ArtKit کیت هنری

روزنامه نگاران حق ندارند با كرونا شوخی كنند!

روزنامه نگاران حق ندارند با كرونا شوخی كنند! كیت هنری: شوخی بردار نیست؛ شمار مبتلایان به كرونا در كشور از مرز 50 هزار نفر گذشته و مجموع جانباختگان هم به 3160 نفر رسیده است!


كرونا، پدیده ای است نوظهور كه كل جهان را به چالش كشیده و جان بسیاری را هم گرفته است؛ ویروس ناخوانده ای كه اصلا شوخی سرش نمی گردد و با سرعت بسیار بالایی در حال جهان گردی است؛ اما همچنان بعضی از مردم نسبت به این مساله بی تفاوت هستند. از طرف دیگر این ویروس هراس آفرین بر تمامی شئون زندگی مردم تاثیر گذاشته است؛ به حدی كه بسیاری، زندگی خودرا به شدت درگیر و تحت تاثیر تبعات این بیماری جدید می بینند. تلخی این مساله زمانی بیشتر می شود كه پای روزنامه نگاران هم به سهل انگاری ها باز شود.
اما در كمال ناباوری روز گذشته بعضی از روزنامه نگاران پیشكسوت در یكی از استانها به سبب شوخی هراس آفرین با كرونا و انتشار خبر اشتباهی كه از آن بعنوان «دروغ ۱۳» یاد كردند(!)، چند ساعتی را در بازداشت سپری كردند.
بااینكه برخورد قهری با اهالی رسانه هیچگاه مورد تایید نبوده است، اما این اقدام عجیب روزنامه نگاران محلی كه اتفاقا از ظاهرشان برمی آید از نوع باتجربه اش هم باشند، در شرایطی كه این روزها جامعه چیزی جز اطلاع رسانی صحیح و روشنگری از آنها انتظار ندارد، نوعی اهمال كاری است كه به این راحتی ها نمی توان از آن چشم پوشی كرد.
آن هم در شرایطی كه حتی گوگل بعنوان یكی از بزرگترین غول های تكنولوژی در جهان اعلام نموده است كه رسم قدیمی و همیشگی دروغ آوریل را كه هر سال سبب سرگرمی خیل عظیمی از مردم در كشورهای مختلف جهان می شد، امسال باتوجه به بحران های ناشی از شیوع گسترده ویروس كرونا و بنا بر احساس مسئولیت اجتماعی، از تمامی پلت فرم های خود حذف خواهدنمود.
در همین راستا، بیژن نفیسی _ روزنامه نگار پیشكسوت و استاد دانشگاه _ در گفت وگویی با ایسنا دراین زمینه با تاكید بر اینكه كرونا اصلاً موضوع شوخی برداری نیست، اظهار نمود: رسالت رسانه با جدی بودن آن تعریف می شود. طرح شوخی در رسانه ها نیز كاملا تعریف مشخصی دارد؛ همانند كاریكاتورها یا مطالبی كه به زبان طنز نوشته می شوند كه آنها نیز برمبنای واقعیت ها مطرح می شوند.
او با اعلان اینكه رسانه ها نمی توانند موضوعات شوخی و مطالب غیرواقعی منتشر كنند، اشاره كرد: در شرایط اضطراری همانند شیوع بیش از پیش ویروس كرونا در جهان، دیگر جای شوخی و بیان دروغ ۱۳ نیست و چنین اقداماتی جای تاسف دارد. اگر روزنامه نگاران تشكل های قوی صنفی می داشتند، در چنین شرایطی حتما برای كسانی كه با موضوع جدی و مهمی همانند شیوع ویروس كرونا شوخی می كنند، تنبیه های جدی در نظر می گرفتند؛ چونكه وظیفه تشكل های صنفی در چنین شرایطی بسیار بیشتر از نهادهای حكومتی و دولتی است.
نفیسی اشاره كرد: مسئولیت اجتماعی روزنامه نگار، بیان واقعیت ها است. ممكنست مردم عادی گاهی با موضوعات جدی شوخی و مسائل غیر واقعی را مطرح كنند، اما هیچگاه از یك روزنامه نگار انتظار نداریم كه با موضوعات جدی، شوخی یا مطالب غیرواقعی را در رسانه خود منتشر كند؛ همانطور كه از یك پزشك انتظار نداریم به غیر از طبابت كار دیگری انجام دهد. در نهایت جای تاسف دارد برای برخی اهالی رسانه كه در چنین شرایطی موضوع غیرواقعی را به شوخی مطرح نمودند.
منبع:

1399/01/15
13:14:33
5.0 / 5
3094
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری