ArtKit کیت هنری

تهران قدیم را از بالای برج میلاد قاجارها ببینید

تهران قدیم را از بالای برج میلاد قاجارها ببینید به گزارش كیت هنری تور مجازی كاخ جهانی گلستان برای برای اولین بار، بالاترین نقطه تهرانِ قاجار را از برج میلادِ قاجارها یا همان شمس العماره این مجموعه تاریخی نمایش می دهد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، با تعطیلی موزه ها و محوطه های فرهنگی تاریخی كشور به دنبال شیوع كرونا، مسئولان وزارت های میراث فرهنگی و ارتباطات در تفاهمی دوجانبه تصمیم گرفتند تا ۱۳ موزه تهران را در ۱۳ روز نخست فروردین به صورت مجازی و در سایتی ملی معرفی كنند. اولین روز فروردین با معرفی موزه ملی ایران گذشت و مقرر است ساعت ۱۵ در دومین روز از فروردین، كاخ جهانی گلستان معرفی شود.
آفرین امامی – مدیر مجموعه جهانی كاخ گلستان – در گفتگو با ایسنا با اشاره به برنامه ریزی انجام شده از جانب معاونت میراث فرهنگی و اداره كل موزه های وزارتخانه میراث فرهنگی برای معرفی ۱۳ موزه تهران در طول ۱۳ روز از وب سایت ملی آپارات، این اقدام را ایجاد همدلی و همبستگی بین موزه ها می داند و می گوید: بعد از موزه ملی ایران، كاخ جهانی گلستان برای معرفی در دومین روز نوروز انتخاب گردید كه این پخش زنده از ساعت ۱۵ شروع می شود.
او با بیان این كه اغلب موزه ها پس از تعطیلی فضاهای موزه ای، در سایت های خود یك سری فعالیت را برنامه ریزی و حتی فیلم هایی تهیه كرده و گاها آنها را بدون یكپارچگی در فضای مجازی به اشتراك گذاشته بودند، ادامه می دهد: در نهایت قرار شد تا با حمایت وزارت ارتباطات، نخست موزه های تهران در فضایی مشخص معرفی و برای آنها تور مجازی برگزار گردد.
امامی مطرح شدن پیشنهاد اولیه را از جانب رئیس موزه پست و ارتباطات و همراهی اولیه رئیس موزه ملی ایران عنوان می كند و می افزاید: با همفكری برای ایجاد ساختاری درست برای چنین پروژه ای آن هم به صورت زنده، امیدواریم بتوانیم به صورت زنده فضای واقعی برای سر زدن به موزه ها و بناهای تاریخی را كه مردم قبل از وقوع این حادثه برنامه ریزی كرده بودند، تأمین نماییم و از جانب دیگر با تشویق بیشتر مردم برای پیوستن به كمپین «#در_خانه_بمانیم»، ما هم بتوانیم وظیفه خویش را در این حركت ملی به سرانجام برسانیم.
مدیر مجموعه جهانی كاخ گلستان با اشاره به این كه برگزاری این تور مجازی برای مردم در نوروز مجانی است، ادامه می دهد: با عنایت به حمایت همه جانبه وزیر میراث فرهنگی از این اقدام، و طبق اعلامی كه از جانب معاون میراث فرهنگی به ما شده است تا زمانی كه وضعیت به این شكل باشد، موزه های زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی تعطیل هستند، مگر این كه ابلاغیه جدیدی به موزه ها اعلام گردد.


امامی با اشاره به درخواست مدیر اداره كل موزه ها برای معرفی برخی فضاها و آثار تاریخی كه در حالت عادی مخاطبان موزه ای امكان بازدید از آنها را ندارند، بیان می كند: یكی از موضوعاتی كه عنوان شد استفاده از این فرصت بعنوان زمانی مناسب برای نشان دادن برخی فضاها و آثارِ تاریخی بود كه به دلایلی مانند شرایط حفاظتی و ایمنی آثار و مجموعه امكان بازدید مخاطبان از آنها فراهم نمی گردد، ازاین رو تصمیم گرفته شد تا بتوانیم یك سری فضاها را در پخش زنده مجموعه جهانی كاخ گلستان به نمایش بگذاریم.
او با بیان این كه مسیری مشخص برای این تور مجازی تعریف شده است، توضیح می دهد: یكی از فضاهای انتخاب شده ای كه هیچ وقت مخاطبان موزه ای امكان بازدید از آنرا ندارند، بازدید از پشت بام شمس العماره است. دوربین با گرفتن این فضای تاریخی از بالكن، سراغ كلاه فرنگی شمس العماره می رود و حتی رابطه بین كاخ گلستان و فضاهای اطراف را نشان داده است و از جانب دیگر بافت قدیم تهران از بالای شمس العماره به وضوح نشان داده می شود.
مدیر مجموعه جهانی كاخ گلستان با تاكید بر این كه بازدید از همه فضاهای تاریخی كاخ گلستان در حالت عادی به حدود هفت ساعت زمان نیاز دارد، ادامه می دهد: تلاش كردیم در این بازدید یك ساعته سراغ جذابیت ها برویم. همینطور پس از دیدن ایوان مرمر، تالار سلام و كتابخانه سلطنتی، نسخه یكی از كتاب های نفیس و پرارزش ثبت ملی شده در كتابخانه سلطنتی نشان داده می شود. همینطور یك آلبوم عكس از مخزن تصاویر كاخ معرفی می شود.
وی همینطور به ادامه دار بودن تورهای مجازی بازدید از كاخ گلستان در سایت این مجموعه اشاره و تاكید می كند: برگزاری این تورهای مجازی با حضور حداقل پرسنل، حداقل امكانات و حداكثر بازخورد بیرونی در فضای كاخ انجام می شود.

1399/01/02
16:20:52
5.0 / 5
3382
تگهای خبر: آلبوم , دوربین , سایت , عكس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری