ArtKit کیت هنری
در ۹۰ سالگی؛

ماكس فون سیدو اسطوره سینمای سوئد درگذشت

ماكس فون سیدو اسطوره سینمای سوئد درگذشت به گزارش كیت هنری بازیگر فیلم هایی چون مهر هفتم و جنگ ستارگان در ۹۰ سالگی دارفانی را وداع گفت.به گزارش كیت هنری به نقل از ورایتی، ماكس فو سیدو بازیگر سوئدی كه نامش یادآور فیلم های مهم اینگمار برگمان بود، در ۹۰ سالگی فوت شد. این بازیگر كه روز گذشته یكشنبه درگذشت، با ایفای نقش شوالیه آنتونیوس بلوك در فیلم «مهر هفتم» در سال ۱۹۵۷ ساخته اینگمار برگمان ماندنی شد.
وی كه بعنوان نماد مرد مدرن در فیلم های برگمان شناخته می شود در فیلم هایی چون «همچون در یك آیینه» و «شرم» هم بازی كرده بود.
این بازیگر كه ۱۰ آوریل ۱۹۲۹ در شهر لوند سوئد به دنیا آمده از سال ۱۹۴۹ وارد حرفه بازیگری شده بود. وی با بازی در نقش لاسفاردر «پل فاتح» در سال ۱۹۸۷ نخستین نامزدی جایزه اسكار را به دست آورد و با بازی در نقش مستاجر در فیلم «فوق العاده بلند و بیش از اندازه نزدیك» در سال ۲۰۱۲ برای بار دوم نامزد آكادمی اسكار شد.
وی اولین كار بازیگری اش را سال ۱۹۴۹ در فیلم «تنها یك مادر» تجربه نمود و دو سال بعد با فیلم «خانم جولی» راهی پرده های نقره ای شد. نخستین كار او با برگمان در تئاتر شهر مالمو شكل گرفت و بعدها بازیگر «توت فرنگی های وحشی» (۱۹۵۷) و «چشمه‌ی باكره» (۱۹۶۰) برگمان هم شد.
وی از سال ۱۹۶۵ به آمریكا رفت و ضمن حضور بر صحنه های نمایش بازیگری در سینمای سوئد را هم ادامه داد و سال ۱۹۷۱ وی در كنار لیو اولمان در «مهاجران» ساخته یان ترول بازی كرد.
وی برای «هاوایی» در سال ۱۹۶۶ و «جن گیر» در سال ۱۹۷۳ نامزدی گلدن گلوب را به دست آورد.
اواسط دهه ۱۹۷۰، فون سیدو به رم نقل مكان كرد و در برخی از فیلم های ایتالیایی ظاهر شد كه فیلم «صحرای تاتارها» (۱۹۷۶) كه در ارگ بم ایران، فیلمبرداری شد، همچون آنها بود.
او با كارگردان های برجسته سینما كار كرد كه دیوید لینچ، وودی آلن و مارتین اسكورسیزی از آن جمله هستند.
فون سیدو سال ۲۰۰۲ با تام كروز در تریلر علمی تخیلی «گزارش اقلیت» ساخته استیون اسپیلبرگ دیده شد و از بازیگران فصل ششم سریال «بازی تاج و تخت» بود. وی در فیلم هفتم «جنگ ستارگان» هم نقش آفرینی كرد.
ماكس فون سیدو جایزه فرهنگی بنیاد سلطنتی سوئد را سال ۱۹۵۴ و نشان لژیون دونور را سال ۲۰۱۰ دریافت كرد.

1398/12/19
21:29:16
5.0 / 5
3154
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , سریال , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری