ArtKit کیت هنری
با معرفی داوران بخش های مختلف؛

نشست رسانه ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم كوتاه رضوی انجام شد

نشست رسانه ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم كوتاه رضوی انجام شد کیت هنری: نشست رسانه ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با معرفی داوران بخش های مختلف این جشنواره اجرا شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی، نشست رسانه ای چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی ظهر امروز یکشنبه ۳ اسفند در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر گرگان اجرا شد.
در ابتدای این جلسه رسانه ای که به صورت آنلاین برگزار شد، عادله کشمیری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان و رئیس این رویداد بیان کرد: خوشحالیم که جشنواره ای که هدفش گسترش کارهای هنری با سیره ائمه معصوم (ع)، شناسایی پدید آورندگان و معرفی استعداهای جوان و... بود، با دریافت بیش از یک هزار اثر در دبیرخانه کار خودرا شروع کرد. در ادامه با برگزاری جلسات گوناگون با مسئولان استانی، برگزاری ورکشاپ و حالا رسیدن به مرحله نهایی و نمایش ها و معرفی برگزیدگان همه امور به خوبی پیش رفت.
ایشان سپس درباره برنامه های جشنواره برای بین المللی شدن آن عنوان کرد: این اتفاق در دستور کارمان حتما قرار دارد. استان گلستان ظرفیت های زیادی برای بین المللی کردن جشنواره فیلم کوتاه رضوی دارد. باتوجه به تاثیرگذاری فیلم کوتاه و ارادت مردمانی از سراسر جهان به امام رضا (ع) و انشالله تامین اعتبار این اتفاق صورت خواهد گرفت.
هیچ تضمینی برای حفظ امنیت آثار وجود ندارد
سعید نجاتی دبیر چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی نیز در پاسخ به این پرسش که چه ضمانت های برای حفظ حقوق صاحبان آثار در نمایش های آنلاین وجود دارد، بیان کرد: واقعیت این است که هیچ تضمینی برای حفظ امنیت آثار وجود ندارد. نت فلیکس هم نمی تواند چنین ادعایی کند. اما اصل را بر این می گذاریم که اهالی فیلم کوتاه خود حواسشان به امنیت آثار دوستانشان هست. به لطف دوستان مان در انجمن سینمای جوانان ایران، نمایش های آنلاین به سه سامانه هاشور، ودیو و تیوال در ایام ۴ تا ۶ اسفند سپرده شده است.
واقعیت این است که هیچ تضمینی برای حفظ امنیت آثار وجود ندارد. نت فلیکس هم نمی تواند چنین ادعایی کند. اما اصل را بر این می گذاریم که اهالی فیلم کوتاه خود حواسشان به امنیت آثار دوستانشان هستوی افزود: بیش از ۹۲ درصد فیلمسازان اجازه نمایش آنلاین آثارشان را به ما داده اند و این امکان رایگان در اختیار عموم علاقه مندان قرار دارد.
کشمیری نیز درباره حمایت های صورت گرفته از جشنواره ای با موضوع دینی و مذهبی توضیح داد: حمایت اصلی از جشنواره توسط بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) و سازمان سینمایی صورت گرفته است. بانک رفاه کارگران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و انجمن سینمای جوانان ایران و استانداری گلستان نهادها و سازمان های همراه ما در جشنواره بوده اند.
وی درباره شیوه حفظ پروتکل ها در روزهای برگزاری جشنواره عنوان کرد: ۴ دوره کارگاه آموزشی با حضور استادهای مجربی در گرگان اجرا شد. برگزاری کارگاه ها با اساتید مجرب در این دوره اهمیت زیادی داشت و یادگاری ماندگار را به ثبت رساند و قدم ارزشمندی است که بنیه علمی و حرفه ای و هنری هنرمندان استان را تحت تاثیر قرار می دهد. امیدواریم این کلاس ها در سال های آتی در سطح کشور اجرا شود. به سبب شرایط کرونا زمان کلاس ها گاهی جا به جا شد تا در وضعیت بهبود استان برگزار شوند. همه این جلسات با مجوز ستاد مقابله با کرونا انجام شد. همین طور این کلاس ها نیز به صورت لایو در اینستاگرام جشنواره هم قابل دسترس بود.
در ادامه سعید نجاتی با اشاره با تاکید جشنواره بر تولید فیلم های کوتاه اظهار داشت: این لطف و برکت امام رضا(ع) است که در نخستین سال تجمیع بخش پویانمایی با سایر بخش ها با حمایت های اداره کل ارشاد گلستان، بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا(ع) و انجمن سینمای جوانان ایران ۱۰ فیلم کوتاه در جریان جشنواره تولید شد. می خواهم پیشنهاد بدهم برای دوره بعدی نیز از پس از جشنواره چهاردهم فراخوان جذب ایده ها و فیلمنامه های برتر منتشر شود.
وی در ادامه به فیلم های تولید جشنواره از میان ۵۳ فیلمنامه اشاره و نام شان را به شرح زیر اعلام نمود:
۱. «گناه» به کارگردانی ابوالفضل عزیزی
۲. «عهد» به کارگردانی جعفر صادقی
۳. «خانه ای در این حوالی» به کارگردانی محمد علی هاشم پور
۴. «سی تومن نقد» به کارگردانی محمد رضا عبدالملکی
۵. «لالایی نزدیک ابرها» به کارگردانی جمیل عامل صادقی
۶. «ماجان» به کارگردانی فردین انصاری
۷. «پابوس آقا» به کارگردانی یاسین رضوانی
۸. «شفاعت» به کارگردانی رضا اکبریان گالشکلایی
۹. «در میان دیوارها» به کارگردانی محمد حسین صفری
۱۰. «کبوتری پشت پنجره» به کارگردانی نواب محمودی
نجاتی تصریح کرد: همین طور باید بگویم سه فیلم تولید شده از میان آثار نامبرده نیز از تولیدات فیلمسازان استان گلستان هستند. البته این بیشتر بعنوان یک حرکت شروع کننده مدنظر بود و در سال های آتی از زمانی زودتر دنبال خواهد شد.
در ادامه کشمیری اظهار داشت: باتوجه به ظرفیت ها و تجربه های استان گلستان در برگزاری رویدادهای فرهنگی این کوشش برای ثابت کردن دبیرخانه وجود دارد و انشالله به ثمر می رسد.
تقدیر از مهدی فخیم زاده و محمدعلی نجفی
رضا یازرلو رئیس سازمان سینمایی استان گلستان نیز بیان کرد: مهم ترین حمایت ها از این جشنواره توسط سازمان سینمایی و بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) صورت گرفته است. انجمن سینمای جوانان ایران در پشتیبانی از تولید و برگزاری کارگاه های جشنواره، مرکز گسترش در بحث پشتیبانی از مستندها و استانداری گلستان از شروع جشنواره در کنار ما بودند.
سعید نجاتی نیز به قدردانی از مهدی فخیم زاده و محمدعلی نجفی در آیین اختتامیه جشنواره اشاره و بیان کرد: در کنار تقدیر از این ۲ عزیز پیشکسوت که به لطف کانون کارگردانان ایران و محمدرضا عرب صورت گرفته است، از تجربه های آنها در داوری آثار بخش داستانی و مستند نیز بهره می گیریم. همین طور مهرداد اسکویی، محمدرضا عرب و وحید موساییان نیز در بخش داوری افتخار داده اند و ما را برای ارزیابی فیلم های داستانی و مستند همراهی می کنند.
مهم ترین حمایت ها از این جشنواره توسط سازمان سینمایی و بنیاد بین المللی فرهنگی امام رضا (ع) صورت گرفته استوی با معرفی داوران سایر بخش ها نیز بیان کرد: محمد گذرآبادی، مهدی نادری و نیما عباسپور در بخش فیلمنامه، مریم کشکولی نیا، الهه گودرزی و امیر سحرخیز در بخش پویانمایی، وحید گلستان، سیاوش چراغی پور و مسعود امامی نیز در بخش فیلم های نوجاون و موبایلی آثار راه یافته به مسابقه جشنواره را داوری می کنند.
نجاتی نیز در آخر از اعضای شورای سیاستگذاری، مشاوران انتخاب و همه همراهان این رویداد و اهالی رسانه تشکر کرد.
همچنین کشمیری درباره تعداد آثار دریافت شده در دبیرخانه بیان کرد: ۳۲۹ فیلمنامه، ۳۵۷ داستانی، ۱۵۱ مستند و ۵۱ انیمیشن ۷۲ نوجوان ۴۰ اثر موبایلی بودند. از میان ۱۰ فیلم داستانی تولید شده جشنواره نیز ۳ فیلم مختص هنرمندان استان گلستان بود.
در اختتام این جلسه از تندیس این جشنواره که نمادی از مسجد تاریخی شهر گرگان و نماد مناره آن هست و توسط نبی الله مصدق هنرمند تجسمی گرگان طراحی و تولید شده است، رونمایی گردید.
چهاردهمین جشنواره ملی فیلم کوتاه رضوی با محوریت سیره علمی و عملی امام رضا (ع) به همت و مشارکت سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد بین المللی امام رضا (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گلستان ۴ تا ۷ اسفند در گرگان و سه سامانه تیوال، ودیو و هاشور انجام می شود.


منبع:

1399/12/03
23:20:48
0.0 / 5
763
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری