندگان مستند بحث بر این بود که تهیه کننده خوب چه فردی است که هم برای سینمای ایران خوب باشد و هم کارگردانان سینما او را دوست داشته باشند.
او افزود: کار نشان عالی خورشید زنده نگه داشتن گفتمان جست وجوی یک تهیه کننده خوب، قابل اتکا و مولد است. بدین سان اساسنامه و آئین نامه شکل گرفت و مقرر شد هیات موسس نخستین دوره را برگزار کند.
فاروقی همینطور اظهار داشت: خوشحالیم برای نشانه گذاری این رویکرد فردی انتخاب گردید که می توانیم حضور و تجربیاتشان را به رخ خودمان و دیگران بکشیم و یادآور شویم که استمرار در امر کیفی چه نقش مهمی دارد و آدم ها چگونه می توانند با تماشای یک رویکرد درست پیام تشویق فعالیتهای آن شخص را ببینند. آقای رزاق کریمی فردی است که برای اولین دوره انتخاب شده است و ما خوشحالیم که این اتفاق با ایشان شروع می شود. از همه بزرگانی که امشب در این مراسم حضور دارند تشکر می کنم، از موزه سینما قدردانی می کنم که همیشه پشتیبان سینمای مستند بوده و همینطور از صنف مستندسازان. امیدوارم همیشه پشتیبان سینمای مستند باشید و دیگران را ترغیب به تماشای سینمای مستند کنید.
فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است
در ادامه این مراسم سیدمحمد بهشتی با تبریک میلاد حضرت علی (ع) اظهار داشت: آنچه امروز در سینمای ما مشهود است این است که فرهیختگی در سینمای مستند جمع شده است. اگر کسی از من سراغ اندیشه را در سینمای ایران بگیرد به او می گویم سینمای مستند ایران را نگاه کند چونکه سینمای مستند امروز می تواند نمایندگی ظرفیت بالقوه سینمای ما را داشته باشد بنابراین مستندسازان باید قدر خودشان را بدانند.
وی افزود: ما باید به این ارزش ها دقت کنیم و بدانیم که سینمای مستند واجد فرهیختگی است و هرچقدر این فرهیختگی عمق بیشتری پیدا کند طبیعی است که راه خویش را بیشتر باز می کند و از نظر اقتصادی و فرهنگی می تواند در ارتفاعات بلندتری پرواز کند.
بهشتی با اشاره به اینکه سینما همواره به دیده شدن نیاز دارد، اظهار داشت: ترازوی دیده شدن ها در سینما مراسم هایی همچون جشنواره ها، نمایش های مختلف، تقدیرها و اهدای نشان ها است. بنابراین نشان عالی خورشید که شما آنرا طراحی کردید می تواند کمک خوبی به دیده شدن سینمای مستند کند و برای آن که خصوصیت آن حفظ شود باید در اهدای جایزه و نشان سخت گیر باشید تا اگر کسی این نشان را گرفت حقیقا دلالتی کند بر حقیقتی نه این که بخواهیم نشان را هرسال بین افراد تقسیم نماییم.
وی با بیان اینکه این نشان را ارزان به کسی ندهید، افزود: کسانی که این نشان را می گیرند نباید احساس کنند که آنرا ارزان به دست آورده اند و این جایزه باید دلالت بر فتح قله های بلند کند.
مستند بستری برای رشد و توسعه سینمای ایران است
در ادامه این مراسم منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما هم اظهار داشت: من هیچگاه فیلم مستند نساخته ام اما همیشه مستند را بستر جدی برای رشد و توسعه در فضای سینمای ایران می شناسم چونکه معتقدم مستندسازان در مناسبات صنفی از یک فرهیختگی در روابطشان برخوردار می باشند که سبب شادمانی است.
شاهسواری با بیان اینکه امیدوارم نشان عالی خورشید گرفتار اضمحلال و ابتذال تکرار نشود، اظهار داشت: بطور قطع در ذهن دوستان سوالاتی مطرح شده که برای پاسخ به آن سوالات به این نتیجه رسیدند که یک نشان طراحی شود تا از اهدای این نشان معرفتی حاصل شود چونکه معرفت حاصل پرسش های اولیه است.
وی همینطور اظهار داشت: خوشحالم از این که پس از مدت ها امشب دوست عزیزم آقای رزاق کریمی را می بینم. ایشان از دوستان خوب و صبور ما در سینما و فعالیتهای صنفی هستند و من جز صبوری، آرامش و دانش از او چیز دیگری ندیده ام. نخستین دوره نشان عالی خورشید را به دوستان مستندسازم در خانه سینما تبریک می گویم و امیدوارم دوره های بعد هم با همین روش و نگاه های سخت گیرانه برگزار گردد.سینمای مستند باید به سمت صنعتی شدن برود
مرتضی رزاق کریمی پس از دریافت نشان عالی خورشید در این مراسم اظهار داشت: این که دوستان من را شایسته دریافت چنین نشانی دیدند و تقارن این شب مهم با ولادت حضرت علی (ع) برای من اتفاقی به یادماندنی است. این نشان وجه متفاوتی از جوایزی که در جشنواره ها دریافت کردم دارد؛ فلسفه ای که پشت این نشان است می تواند چراغ راه آینده من باشد و کارم را دشوارتر می کند.
وی افزود: بارها شنیدیم که همیشه پشت سر یک مرد موفق یک زن حضور دارد و من اگر امروز موفقیت کوچکی به دست آوردم به علت آن است که پشت سر من چند زن حضور داشتند. ابتدا مادرم که در حوزه فرهنگ همیشه مشوق من بوده است و ما را به سمت شعر و ادبیات سوق می داد، خواهران عزیزم، همسرم و همینطور دخترم که وقتی به دنیا آمد انگیزه زیادی برای اصلاح مسیر به من برای رسیدن به موفقیت های بیشتر داد.
رزاق کریمی با تشکر از هیات موسس نشان عالی خورشید بیان نمود: این نشان اتفاق مهمی است اما باید توجه داشته باشیم که مسائل مهمی در سینمای مستند روی زمین مانده است. هرچند سینمای مستند مسیر رو به رشدی طی کرده است اما سینمای مستند ما هنوز فاقد استراتژی است و باید به سمت صنعتی شدن برود؛ صنعتی که در آن چرخه اقتصادی درک شود.
او افزود: سینمای مستند باید استراتژی داشته باشد، هدفمند باشد و وارد عرصه های جهانی شود. سرمایه های بزرگ فرهنگی زیادی داریم و سینمای مستند خیلی سهل تر از سینمای داستانی می تواند در عرصه بین المللی بدرخشد و این اتفاق نخواهد افتاد مگر این که بزرگانی مثل دو صنف مهم انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند و انجمن کارگردانان سینمای مستند در خانه سینما جمع شوند و با مدیران فرهنگی که در حوزه مستند به شکل تخصصی کار می کنند به تشریک مساعی برسند و نظام تولید سینمای مستند را متحول کنند. باید توجه داشته باشیم که تحول نقطه آغاز تهیه و تولید سینمای مستند است.
رزاق کریمی با تشکر از هیات مدیره مدیره و پیشکسوتان صنف تهیه کنندگان سینمای مستند اظهار داشت: استاد اول من در سینما برادرم مصطفی رزاق کریمی است که امشب هم در جمع ما حضور دارد. از همه زحمات او تشکر می کنم. امیدوارم در آینده باز هم شاگردی کنم و بیاموزم.
معضل اصلی سینما تهیه کننده فرهیخته و اندیشمند است
محمد حمیدی مقدم مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم که در این مراسم حضور داشت، اظهار داشت: امشب در حضور شما میهمانان گرامی احساس شور و شعف دارم. قدردانی و تجلیل خیلی زیباست البته گاهی فرمایشی می شود و ساختار اداری پیدا می کند اما زمانی که خودجوش باشد و از یک جمع صنفی برآید زیباتر می شود.
وی با تشکر از انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران که چنین ابتکار عملی داشتند، بیان نمود: همان گونه که آقای سیدمحمد بهشتی اشاره نمود قدر این نشان باید دانسته شود و تبدیل به یک شکل روتین و تکراری نشود چونکه در این صورت گرانقدری و ارزش آن در طول سالیان کم رنگ می شود. در صدمه شناسی ای که به تازگی در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی داشتیم این طور عنوان شد که معضل اصلی سینمای ایران فیلمنامه نیست بلکه تهیه کننده فرهیخته و اندیشمند است؛ تهیه کننده ای که از نقطه صفر با یک تولید همراه شود، با تفکر و اندیشه و در انتهای عرضه محصول فرهنگی هم با مخاطب همراه باشد.
وی افزود: ما در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی همیشه به این نکته اشاره می نماییم و دوست داریم همراه و حامی چنین تهیه کنندگانی باشیم و درحال حاضر شاید خیلی افق روشنی در چندین نقطه نورانی نباشد اما امیدواریم این جهش با کمک انجمن صنفی تهیه کنندگان و کارگردانان مستند همراه شود و به افق خوبی برسیم و توجه داشته باشیم که تهیه کننده نقطه آغازین یک فکر است که گروه ها را با خود همراه می کند.
حمیدی مقدم در وصف مرتضی رزاق کریمی هم اظهار داشت: آقای رزاق کریمی به غیر از این که انسانی شریف است دوستی همراه می باشد. از تجربیات ایشان سال ها در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بهره گرفته شده و من دو سال است که افتخار همراهی با ایشان را دارم. ایشان همیشه دوست داشتند در کنار ما بمانند و در بحث های سخت جشنواره سینما حقیقت که سال جاری یکی از پیشروترین و سخت ترین دوران را گذراندیم، همراه ما بودند. پیشرویی سینمای مستند از این جا می آید که سال جاری خود مستندساران حرکتی در بحث برخط آنلاین داشتند که آقای رزاق کریمی یکی از بانیان اصلی بودند.
وی تصریح کرد: در آقای مرتضی رزاق کریمی همیشه عدالت را دیدیم و در مباحث صنفی هم همیشه راهگشا بودند. امیدوارم ابتدا در کنار خانواده مستند و بعد در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی از خدمات و تجربیات ایشان سالهای دراز بهره بگیریم.
در انتهای این برنامه به پاس همراهی و حمایت های موزه سینمای ایران از سینمای مستند و مستندسازان نشان عالی خورشید توسط انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای مستند جهت ثبت در تاریخ سینمای ایران به مهران عباسی مدیرعامل موزه سینما اهدا شد و این نشان در گنجینه مستندسازان در تالارهای موزه سینما قرار گرفت.
محمد صوفی دبیر نخستین دوره نشان عالی خورشید بود و اجرای برنامه را منصور ضابطیان برعهده داشت.
در این مراسم اعضای هیات مدیره ادوار انجمن صنفی تهیه کنندگان سینمای ایران، پیشکسوتان سینمای مستند، مصطفی رزاق کریمی، مهناز مظاهری، سعید رشتیان، بابک بهداد، فخرالدین سیدی، ارد عطارپور، سام کلانتری، عصمت شاکری، علیرضا حسینی، محمد شکیبانیا، فاطمه شهباز طهماسبی، اصغر قهقرایی، پدرام اکبری، مجید خالقی، فرشته طائرپور، پژمان مظاهری پور، شهنام صفاجو و... حضور داشتند.
منبع:

1399/12/07
12:45:38
0.0 / 5
840
تگهای خبر: آینده , تخصص , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری