ArtKit کیت هنری
پوریا خادم به مهر خبر داد:

علمدار جهانی شد

علمدار جهانی شد كیت هنری: آهنگساز و نوازنده جوان موسیقی كشورمان در تشریح تازه ترین فعالیت های خود از انتشار آلبوم موسیقی علمدار و همكاری در تولید یك آلبوم جدید سخن گفت.پوریا خادم آهنگسازجوان و نوازنده پیانو كه طی سال های گذشته سابقه همكاری با علی رهبری، شهرام ناظری و تعدادی دیگر از هنرمندان صاحب نام موسیقی ایران را در كارنامه كاری خود به ثبت رسانده، در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: طبق برنامه ریزی هایی كه انجام گرفته بود اخیرا در تازه ترین آلبوم بردیا كیارس همراه با علیرضا حمزه لو نوازنده ساكسیفون بعنوان نوازنده حضور داشتم. در این آلبوم كه بخش عمده ای از آن به اجرای قطعاتی از پیاتوزولا آهنگساز صاحب نام آرژانتینی اختصاص دارد، من نوازنده پیانو هستم. قطعه ای به نام «رعشه» در چارچوب اثری از من نیز در این پروژه پیش روی شنوندگان قرار خواهد گرفت.
وی افزود: اخیرا قطعه میكرو تنال «آریو برزن-دربند پارس» را در فضای مجازی منتشر نموده ام. این اثر كاری است كه تلاش كردم آنرا با نگاهی مدرن به موسیقی ایرانی تولید كنم. این قطعه آخرین مقاومت آخرین هنگ پارسی به فرماندهی آریو برزن در جنگ را روایت می كند. قسمت اول، یعنی دقیقاً هنگام افتادن آخرین سرباز تحت فرماندهی آریو، با پیانو كوك كلاسیك شروع می شود. پس از مناظره حماسی آریو برزن و اسكندر مقدونی، نوازنده بلند می شود و پشت پیانوی كوك میكروتنال ایرانی می نشیند. به عبارتی «این آریو برزن است… ایستاده می میرد» ضمن اینكه ثبت یك رئالیسم لحظه ای در یك تك برداشت، هم در صدا و هم در تصویر یكی از خاصیت های این اثر موسیقایی است. البته در طراحی تك نوازیِ پرفورمنس موزیكال به وسیله دو پیانو نیز سعی شده كه دو ساز یكی با كوك كلاسیك و یكی با كوك میكروتنال ایرانی بر پایه مُدها، فواصل، و الگوهای ریتمیك و ملودیك ردیف دستگاهی موسیقی ایران با نگاهی مدرن طراحی شده باشد.
این آهنگساز و نوازنده بیست ساله در بخش دیگری از صحبت های خود به انتشار آلبوم «علمدار» كه چندی قبل توسط یك اركستر از كشور آذربایجان و چندی بعد توسط علی رهبری اجرا شد، اشاره نمود و اظهار داشت: این اثر در سال ۱۳۹۴ توسط اركستر سمفونیك آذربایجان به رهبری رئوف عبداالله اف در سالن فیلارمونی دولتی باكو در شب عاشورا روی صحنه رفت و ضبط شد. این پوئم سمفونی در اربعین همان سال نیز توسط اركستر سمفونیك تهران به رهبری استاد علی رهبری طی دو شب در تالار وحدت به اجرا در آمد.
وی اضافه كرد: «علمدار» اثری معاصر است كه روایتگر روز آخر زندگی حضرت عباس است و از ۱۰ قسمت به هم پیوسته با نام های«ماهِ میان»، «آبِ ممنوعه»، «دشت سوزان»، «در راه فرات»، «شرمِ آب»، «نبرد»، «عَلَمْ بر خاك»، «مرثیه»، «شروه خوانی»، «سپاه بی سردار» تشكیل شده است. این اثر ضبط اجرای زنده باكو به رهبری رئوف عبدالله اف است كه كاوه عابدین میكس و مستر آنرا انجام داده است. آلبوم علمدار به تهیه كنندگی موسسه فرهنگی و هنری خادمین علی ابن ابی طالب در پلت فرم های داخلی و خارجی به شكل دیجیتال عرضه شده است.
پوریا خادم همچون هنرمندان جوان موسیقی كشورمان است كه سابقه همكاری با اركستر فیلارمونیك پراگ را دارد. وی در تولید آلبوم پوئم سمفونی «تختی» با رهبری اركستر علی رهبری بعنوان آهنگساز حضور داشت. این هنرمند چندی قبل هم به یاد قربانیان حادثه كشتی سانچی قطعه «در میان آتش» را تولید كرده بود.


منبع:

1398/08/03
14:47:58
5.0 / 5
4880
تگهای خبر: آلبوم , پیانو , تصویر , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری