ArtKit کیت هنری
در قالب جلد دوم یك طرح پژوهشی؛

شعر سایه در موسیقی ایرانی منتشر گردید

شعر سایه در موسیقی ایرانی منتشر گردید كیت هنری: كتاب شعر سایه در موسیقی ایرانی نوشته مهدی فیروزیان در چارچوب جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی سایه و موسیقی در دسترس مخاطبان قرار گرفت.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، كتاب «شعر سایه در موسیقی ایرانی» نوشته مهدی فیروزیان در چارچوب جلد دوم از طرح پژوهشی پنج جلدی «سایه و موسیقی» توسط انتشارات «هنر موسیقی» در دسترس مخاطبان قرار گرفت. جلد نخست این كتاب با عنوان «موسیقی ایرانی در شعر سایه» سال ۱۳۹۶ انتشار یافته بود.
مهدی فیروزیان پژوهشگر ادبیات و موسیقی در این كتاب كه به محمدرضا شجریان خواننده موسیقی ایرانی تقدیم شده، به گردآوری اطلاعات آوازها و آهنگ هایی كه با شعر هوشنگ ابتهاج (سایه) ساخته شده پرداخته است و ضمن معرفی دقیق آنها، از دیدگاه تلفیق شعر و موسیقی آن آثار را نقد و بررسی نموده است.
از جمله بخش های كتاب «از پس پرده ها» نام دارد كه درباره‌ی پشت صحنه‌ی تولید آثار موسیقایی نوشته شده و نویسنده در نگارش آن از اطلاعاتی كه در گفتگوهای چندساله با سایه به دست آورده بهره برده است.
هوشنگ ابتهاج در سال های مدیریت بخش موسیقی رادیو خاطرات بسیاری با هنرمندان بزرگ عرصه‌ی موسیقی سنتی مانند محمدرضا شجریان، محمدرضا لطفی، عبدالوهاب شهیدی، همایون خرّم، حسین علیزاده، شهرام ناظری دارد و خیلی از اشعار او را همین هنرمندان در موسیقی به كار گرفته اند.
فیروزیان برمبنای پژوهش های میدانی، خاطرات سایه و دیگر هنرمندان، چگونگی پدید آمدن این آثار را توصیف كرده و سپس از نظرگاه علمی و انتقادی به آنها نگریسته است. دراین زمینه علاوه بر شرح وقایع زندگی سایه و هنرمندان موسیقی، شرح برخی اشعار ابتهاج و شأن نزول آنها نیز نوشته شده است. ضمن اینكه بررسی لطمه شناسانه‌ی پیوند شعر و موسیقی و شناساندنِ هنجارهایی كه موسیقی دانان در تصنیف سازی باید از آنها آگاهی داشته باشند، از دیگر مطالب مهم كتاب است.
این كتاب را انتشارات هنر موسیقی در ۶۴۰ صفحه با قیمت ۹۸ هزار تومان منتشر نموده است.


منبع:

1398/10/09
21:54:36
5.0 / 5
4411
تگهای خبر: خواننده , رادیو , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری