ArtKit کیت هنری
گزارش كیت هنری؛

كرونا پنجه در پنجه هنرمندان موسیقی

كرونا پنجه در پنجه هنرمندان موسیقی به گزارش كیت هنری برخی از هنرمندان مطرح موسیقی كشورمان در بخش های مختلف، از زمان آغاز موج همه گیری كرونا تا كنون شرایط تلخ و ناگواری را تجربه كرده و برخی هم قربانی این ویروس شده اند.خبرگزاری مهر-گروه هنر-علیرضا سعیدی: تب شیوع کرونا بالا گرفته، خیلی بالا، اصلاً هم فکر نکنید که اگر بگویید مواظب هستید، از حاشیه امن تری برای مقابله با این ویروس نحس برخوردارید. شما فقط یک راه دارید. فقط یک راه … ماسک بزنید، فاصله را رعایت کنید و بعد مرتب دست هایتان را بشویید؛ اگر این کارها را انجام دهید، در امانید.
این بمب ساعتی هنرمند و ورزشکار و خواننده و بازیگر هم نمی شناسد. می آید و در مخفی ترین شکل ممکن کنار هرکدام از ما انتحاری می زند و می رود، این انتحار هم یا جان می ستاند یا شما را در خوشبینانه ترین شکل ممکن ۱۴ روز در خانه و کاشانه حبس می کند. یک حبس عجیب و غریب که این روزها بسیاری از آشنایان دور و نزدیکمان آنرا با تمام وجودشان درک کرده اند و اگر کمی دقت نکنیم و ماجرا را شوخی بگیریم، این شوخی هم جدی شده و بعد کار تمام …
باز هم باور نمی کنید؟ این گزارش را بخوانید شاید متوجه بشوید که جناب کرونا ستاره و غیرستاره، هنرمند و غیرهنرمند، خواننده و نوازنده و شاعر نمی شناسد. می آید تیغش را می کشد و می رود… بعضی را زخمی می کند، بعضی را هم قربانی.
گزارش پیش رو نیم نگاهی به رویدادها و اخبار مربوط به هنرمندان فعال حوزه موسیقی در رسانه هاست که طی ماه گذشته یا به علت حجم گسترده شیوع بیماری کووید ۱۹ جان خویش را از دست داده اند یا درگیر قرنطینه شده اند. شرایطی که با اینکه به لحاظ رسانه ای و خاصیت ستاره های هنری بیشتر به چشم آمد، اما اساسا می تواند تلنگری برای این روزهای ما در توجه جدی تر به اهمیت پیشگیری باشد.
البته آنچه می خوانید فقط مربوط به بخشی از هنرمندان درگیر کرونا است. چونکه در این فرایند چهارماهه، هنرمندان و خوانندگانی (که اسامی آنها محفوظ است) هم بودند که به این بیماری مبتلا شدند اما تمایلی برای رسانه ای شدن این مورد نداشتند.

کرونا از آنچه فکر می کنید به شما نزدیک است
همین چند روز پیش بود که احسان خواجه امیری خواننده مطرح موسیقی پاپ ایران استوری غافلگیرکننده ای را در صفحه مجازی خود منتشر نمود که محتوای آن دلالت بر نفوذ ویروس بی رحم کرونا در جسم او داشت.
وی در این استوری که به انضمام تصویری از حال ناخوش خود منتشر نموده بود، نوشت: «کرونا از اون چیزی که فکر می کنید به ما نزدیک تره. بماند به یادگار. امروز روز چهارم بود.»
انتشار این نوشته کرونایی در حالی بود که طی روزهای گذشته کمتر کسی از نزدیکان این خواننده محبوب و پرطرفدار می دانست که وی به کرونا مبتلا شده است. این در شرایطی است که به نظر می رسد وی حالا در مرحله حاد بیماری نبوده و روند درمان او رو به بهبودی است.
تک آهنگ «بی قرار» بعنوان آخرین قطعه تولید شده احسان خواجه امیری در ماه های گذشته بود که با استقبال مخاطبان هم روبه رو شد. در این اثر که توسط نشر «ققنوس» در دسترس علاقه مندان قرار گرفته، زهرا عاملی ترانه سرا، مجتبی مصری آهنگساز، بهروز صفاریان تنظیم کننده و فرشاد ادهمی نوازنده گیتار گروه اجرایی را می سازند.

آهنگساز «وداع» گرفتار ویروس منحوس شد
سید محمد میرزمانی آهنگساز و رهبر ارکستر پیشکسوت موسیقی کشورمان تقریباً جزو نخستین هنرمندانی بود که اسفندماه سال ۹۸ خبر ابتلای او به بیماری کووید ۱۹ در محافل غیررسمی پیچید و فروردین ماه سال ۹۹ بود که طی گفتگوی رسانه ای او با یکی از خبرگزاری ها شکل عمومی تری به خود پیدا کرد.
سیدمحمد میرزمانی آهنگساز و موسیقی دان درباره ابتلای خود به ویروس کرونا اظهار داشت: اوایل اسفندماه سال قبل به دندانپزشکی رجوع کردم و مدتی بعد گرفتار سرماخوردگی شدم. بیماری من خوب نشده و مجبور شدم برای درمان آن بارها به پزشک رجوع کنم. درنهایت روز ۲۸ اسفندماه به علت وخامت وضعیت جسمی و طولانی شدن بیماری که شامل تب بالا و ضعف شدید جسمی بود در بیمارستان بستری شدم. همانجا از من تست گرفته شد و مشخص شد که به بیماری کرونا مبتلا شده ام. به همین خاطر بیشتر از یک هفته در بیمارستان بستری و تحت نظر بودم.
آهنگساز آلبوم هایی چون «رنگین کمان عشق» با صدای عبدالحسین مختاباد و «وداع» با صدای حسام الدین سراج، اضافه کرد: در نهایت با بهبودی نسبی چندی قبل از بیمارستان مرخص شدم و به منزل بازگشتم، اما باید همچنان دو هفته آتی را در قرنطینه خانگی سپری کنم. البته فعلاً وضعیت جسمی ام بهتر است و بهبودی را نه کامل اما نسبی به دست آورده ام. در مدت قرنطینه خانگی بیشتر وقت خویش را صرف مطالعه کردم و چند خطی بعنوان نت نوشتم، اما از آنجایی که هنوز ضعف جسمانی دارم و کامل سلامت خویش را به دست نیاورده ام نتوانستم این قطعات را کامل کنم. در اتاق قرنطینه من یک پیانو هست که هر از گاهی برای مدتی کوتاه به سراغ آن می روم، اما باز به علت بیماری به بستر بازمی گردم. از همه می خواهم مراقب سلامتی خود باشند و در خانه بمانند.

پایان قصه دو برادر در گیلانِ ایران
هشتم اسفندماه سال ۹۸ و در بحبوحه روزهایی که ایران عزیزمان به شدت درگیر بیماری کووید ۱۹ شده بود، کرونا نخستین قربانیان هنرمند خویش را از گیلان سرسبز برگزید. یک انتخاب رنج آور و مصیبت بار در ایام غم زده آخر زمستان که شرایط ویژه ای را برای موسیقی رقم زد.
مجید جمشیدی و محمد جمشیدی، برادران هنرمندی که نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی بودند براثر مبتلا شدن به کرونا درگذشتند.
در روایت فوت مجید جمشیدی به نقل از علی پارسا از هنرمندان نزدیک به این دو برادر آمده است: «مجید جمشیدی چند روز پیش با علائمی شبیه به بیماری آنفولانزا محل کارش را ترک کرد. مجید جمشیدی حتی نتوانست در مراسم خاکسپاری برادرش هم شرکت نماید. جمشیدی در بیمارستان رازی بستری می شود اما روز گذشته دکترش او را از بیمارستان مرخص می کند. او هم به خانه اش در لنگرود می رود. اما باز هم شرایط تنفسی اش وخیم می شود و این دفعه در بیمارستان شهر لنگرود فوت می کند. مجید جمشیدی مدیر آموزشگاهی بود که من در آنجا تدریس می کردم. او آهنگساز موسیقی ایرانی و نوازنده سنتور بود.
برادر بزرگترش یعنی محمد جمشیدی هم از نوازندگان موسیقی ایرانی بود. محمد جمشیدی دارای مشکل ریوی بود و بیشتر از ۷۰ سال سن داشت. وقتی به دکتر رجوع می کند بستری می شود و به فاصله یک روز فوت می کند. او هم مبتلا به ویروس کرونا بود. در کمتر از پنج روز این دو برادر فوت کردند.»

وقتی بهار آمد و شمشادها جوان نشدند!
پنجم فروردین ماه سال ۱۳۹۹ بود که یک خبر بد در بین دیگر خبرهای ناخوش احوال روزهای کرونایی منتشر گردید و آن ابتلای بیژن خاوری یکی از خوانندگان نسل اول موسیقی پاپ کشورمان به بیماری کووید ۱۹ بود. شرایطی که باآنکه بعدها به بهبودی کامل این هنرمند پیشکسوت موسیقی منجر گردید، اما طبیعتاً اتفاقی ناخوشایند در روزهایی بود که بهار سال ۹۹ را تبدیل به یکی از بی مزه ترین بهارهای این چند سال کرد.
بیژن خاوری جزو نخستین نسل از خوانندگان بعد از انقلاب است که با تولید آثار موسیقایی چون «بهار آمد و شمشادها جوان شدند» میان مردم شناخته شد. او و تعداد اندکی از خوانندگان از اصلی ترین خواننده های تلویزیون در دهه ۶۰ و ۷۰ هستند که ترانه هایی چون «وقتی که پا می ذاره» توانست با استقبال مخاطبان مواجه شود.
خاوری چند روز پس از ابتلای خود به بیماری کووید ۱۹ بود که طی گفتگویی اظهار نمود: «هشت روز در بیمارستان بستری بودم و الان دو روز است که از بیمارستان مرخص شده ام و حالم بهتر است. روز اول عید از ۲۰: ۳۰ به ملاقاتم آمده بودند و یک ویدیو هم پخش کردند، البته من ترجیح می دادم که این ویدیو در تلویزیون پخش نشود، ولی شد. من بیشتر در شهر سرخ رود مازندران اقامت دارم؛ چونکه به علت مشکلات ریوی که دارم، هوای تهران برایم خوب نیست. قبل از مبتلا شدن به این بیماری، دو هفته بود که در قرنطینه به سر می بردم ولی برای خرید به بیرون می رفتم، شاید دلیل ابتلایم به این بیماری همین باشد. البته هیچ کسی نمی فهمد که چگونه به این بیماری مبتلا شده است.»

خواننده ای که در آستانه انتشار آلبومش کرونا گرفت!
امیر عظیمی یکی از خوانندگان صاحب سبک موسیقی پاپ هم فروردین ماه سالجاری بود که بعد از چند روز خبر ابتلای خود به بیماری کووید ۱۹ را تایید نمود.
وی که بعد از گذراندن دوران قرنطینه خود به بهبودی کامل رسید در فضای مجازی و طی گفتگوهای رسانه ای که انجام داد با مخاطبانش از شرایط سخت این بیماری کینه توز سخن گفت و درباره انتشار تازه ترین مجموعه موسیقایی خود توضیحاتی را عرضه داد.
این خواننده موسیقی پاپ قرار بوده اسفند ۹۸ آلبومش از جانب شرکت «ترانه شرقی» به مدیریت محسن رجب پور روانه بازار شود اما شرایط نامساعد کنونی مانع این اتفاق شده است.
امیر عظیمی طی ماه های گذشته با انتشار تک آهنگ های مختلف طرفداران خوبی پیدا کرده، در ایام گذشته موزیک ویدئویی را منتشر نمود که در آن از پرستاران و پزشکان بیمارستان ها در مواجهه با بیماران کرونایی و فداکاری آنها در این چارچوب قدردانی موسیقایی کرده بود.

یک خواننده موسیقی از کرونا شکست خورد
محمد رضا اعرابی، خواننده جوانِ اصفهانی که چندی قبل به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده بود، در مرکز آموزشی و درمانی نور و علی اصغر اصفهان دارفانی را وداع گفت.
مرتضی محمدی، مدیر مرکز آموزشی و درمانی نور و علی اصغر اصفهان روز هشتم تیرماه بود که در گفتگویی ضمن اعلام این خبر اظهار داشت: محمدرضا اعرابی خواننده اصفهانی در ۳۸ سالگی بر اثر ابتلاء به بیماری کرونا بعد از چند روز بستری در بخش مراقبت های ویژه این مرکز آموزشی و درمانی در گذشت.
محمدرضا اعرابی متولد ۱۲ بهمن ۱۳۶۱ و دانش آموخته رشته موسیقی بود که از تو باید می گذشتم معروف ترین قطعه از این خواننده اصفهانی است. این هنرمند فعالیت هنری خویش را از سال ۱۳۷۱ با حضور در کلاس های ردیف آوازی نزد شادروان استاد قاسمی و استاد سیدرضا طباطبایی شروع کرد و در ادامه کلاس های سلفژ را نزد استاد کیا در اصفهان به پایان رساند.
اولین اثر موسیقی این خواننده جوان در سال ۸۰ با عنوان عروسک و کوچه دلواپسی ساخته که بیشتر با این موزیک شناخته شد.

رضا بهرام و تجربه مبارزه با کرونایی که دنیا را سر کار گذاشته
روز ششم تیر ماه بود که تست کرونای رضا بهرام خواننده موسیقی پاپ که از مدتی قبل در بستر بیماری شده بود، مثبت اعلام گردید. این خواننده جوان از اوایل تیر ماه به کووید ۱۹ مبتلا شده و طبق گفته پزشک معالج ریه هایش درگیر این ویروس شده اند.
این خواننده موسیقی پاپ هم اکنون طبق دستور پزشک در منزل خود دوران قرنطینه را طی می کند. او چندی قبل با انتشار ویدئویی در فضای مجازی ضمن اشاره به گذشت ۱۳ روز از ابتلایش به کرونا، خطاب به طرفدارانش تاکید کرد که این ویروس را جدی بگیرند.
رضا بهرام همچون خوانندگان صاحب سبک موسیقی پاپ است که طی ماه های اخیر با قطعاتی که در فضای مجازی با حمایت محمدحسین توتونچیان تهیه کننده، ناشر و مدیر سامانه «ایران کنسرت» منتشر نمود خویش را بعنوان یک خواننده پرطرفدار معرفی نمود. به صورتی که کنسرتهای او به لحاظ رکورد زمانی فروش بلیت اینترنتی جزو اجراهایی بود که بلیت آن به سرعت فروش می رفت.
رضا بهرام نخستین کنسرت خویش را ۱۳ تیر ماه ۱۳۹۸ در تالار مجلل پرشین جزیره کیش برگزار کرد و بعد از آن بود که در تهران و شهرهای مختلف به اجرای کنسرتهای مختلف پرداخت. این خواننده طی ماه های گذشته علاوه بر تولید چندین قطعه همچون «از عشق بگو»، «بیمار»، «کجایی»، «دیوانه»، «مو به مو»، «آتش»، «شب های پس از تو»، «گل عشق» و «آرامشی دارم» به خوانندگی تیتراژ پایانی سریال «ممنوعه» هم پرداخته که عمده این آثار با استقبال مخاطبان رو به رو شده است.

مرحوم علیرضا راهب (ترانه سرا)، حامد عسگری (شاعر و ترانه سرا)، آصف آریا (خواننده)، محمدرضا مقدم (خواننده)، سهراب پاکزاد (خواننده) همچون دیگر هنرمندان حوزه موسیقی هستند که طی ماه های گذشته با بیماری کووید ۱۹ دست و پنجه نرم کرده اند.


منبع:

1399/04/26
13:47:43
5.0 / 5
2375
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , بازیگر , پیانو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری