ArtKit کیت هنری
در قالب اطلاعیه منتشر شد؛

اعلام نظر خانه سینما درباره مالیات برارزش افزوده فیلم های سینمایی

اعلام نظر خانه سینما درباره مالیات برارزش افزوده فیلم های سینمایی به گزارش كیت هنری اطلاعیه خانه سینما درباره مالیات بر ارزش افزوده برای صنوف تهیه كنندگان، پخش كنندگان و سینماداران منتشر گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از روابط عمومی خانه سینما، اطلاعیه مهم خانه سینما به سه صنف تهیه كنندگان، پخش كنندگان و سینماداران درباره مالیات بر ارزش افزوده منتشر گردید.
در متن این اطلاعیه آمده است:
«نظر به مسائل، ابهامات، سوالات، در روند اجرای مالیات بر ارزش افزوده در حوزه سینما، نكات ذیل جهت اطلاع و رعایت به اصناف تهیه كنندگان، پخش كنندگان و سینماداران ابلاغ می شود.
بدیهی است با توجه به قوانین، آئین نامه ها، دستور العمل ها و رعایت دقیق آن توسط اصناف فوق الذكر، از این پس شاهد كمترین اختلاف و سوء برداشت در ارتباط با مالیات بر ارزش افزوده خواهیم بود.
۱ - حسب نامه شماره ۳۴۷۲/۳۶۰/ ص مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ معاونت محترم مالیات بر ارزش افزوده و با استناد به بند ۲ این نامه، هیچ گونه فراخوانی از تهیه كنندگان حقیقی سینما جهت ثبت نام مالیات بر ارزش افزوده به عمل نیامده است. لهذا سینماداران و پخش كنندگان تحت هیچ عنوان مجاز به كسر مالیات بر ارزش افزوده از تهیه كنندگان حقیقی نمی باشند.
۲ -تهیه كنندگان حقیقی و حقوقی مكلفند در ازاء خرید كالا و خدمات در جریان فعالیت تولیدی خود همچون سایر مودیان ارزش افزوده مندرج در شاخص های صادره را پرداخت نمایند.
۳ -تهیه كنندگان حقوقی مشمول ثبت نام و پرداخت مالیات بر ارزش افزوده هستند.
۴ -نظر به اینكه حسب قوانین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، تهیه كننده فیلم شخص حقیقی است، بنابراین كلیه تهیه كنندگان دارای پروانه ساخت سینمایی حرفه ای مشمول مالیات بر ارزش افزوده نیستند.
۵ -سینماداران مكلفند با عنایت به قوانین مطروحه فوق الذكر، صرفا ۹ درصد(۹٪) از حق السهم صاحبان سینما را بعنوان ارزش افزوده پرداخت كنند.
تبصره ۱: سینماداران با عنایت به پروانه مالكیت فیلم، حق كسر مالیات بر ارزش افزوده را از مالكین حقیقی فیلم سینمایی ندارند.
تبصره ۲: سینماداران با عنایت به پروانه مالكیت تهیه كنندگان حقوقی، مكلف به كسر ۹ درصد (۹٪) از حق السهم مالك فیلم (حقوقی) و واریز آن به سازمان مالیاتی هستند.
۶ - پخش كنندگان سینما به علت ماهیت حقوقی، لازم است در اجرای موارد ذیل با دقت اهتمام كنند.
۶-۱ دفاتر مالی موسسات پخش فیلم می بایست بر مبنای شیوه دفاتر حق العمل كاری تنظیم شود. در این شیوه وجوه دریافتی از سینماها باید به عنوان درآمد مالكین فیلم ثبت و نگهداری شود.
۶-۲ فاكتور هزینه هایی كه موسسات پخش، به نیابت از تهیه كنندگان و مالكان فیلم انجام می دهند، باید به نام تهیه كنندگان صادر و پخش كنندگان با همین خصوصیت در دفاتر قانونی خود ثبت نمایند.
۶-۳ نظر به اینكه موسسات پخش فیلم، دارای شخصیت حقوقی هستند و می بایست، نسبت به ثبت نام ارزش افزوده اقدام نمایند. در صورت اجرای درست نگهداری دفاتر مالی، موسسات پخش بر مبنای بندهای الف و ب این اطلاعیه، مالیات ارزش افزوده تنها به ۱۰ درصد (۱۰٪) دریافتی پورسانت (هزینه حق العمل كاری) تعلق می گیرد. بدین مفهوم كه كمتر از یك درصد از پورسانت حق پخش، به عنوان مالیات بر ارزش افزوده باید بحساب سازمان مالیاتی واریز شود.
۶-۴ موسسات پخش بر این اساس حق كسر مالیات بر ارزش افزوده از تهیه كنندگان را به هیچ عنوان نخواهند داشت.
۷- بر مبنای قانون مالیات بر ارزش افزوده به شماره ۳۱۷۵۳/۲۵۹/۲۱۳ و ماده ۵۲ آن كسر هرگونه وجوهی از جانب سینماداران - همچون عوارض شهرداری- در كلیه سینماهای تهران و شهرستان ها ممنوع می باشد.
منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما»

1398/06/24
21:30:36
5.0 / 5
4226
تگهای خبر: خدمات , سازمان , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری