ArtKit کیت هنری
یادداشت مهمان؛

قهرمان روز صفر چقدر ایرانی است؟

قهرمان روز صفر چقدر ایرانی است؟ به گزارش كیت هنری روز صفر فیلمی خوش ساخت و گران قیمت است برای خلق یك ابرقهرمان ملی ؛ قهرمانی كه فقط سرباز وطن است فارغ از همه ایدئولوژی هایش، كه می تواند قهرمان ملی هر كشور دیگری هم باشد.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، مریم كثیری كارشناس ارشد رسانه در یادداشتی با عنوان «ابرقهرمان ایرانی» به بررسی نقاط ضعف و قوت فیلم سینمایی «روز صفر» به كارگردانی سعید ملكان پرداخته است.
متن این یادداشت را در ادامه می خوانید؛
پسرك برای دین خدا كمربندی انتحاری می بندد و حالا در تقابل عاطفه و دین، قهرمان داستان عشق به خواهر را جایگزین عشق به خدا می كند تا از فاجعه ای جلوگیری كند؛این روح تمام قصه است...
«روز صفر» فیلمی خوش ساخت و گران قیمت است برای خلق یك «ابرقهرمان ملی». قهرمانی كه فقط سرباز وطن است فارغ از همه ایدئولوژی هایش، به نحوی كه اگر نام ایران را از روی این شخصیت برداریم، می تواند قهرمان ملی هر كشور دیگری باشد كه تلاش می كند با تروریست مبارزه كند و از كشته شدن هموطنانش جلوگیری كند؛ او یك ابرقهرمان سكولار است كه به جدال با یك ایدئولوژی می پردازد.
حتی در سكانس هایی از فیلم این جدال فراتر می رود و به یك جدال شخصی بین نماد خیر و شر مبدل می شود؛ قرائتی هالیوودی از یك عملیات امنیت ملی موفق.
فیلم در نهایت فیلم با سكانسی تمام می شود كه وصله ناجوری است كه هیچ سنخیتی با روند فیلم ندارد. مونولوگی گل درشت و شعارزده از آرزوی مرگ ابرقهرمان داستان در دل وطن برای امنیت هموطنانش... این فیلم یك پروپاگانداست، یك پروپاگاندا كه به واسطه خلق لحظه های پرهیجان و اكشن ولی نهچندان نفس گیر، لوكیشن های مختلف فیلمبرداری و ضرب آهنگ موسیقی تلاش می كند مخاطب را تحت تأثیر قرار دهد و تا حدی هم موفق است. اما مخاطب نمی تواند با شخصیت های این داستان ارتباط برقرار كند. نه بدمن داستان آنقدر بزرگ و رعب آور است كه شكست دادنش كار سختی به نظر بیایید و نه آنكه ابرقهرمان هالیوودی داستان آنقدر ملموس و عینی است كه مخاطب نگران از دست دادنش باشد و حتی اگر هم بمیرد سبب تاثر مخاطب نمی گردد.
هرچند كه امیر جدیدی بازی درخشانی از خود نشان داده است اما شخصیت پردازی ضعیف فیلمنامه را نمی تواند با بازی خوبش جبران كند.
بازی خوب و حساب شده امیر جدیدی در مقابل بازی ضعیف ساعد سهیلی و شخصیت پردازی دور از واقعیت عبدالمالك ریگی بعنوان رهبر یك تشكیلات تروریستی به مخاطب تعریفی اغراق آمیز از امنیت ملی نشان داده است وهمین سبب می شود ثمره این فیلم در مخاطب چیزی غیر از احساس غرور و عزت ملی باشد.
این فیلم در نهایت فیلم با سكانسی تمام می شود كه وصله ناجوری است كه هیچ سنخیتی با روند فیلم ندارد. مونولوگی گل درشت و شعارزده از آرزوی مرگ ابرقهرمان داستان در دل وطن برای امنیت هموطنانش...!
اما در تكنیك باید اذعان نماییم كه از همان ابتدا مخاطب با یك تیم حرفه ای در فیلمسازی مواجه می باشد. قاب بندی های دقیق، طراحی لباس، تدوین، صدا گذاری، چهره پردازی، جلوه های ویژه و بازی حرفه ای امیر جدیدی از نقاط قوت این فیلم است.
با تمام این نكات فیلم دارای ریتم تند با صحنه هایی اكشن و قابل قبول است كه لحظه ای مخاطب را رها نمی كند و به خاطر همین نقاط قوت است كه انتظار می رود مورد استقبال از جانب مخاطبانش در اكران عمومی هم قرار بگیرد.

1398/11/18
01:23:18
5.0 / 5
4002
تگهای خبر: اكران , رسانه , سینما , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری