ArtKit کیت هنری

اگر خیابان فلسطین جنوبی ثبت ملی شود

اگر خیابان فلسطین جنوبی ثبت ملی شود كیت هنری: از یك سو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی امكان ثبت ملی خیابان فلسطین جنوبی بعنوان یك محور باارزش در تهران را شُدنی می داند و از طرف دیگر در مقابل مجوزهای رو شده از خانه های تاریخی كه از لیست آثار ملی خارج شده اند، به ثبت ملی كتابِ «پهنه های تاریخی تهران» كه خودش سال ها قبل تهیه كرده، قناعت می كند.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، در طول دست كم ۱۵ سال قبل تا امروز، كم نبوده اند بناهای تاریخی در پایتخت كه با صدور مجوزهای خروج از ثبت آثار تاریخی توسط دستگاه های قضایی به مرور پایشان لغزیده، سست شده و در نهایت با تبدیل شدن به تَلی از خاك، به مرور بذر ساخت مجتمع های تجاری و آسمان خراش رویشان جوانه زده است.
اتفاقی كه در طول چند سال گذشته، همه گیری اش آن قدر زیاد بوده و مجوزهایش آن قدر پر قدرت صادر شده اند كه كامیون های حمل آجر از بناهای تاریخی و صدای كلنگِ آوار شدن تاریخِ پایتخت روی سر مردمانش، دیگر نه شب می شناسند و نه روز! حتی دیگر مالكان بناهای تاریخی با در دست گرفتن حكم خروج از ثبت دیوان عدالت اداری، نیازی به كشفِ راهكارهای جدید ندارند تا سقفِ آرزوها برای حفاظت از میراث فرهنگی پایتخت را بالاتر ببرند.
هر چند برای اولین بار نیست كه سیل عظیمی از مجوزهای خروج از ثبت آثار تاریخی پایتخت در یك بازه ی زمانی كم و یكی پس از دیگری منتشر می شوند و فقط خبر است كه برای چند دقیقه ذهن را درگیر می كند و سرانجام لودرها راه شان را پیدا می كنند؛ اتفاقی كه آخرین بارش چیزی حدود یك دهه از وقوع رخدادِ آن می گذرد و تا كنون در این حجم منتشر نشده بود.
اما امروز خیابان فلسطین جنوبی و گاهی برخی بناهای تاریخی در فلسطین شمالی و چند بنای تاریخی در دو منطقه ی تحت پوشش پهنه ی بافت تاریخی تهران، بیش از پیش كابوس لودرها را می بینند. لودرهایی كه تا كنون خانه ایتالیا را تخریب كرده اند، چند بار به جداره ی زخمی «زند نواب» خورده اند و منتظرند تا خانه ی «متین دفتری» را پایین بیاورند، بخش هایی از بنای باارزش «چاپخانه ی تابان» را حذف و حتی خانه ی چوپانی را خالی كرده اند.
اما از طرف دیگر بواسطه ی تعدادِ زیادِ خانه های قدیمی در فلسطین جنوبی كه تعدادشان بسیار بیشتر از انگشتان دو دست است، خواب از چشمِ مالكان اش كه هر روز سودای مالكانه برای ساختِ برج های آسمان خراش دارند، ربوده شده و شاید به همین خاطر است كه بعضی از كارشناسانِ میراثی پیشنهاد ثبت ملی این خیابان تاریخی را می دهند.
پیشنهادی كه شاید اگر دستوراتِ مقامات بالایی وزارتخانه را به همراه داشته باشد، در جلسات هر از چندگاهی دفتر ثبت ملی اثار تاریخی، بتوان آنرا عملیاتی كرد.
خانه تاریخی متین دفتری در خیابان فلسطین جنوبی


منبع:

1399/01/07
23:03:19
5.0 / 5
3264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری