ArtKit کیت هنری

خانه مشروطه ملی شد

خانه مشروطه ملی شد كیت هنری: مدیر كل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اردبیل از ثبت ملی خانه مشروطه اردبیل در لیست آثار ملی آگاهی داد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، در طول یكی دو روز گذشته صحبت هایی در خصوص احتمال تخریب «خانه مشروطه اردبیل»، بنایی تاریخی كه در زمان قحطی اردبیل پشتیبان مردم بود و مردم در زمان محاصره توسط روس ها اطرافش خندق حفر كردند تا مقابل شان وسیله دفاعی ایجاد كنند، مطرح شده بود. قسمتی از این خانه حدود ۱۵ سال قبل با هدف تعریض خیابان اسماعیل بیگ تخریب شده بود.
نادر فلاحی در گفت و گو با ایسنا توضیح داد: خوشبختانه در جلسه ی شورای ثبت معاونت میراث فرهنگی، این خانه ی تاریخی در همایش ملی ثبت میراث صنعتی كشور كه در ماهشهر در حال برگزاری است، با موافقت كارشناسان دفتر ثبت آثار تاریخی و با همكاری شهرداری اردبیل در لیست آثار ملی به ثبت رسید.
او با تاكید بر این كه با ثبت ملی این خانه ی تاریخی، هرگونه دخل و تصرفی بدون اجازه ی میراث فرهنگی در این بنای قاجاری برخلاف قانون است و هر اقدامی با برخورد قانونی مواجه می شود، اظهار داشت: در تعامل با مالك خانه ی تاریخی «اسماعیل بیگ» - مشروطه -، این بنای تاریخی نیز در برنامه های مرمتی اداره كل میراث فرهنگی استان قرار می گیرد.
خانه قاجاری "اسماعیل بیگ"، متعلق به «مرحوم اسماعیل بیگ شیروانی» - كاردار فرهنگی سفیر روس در اردبیل و تاجر اردبیلی بوده كه در جریان قحطی ۱۳۲۷ قمری نقشی اساسی در تامین معیشت اردبیل داشت.
این خانه مدتی بعنوان بانك استفاده می شده، پس از مدتی دفتر سركنسول گری روسیه می شود. در دوره قحطی آذربایجان، روس ها اردبیل را محاصره می كنند و خسارت زیادی به این منطقه وارد می شود. به مرور با محاصره این خانه كه مأمن مردم بوده، آنها دور خانه خندق حفر می كنند و در نهایت «سردار باباخان اردبیلی» - سیاست مدار ایرانی در دوره جنبش مشروطه – خانه را آزاد می كند، بنا بر این این خانه بعنوان نماد مقاومت و مشروطیت در اردبیل شناخته می شود.


منبع:

1398/09/17
10:02:49
5.0 / 5
4586
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری