ArtKit کیت هنری
به بهانه هفته ملی و روزجهانی كودك؛

سهم ۲ و نیم درصدی كودكان از اكران ۹۸، گیشه سینمای كودك تكان می خورد؟

سهم ۲ و نیم درصدی كودكان از اكران ۹۸، گیشه سینمای كودك تكان می خورد؟ كیت هنری: فیلم های كودك و نوجوان طی 7 ماه گذشته، تنها سهمی 2.5 درصدی از مجموع فروش سینماها در سال 98 را از آن خود كرده اند كه با عنایت به ظرفیت فروش فیلم های این گروه سنی، این سهم اندك قابل تأمل است.به گزارش كیت هنری به نقل از مهر، همزمان با هفته ملی و روز جهانی كودك، خیلی از سازمان ها و نهادهای متولی در حوزه كودكان و نوجوان فعال كرده شده اند بطوریكه این روزها شاهد برگزاری جشنواره ها و مراسم های مختلفی هستیم كه مقرر است اهمیت توجه به كودكان و نوجوانان در كشور را به ما یادآوری كنند. بنیاد سینمایی فارابی هم روز گذشته میزبان آیینی برای تجلیل از فعالان سینمای كودك بود اما بنظر می رسد فراتر از این آیین ها و مراسم ها، بررسی عملكرد ۶ ماهه گذشته دستگاه های فرهنگی ملاك روشن تری برای میزان توجه به این گروه سنی باشد.
كودكان علاقه مند به سینما از مردادماه به این سو و پس از اكران فیلم «تپلی و من» سهمشان از چرخه اكران و ویترین سینماها، حتی یك فیلم هم نبوده در صورتیكه تابستان تعطیل بودند و زمان بیشتری برای تماشای فیلم های مناسب خودرا داشتند؛ اما دریغ از حتی یك فیلم!
بسیاری از سینماگران تابستان امسال را یكی از بدترین فصل های اكران در سال های اخیر توصیف كرده اند، چونكه چیدمان نادرست اكران موجب شد خیلی از فیلم ها نتوانند به فروش قابل توجهی برسند تا جایی كه محمد قاصد اشرفی رئیس انجمن سینماداران عنوان نمود اگر یك فیلم كودك مناسب اكران می شد می توانست جانی تازه به سینماها بدهد و این چنین به لطف این چیدمان تابستان هم به فصل فیلمسوزی ها اضافه شد؛ روندی كه با گذشت ۱۶ روز از فصل پاییز همچنان ادامه دارد!«فیلشاه» پرفروش ترین فیلم كودك سال قبل سینمای ایران بود
سهم سینمای كودك از گیشه ۹۸
فیلم های كودك و نوجوان طی ۷ ماه گذشته امسال تنها سهمی دو و نیم درصدی از گیشه سال ۹۸ سینماهای ایران داشته اند. تا این جای سال، این آمار در مقایسه با فروش سال قبل سینمای كودك و نوجوان حكایت از افت ۵ و نیم درصدی دارد. در سال ۹۷ سینمای كودك و نوجوان با در اختیار داشتن ۱۲ درصد از آمار فیلم های اكران شده در سینماها، با درآمدی ۱۹ میلیارد تومانی حدود ۸ درصد از فروش گیشه سینماهای ایران را به خود اختصاص داده بود. در میان ۱۰ فیلم كودك و نوجوان آن سال، انیمیشن سینمایی «فیلشاه» ساخته هادی محمدیان با ۸ میلیارد تومان، «پیشونی سفید ۲» ساخته سیدجواد هاشمی با ۴ میلیارد تومان و «پاستاریونی» با ۲ و نیم میلیارد تومان فروش، رتبه های اول تا سوم جدول را به خود اختصاص دادند.
اما سال ۹۸ به نسبت سال قبل، متفاوت شروع شد؛ «پیشونی سفید ۳»، «تپلی و من» ساخته حسین قناعت و «تولدت مبارك» به كارگردانی و نویسندگی سمیه زارعی نژاد (كه البته تهیه كننده اش؛ انسیه جهان آرا آنرا اصلا یك فیلم كودك نمی دانست) تنها فیلم های سینمای كودك و نوجوان بودند كه از شروع امسال توانستند رنگ پرده سینماها را به خود ببینند. سهم مخاطبان این ۳ فیلم در تعداد بلیت های فروخته شده در سال ۹۸ نیم درصد بیشتر از میزان فروششان و حدود ۳ درصد است. یعنی حدود ۵۱۱ هزار نفر در سینماها مخاطب این فیلم ها بوده اند كه تنها برابر با نصف مخاطبان انیمیشن «فیلشاه»، پربیننده ترین فیلم كودك و نوجوان سال قبل سینمای ایران است.
اكران حداقلی فیلم های كودك و نوجوان در نیمه نخست سال ۹۸ در حالی است كه طبق مصوبه شورای صنفی نمایش هر سرگروه سینمایی موظف است حداقل یك دفعه در سال مبادرت به اكران یك فیلم كودك كند اما این وعده هنوز بطور كامل عملی نشده و تنها سرگروه های «فرهنگ»، «آزادی» و «استقلال» مبادرت به ثبت قرارداد با فیلم های كودك كرده اند.فیلم سینمای «تورنادو» از شانس های سینمای كودك در نیمه دوم سال است
اما بنظر می رسد در نیمه دوم سال ۹۸ متولیان سینمای كودك و نوجوان یك دفعه قصد اصلاح این كارنامه را دارند و مقرر است ۴ فیلم كودك و نوجوان به صورت همزمان در آبان ماه اكران شود؛ همزمانی ای كه البته بعید نیست با اعتراض صاحبان بعضی از همین آثار هم مواجه شود!
«بنیامین» ساخته محسن عنایتی و «تورنادو» ساخته سیدواد هاشمی ۲ فیلم كودك و «۲۳ نفر» ساخته مهدی جعفری و «منطقه پرواز ممنوع» ساخته امیر داسارگر ۲ فیلم نوجوانی هستند كه مقرر است آبان ماه امسال اكران شوند؛ اكرانی كه می تواند به سبب گروه مشترك مخاطبان، به این آثار ضربه بزند. باید دید آیا سرگروه های دیگر نیز سرانجام زیر بار ثبت قرارداد فیلم های كودك خواهند رفت یا خیر.


منبع:

1398/07/16
15:23:48
5.0 / 5
4445
تگهای خبر: اكران , انیمیشن , جشن , جشنواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری