ArtKit کیت هنری
در شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی عنوان شد:

مداحان به وظیفه هدایت گری خود عمل كنند

مداحان به وظیفه هدایت گری خود عمل كنند شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی با موضوع نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه هراسی در جهان اسلام اجرا شد.


به گزارش کیت هنری به نقل از جامعه ایمانی مشعر، دکتر حاج عباس حیدرزاده در شانزدهمین جلسه از سلسله نشست های هیأت پژوهی که با موضوع نقش مداحان در گسترش معارف صحیح دینی و جلوگیری از شیعه هراسی در جهان اسلام در سالن جلسات جامعه ایمانی مشعر و به صورت لایو از اینستاگرام برگزار شد، با اشاره به عواملی که این مساله را مهم جلوه داده است، اظهار نمود: مهمترین خاصیت این مساله این است که تا حالا هیچ تحقیقی به صورت اختصاصی به این مساله در عرصه مداحی و ستایش گری نپرداخته است.
وی با بیان ظرفیت های مهم مداحی در جامعه، عنوان کرد: مقام معظم رهبری تنها شخصی هستند که در کشور ما و در جهان تشیع به این مساله پی برده است و در سخنرانی ایشان در سال ۹۵ نیز شاهد بودیم که فرمودند مداحی یکی از ظرفیت های بزرگ جامعه ما است.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه در امتداد فرمایش مقام معظم رهبری باید اساتید و پژوهش گران به این مساله بیشتر بپردازند، مطرح کرد: متاسفانه امروزه در جامعه مداحی ما انحرافاتی به وجود آمده است که باعث شده تا از موضوع و رسالت اصلی دور شویم.
وی با اعلان اینکه موضوعاتی که سبب وهن اهل بیت(ع) شود موجب شیعه هراسی و پیدایش گروه های تکفیری می شود، اشاره کرد: متاسفانه در مواردی شاهد می باشیم که اساتید دانشگاه مباحث دینی را بعنوان موضوعات علمی و تحقیق نمی پذیرند که نیازمند یک فرهنگ سازی در این حوزه هستیم.
حیدرزاده با اشاره به اینکه تجربه ۳۵ ساله بنده در حوزه ستایش گری کمک بسیاری به نگارش این رساله کرد، اشاره کرد: کارهای کتاب خانه ای و استفاده از آیات و روایات نیز تاثیر بسیاری در گردآوری مطالب داشت.
وی با اعلان اینکه علما و مراجع اعظام تقلید ازجمله قشرهای مخاطب این رساله هستند، تصریح کرد: علما و مراجع تقلید به صورتی حافظان دین هستند و دین را به نسل های آینده منتقل می کنند؛ در این مساله نیازمندیم مراجع به عرصه وارد شده و به پرورش و تربیت مداحان بپردازند.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه امروز مداحی با زمان گذشته تفاوت پیدا کرده است، ابراز کرد: در زمان گذشته مداحی در هیأت حاشیه بود و اصل روضه بود ولی امروزه مداحی اصل شده و بیشتر جمعیت فقط برای مداحی به هیأت می آیند و به سخنرانی توجه زیادی ندارند.
وی با اعلان اینکه مداحان در تمام دنیا در دهه عاشورا پرچم دار اسلام و تشیع هستند، اظهار داشت: این نماد شیعی نباید مورد غفلت واقع شود بلکه باید علما به این مساله ورود پیدا کرده و از این فرصت بهترین استفاده را داشته باشند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه مداحان علاوه بر روضه خوانی و سینه زنی در عرصه هدایت گری نیز ورود پیدا کنند، گفت: مداحان باید از این موقعیت و وظیفه خود آگاه باشند تا بتوانند با افزایش علم خود به این مهم عمل کنند.
وی با اعلان اینکه مراکز و جوامع علمی کشور نیز ازجمله مخاطبان این رساله هستند، عنوان کرد: امروزه نیازمندیم مداحی بعنوان یک رشته تحصیلی شناخته شود تا افرادی که صدای خوبی دارند ابتدا سواد خودرا بالا برده سپس به ستایش گری و هدایت گری مشغول شوند.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه ترکیب علم و تقوا می تواند معجون هدایت گری مردم را تشکیل دهند، مطرح کرد: پیامبر اسلام(ص) و تمام اهل بیت(ع) وظیفه اصلی خودرا هدایت مردم می دانستند درنتیجه مداحان اهل بیت(ع) نیز باید به این خاصیت توجه لازم را داشته باشند.
وی با اعلان اینکه یکی دیگر از دغدغه های پیامبر و اهل بیت(ع) وحدت بوده است، اشاره کرد: وظایفی که در این رساله بیان شده است تمامی در امتداد همان وظیفه اصلی که هدایت گری است، هستند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه مداح باید دل ها و روح مردم را به خداوند پیوند دهد، اشاره کرد: اگر مداحی تقوا داشته باشد می تواند به این مهم دست پیدا کرده و در این راه گام بردارد.
وی با اعلان اینکه مداح باید نسبت به دفاع از ارزش های دینی نیز حساس باشد، تصریح کرد: مداحان بعنوان الگو در جامعه باید با اعمال و رفتار خود موجب هدایت و اصلاح دیگران شوند.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه مداح باید سیاست های دین اسلام را برای مردم تبیین کند، بیان کرد: همین طور مداحان در پیروزی انقلاب اسلامی، دوران دفاع مقدس و مدافعین حرم تاثیر بسیاری داشتند که باید این راه رسم در جامعه ادامه پیدا کند.
وی با اعلان اینکه مداحان وظیفه مدیریت شادی و غم جامعه را نیز دارند، ابراز کرد: مداحان باید به تفاسیر مختلف تسلط داشته باشند تا بتوانند معارف اهل بیت(ع) را به بهترین شکل در جامعه معرفی کنند.
حیدرزاده با اشاره به اینکه در جامعه امروز با مشکل شیعه هراسی مواجه هستیم، اظهار نمود: بدعت رسم و آئین جدیدی است که ریشه در دین ندارد، در نتیجه در بسیاری موارد می تواند سبب وهن دین و در عاخر شیعه هراسی شود.
وی با اعلان اینکه در مداحی سه نوع بدعت رفتاری، اعتقادی و خرافی می تواند وجود داشته باشد، عنوان کرد: متاسفانه در مواردی شاهد می باشیم که مداحان مجوز گناه کردن را با محبت به امام حسین(ع) صادر می کنند که این مساله کاملا در آیات و روایات رد شده است.
این مداحان برجسته کشور با اشاره به اینکه اشعار و مباحث اخیر می تواند از دلیلهای اصلی شیعه هراسی باشد، مطرح کرد: در دین اسلام دشنام هیچ جایگاهی ندارد و پیامبر اسلام(ص) نیز فرمودند که حتی به شیطان که دشمن قسم خورده آدم است دشنام ندهید بلکه از شر او به خداوند پناه ببرید.
منبع:

1399/09/25
22:29:15
5.0 / 5
1046
تگهای خبر: آینده , دانشگاه , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری