ArtKit کیت هنری
اهالی موسیقی، كرونا و دنیای مجازی؛

بدرقه مجازی موریكونه با ایموجی های گریان!

بدرقه مجازی موریكونه با ایموجی های گریان! كیت هنری: درگذشت انیو موریكونه آهنگساز برجسته سینما یكی از اتفاقات مهم حوزه موسیقی در هفته گذشته بود كه سبب واكنش هایی متفاوت و گاهی جالب توجه میان علاقمندان موسیقی در ایران شد.خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: روزهای کرونایی همچنان در حال عبورند و حتی خطرناک تر از قبل به مثابه یک تهدید جدی کنار همه ما سایه به سایه حرکت می کند تا اگر خدایی نکرده از آنچه بعنوان رعایت شیوه نامه بهداشتی می نامیم کمی راهمان را کج نماییم، بلایی به سرمان بیاورد که برون رفت از این بلا خود دربرگیرنده شرایط دیگری است که اصلاً دوست نداریم حتی به آن فکر نماییم. پس بهتر است فعلاً ماسک بزنیم، دست هایمان را بشوریم و کمی بیشتر دقت نماییم تا این ویروس بازیگرِ چند چهره ملعون هر چه زودتر از دنیای ما فرار کند و برود پی کارش...
به هر حال درباره کرونا و کووید ۱۹ و ویروس و شیوع و پیش گیری تا دلتان و دلمان بخواهد در این روزها زیاد شنیدیم و خواندیم که خدا کند هر چه زودتر دست از سر همه ما بردارد و برود. اما حالا که نرفته، حالا که هست، حالا که خیلی ما را دوست دارد و البته بسیاری از ما هم به سبب برخی بی دقتی ها با او بیشتر دوست شدیم، هستند فعالیت ها و اتفاقاتی که تحت تاثیر ماجرای کرونا و فضای مجازی پیرامون حوزه موسیقی در حال انجام می باشد. کارهایی که بعضی از آنها به صورت مستقیم و برخی نیز به صورت غیرمستقیم با ماجرای کرونا ارتباط دارد و برخی هم دربرگیرنده فضای جالب توجهی است که می توانیم آنرا در چارچوب برخی گزارش های رسانه ای منعکس نماییم.
گزارش پیش رو همچون نوشتارهای رسانه ای چند هفته گذشته گروه هنر خبرگزاری مهر که با عنوان «اهالی موسیقی، کرونا و دنیای مجازی» پخش شده، نگاهی اجمالی به برخی رویدادها و فعالیت هنرمندان و کاربران حوزه موسیقی در فضای مجازی دارد که در ایام کرونا یی بیشتر از دیگر اوقات سال مورد توجه قرار گرفته اند.

درگذشت آقای موریکونه بر همه تسلیت باد!
روز دوشنبه شانزدهم تیرماه بود که رسانه های داخلی و خارجی خبر درگذشت انیو موریکونه آهنگساز برنده جایزه اسکار و خالق موسیقی متن فیلم هایی چون «خوب، بد، زشت» و «ماموریت» در سن ۹۱ سالگی را منتشر نمودند.
این استاد موسیقی ایتالیایی در طول ۵۰ سال بیش از ۵۰۰ موسیقی برای فیلم های سینمایی و تلویزیونی ساخت و هم برای این حجم از کار و هم برای کیفیت بی نظیر آثارش شناخته شده بود. حداقل یک دوجین از این آثار به آثار کلاسیک و فراموش نشدنی سینما بدل شده اند که موسیقی فیلم های وسترن اسپاگتی دهه ۱۹۶۰ همچون «خوب، بد و زشت» و «روزی روزگاری در غرب» همچون آنها هستند. موسیقی متن فیلم های «ماموریت» و «سینما پارادیزو» در دهه ۱۹۸۰ هم از این جمله اند.
موریکونه ۶ بار نامزدی اسکار را کسب نمود که برای ساخت موسیقی فیلم های «روزهای بهشت»، «ماموریت»، «تسخیرناپذیران»، «مالنا» و «هشت نفرت انگیز» بود. او برای این فیلم آخر سرانجام جایزه اسکار را کسب نمود. سال ۲۰۰۶ آکادمی اسکار یک اسکار افتخاری برای مشارکت وی در هنر موسیقی در سینما به وی اهدا کرد. او یکی از ۲ چهره عرصه موسیقی است که در تاریخ اسکار جایزه اسکار افتخاری برای مجموعه آثارش دریافت کرد. این هنرمند با کارگردانان بسیاری چون سرجو لئونه، برناردو برتولوچی، رومن پولانسکی، فرانکو زفیرلی، الیور استون، کوئنتین تارانتینو، جوزپه تورناتوره، و پیر پائولو پازولینی همکاری داشت.
اما یکی از نکات قابل توجهی که بعد از انتشار خبر درگذشت این آهنگساز برجسته دنیای سینما در فضای مجازی بسیار به چشم آمد سیل پیام های تسلیتی بود که از جهات مختلف به خورد مخاطبان شبکه های مجازی داده شد.
پیام های همدردی که فارغ از علاقه مندی برخی هنرمندان، نوازندگان و شنوندگان واقعی موسیقی که همیشه به آثار موسیقایی بزرگان جهان در طول کارهای خود در شبکه مجازی توجه ویژه ای داشته و دارند، شرایطی را فراهم نمود که خیلی ها حتی بدون شناخت از این هنرمند مطرح موسیقی به ابراز ارادت غمگینانه خود از مرگ یک استاد موسیقی با شکلک ها و ای موجی های مختلف بپردازند!
بسیاری از این کاربران حتی یک دفعه هم با آثار موریکونه مواجه نشده نبودند، به خاطر اینکه از قافله پرسرعت دنیای مجازی جا نمانند اهتمام کردند با نمایش متفاوت ترین عکس ها و پوسترهای جناب موریکونه فقید که حتی در آلبوم خانوادگی او هم یافت نمی شد، در فضای مجازی عرض اندام کنند. عرض اندامی که غیر واقعی بودن ارادت های آن باتوجه به سابقه و پیشینه بعضی از کاربران کاملاً مشخص بود که فقط برای جلب توجه بیشتر و رخ نمایی بود.

بازسازی یک قطعه ۵۰ ساله در سالروز تولد استاد
تعدادی از دوستداران و علاقه مندان دنیای موسیقی به مدیریت علی صمدپور رئیس موسسه خانه هنر خرد، نیز به مناسبت سالروز تولد احمد پژمان از استادان جهانی موسیقی کشورمان، یکی از آثار منتشر نشده این هنرمند را در فضای مجازی منتشر نمودند.
احمد پژمان در توضیح این قطعه اظهار داشت: زمانی که در کشور اتریش برای گذراندن دوران تحصیلم حضور داشتم در سال دوم با راهنمایی استادم کریستین داوین اثری را ساختم که در رادیو وین ضبط شد. پس از ساخت و تولید این قطعه بود که یک سال بعد موفق به نوشتن قطعه «پارسیان» شدم که تصمیم گرفته شد این قطعه به همراه یک اثر دیگر از من مجدداً در رادیو وین ضبط شود. در ابتدا یک «راپسودی» ضبط شد که قرار بود بلافاصله نیز قطعه «پارسیان» تولید شود اما متاسفانه وقت نشد و شرایط به شکلی رقم خورد که من تا اختتام تحصیلاتم موفق به ضبط این اثر نشدم.
وی افزود: بعد از اختتام تحصیل ماجرای ضبط قطعه «پارسیان» بطور کامل فراموش شد، فراموشی که ۵۰ سال طول کشید و بالاخره شرایطی را فراهم نمود تا آنرا باردیگر تنظیم کرده و با تغییرات اعمال شده نسبت به بازسازی اثر اقدام کنم.

بابک جهانبخش و یک یادداشت امید بخش در ایام کرونایی
بابک جهانبخش خواننده موسیقی پاپ کشورمان نیز که مدتی پیش قطعه «حیف» را در ایام کرونایی منتشر نموده بود، در ایام گذشته بود که با انتشار متنی به زبان محاوره در صفحه شخصی اش از امیدواری ها و انگیزه های خود جهت زندگی در ایام محدودیت و قرنطینه سخن گفت.
این خواننده که کنسرت هایش طی دوران پیش از شیوع ویروس کرونا با استقبال خوبی از طرف مخاطبان مواجه می شد، در تازه ترین یادداشت خود در فضای مجازی نوشته است:
«آرزو می کنم امواج مثبت به سمتتون حرکت کنند. مخصوصاً تو این روزهای محدودیت و قرنطینه. بیشتر از قبل قدر تک تک اعضای خانوادتون رو بدونید و با عشقی که به هم می دید از این کلافگی ها و سردرگمی ها و لحظات تلخ و بی حوصلگی ها و نگرانی ها با همفکری و مدیریت زندگی تون عبور کنید. بی گمان حس امنیت و عشقی که از خانواده می گیرید در هیچ کجای دنیای یافت نمیشه و اگه این و باور کنید یا روزگار و آدماش شما رو به این باور رسونده باشن … معجزه می کنه و شمارو سعادتمند و به آرامشی که می خواهید می رسونه. کافیه باورش کنید و تلاش کنید. شک نکنید این حس رو خودم عمیقاً تجربه کردم. خوشحال و شاد و خندان ببینمتون ان شالله. ما هم از غصه می خونیم یه وقتایی واسه اینه که یجوری با این آهنگ ها دل و از غصه رها و سبک نماییم. همین. خداوند متعال پشت و پناهتون باشه. در ضمن یه چند روزی نیستم با یک آهنگ جدید به زودی در خدمتتونم. یا حق.»

انتخاب ستار اورکی بعنوان عضو آکادمی اسکار
روز چهارشنبه یازدهم تیر ماه بود که خبر آمد ستار اورکی یکی از آهنگسازان فعال و شناخته شده موسیقی کشورمان به همراه نرگس آبیار و سمیرا مخملباف بعنوان سه عضو ایرانی آکادمی اسکار انتخاب شده اند. شرایطی که به سبب نوع انتخاب ها با بازتاب های زیادی در رسانه ها و فضای مجازی روبه رو شده و شرایطی را فراهم نمود تا بعنوان یکی از رویدادهای مهم حوزه موسیقی در فضای مجازی لقب بگیرد.
اما یکی از موارد جالب توجهی که پیرامون این انتخاب ها عنوان شد، دلیل انتخاب ستار اورکی بعنوان یکی اعضای ایرانی آکادمی اسکار بود، که این آهنگساز نحوه حضورش را اینچنین روایت می کند: «بعد از همکاری من با آقای «اصغر فرهادی» که همیشه موجب افتخار من بوده است، خانم «کاترین بی گلو» فیلم های آقای فرهادی و چند فیلم از من را دیده بودند و از من دعوت به عمل آوردند تا بعنوان آهنگساز پروژه جدیدشان سفری به آمریکا داشته باشم. برای من و هر آهنگساز ایرانی یک اتفاق بزرگ بود. اما متأسفانه به محض اینکه مشغول انجام کارها بودم و آنها درگیر انجام کارهای ویزای من بودند، آقای «ترامپ» یک فرمان مهاجرتی را صادر کرد که بسیار ناعادلانه بود. این اتفاق موجب شد تا نتوانم به سفر بروم و از آن کار باز ماندم. باوجود کوشش های خانم کاترین بی گلو و راهنمایی های آقای فرهادی موفق به دریافت ویزا نشدم و ساخت موسیقی آن فیلم را از دست دادم. از این به بعد من عضو دائمی آکادمی هستم و از سیاست گذاران آن مجموعه محسوب می شوم.
برای آکادمی اسکار این مهم بوده که آهنگساز کارهای اسکاری آقای فرهادی چه کسی بوده است. کارهایم را دنبال کردند و از من دعوت به عمل آوردند. این یک اتفاق بزرگ است و فکر نمی کنم بالاتر از این اتفاق برای هیچ آرتیستی در هیچ نقطه دنیا وجود داشته باشد و خوشحال هستم. می دانم که بوسیله کارهای آقای فرهادی، من را شناختند ولی بطور قطع آکادمی اسکار رزومه فرد را بطور کامل مورد بررسی قرار می دهد و تحقیق می کنند.

امیدوارم کارهایم شادی یا غم سازنده داشته باشد نه مخرب!
محمد اصفهانی خواننده موسیقی پاپ کشورمان هم همزمان با سالروز میلاد امام رضا (ع) که مصادف با سالروز تولدش بود با انتشار پستی در صفحه شخصی اش که در برگیرنده تصاویری از روزگار کودکی او بود نوشت:
«امسال مفتخرم که تولد بنده مقارن با میلاد آفتاب هشتم است. خدا را شکر که موفق شدم با رعایت موارد بهداشتی در شب ولادت ایشان به زیارت و عتبه بوسی شان نایل شوم و ضمناً میهمان برنامه تلویزیونی این شب بزرگ باشم. دوستان در برنامه برای حقیر نیز به یمن آن شادی بزرگ، تولدی گرفتند متبرک و معنوی، که ممنونشان هستم. تصاویر بنده در حرم، مربوط به همین شب، مورخ دوازدهم تیرماه هزار و سیصد و نود و نه می باشد. در چنین روزی امیدوارم کارهایی که تولید و به شما عرضه می کنم شادی یا غم سازنده داشته باشد نه مخرب!
امیدوارم شما را در حوزه تولید موسیقی مانند خانواده خود باارزش بدانم و هر کاری به شما عرضه نکنم و امیدوارم سلامت و شاد و باشید و من هم در آن نقش داشته باشم و به شادی در کنار هم، رسم انسانیت و ایمان، و نام بزرگ ایران را آن چنان که در خور است که بلند آوازه نماییم. از ابراز لطف و مرحمت شما دوستان گرامی بسیار سپاسگزارم و کامنت های شما گرامیان را می بینم.»

فعلاً شرایط سخته، انگیزه بدیم و گرنه کارمون تمومه!
سینا حجازی همچون خوانندگان پرطرفدار کشورمان است که طی ماه های اخیر فعالیت چندانی در حوزه موسیقی نداشته است.
او یکی از هنرمندانی است که در سال های اخیر با سبک خاصی که از موسیقی خود به مخاطبان عرضه کرده، توانسته بعنوان یکی از متفاوت ترین خواننده های کشورمان معرفی شود. کما اینکه خیلی از کارگردانان و تولیدکنندگان سریال ها و فیلم های سینمایی علاقه مندند تا از سبک موسیقایی این خواننده در کارهای خود بهره مند شوند.
این خواننده اما در ماه های اخیر بنا به شرایطی که هنوز دلیلهای آن معین نیست ترجیح داده در سکوت کامل خبری به کارهای خود در عرصه موسیقی ادامه داده و فعلاً درباره کارهای آینده اش موضوعی را رسانه ای نکند.
تازه ترین فعالیت موسیقایی حجازی هم به انتشار موسیقی تیتراژ برنامه صبحگاهی شبکه سه تلویزیون باز می گردد که در توضیح این تک آهنگ در صفحه شخصی اش نوشته است: «گفتم حالا که یه مدت نبودم، هر روز بامداد یه کار انرژیک ازم بشنوید و پرانرژی برید سرکار. چاره چیه؟ فعلاً شرایط سخته و بهتره خودمون به خودمون امید و انگیزه بدیم و گرنه کارمون تمومه (تیتراژ برنامه سلام بامداد بخیر هر روز بامداد از شبکه سه)»


منبع:

1399/04/19
16:04:50
5.0 / 5
2519
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری