ArtKit کیت هنری

مثنوی مولوی و نقشه فرش ایرانی در نوبت ثبت كمیته حافظه جهانی

مثنوی مولوی و نقشه فرش ایرانی در نوبت ثبت كمیته حافظه جهانی به گزارش كیت هنری رئیس كمیته ملی حافظه ی جهانی از بررسی دو پرونده ی «مثنوی مولوی» و «نقشه فرش ایرانی» برای ثبت در این كمیته در آینده ی نزدیك اطلاع داد.


اشرف بروجردی در گفتگو با خبرنگار ایسنا، اعلام نمود: چند پرونده در دستور كار داریم كه مهمترین آن ثبت «مثنوی مولوی» است، كه از مدتی قبل برای ثبت این اثر پرارزش در كمیته حافظه جهانی اقدام شده بود، اما این پرونده باید به صورت مشترك با كشورهایی مانند تركیه و افغانستان به صورت مشترك در این كمیته به ثبت برسد.
او با تاكید بر این كه یونسكو ثبت پرونده های مشترك با كشورهای دیگر را در اولویت كارهای خود دارد، اظهار نمود: در حوزه دیداری وشنیداری و آثار مكتوب هم هر چند آثار زیادی در اختیار داریم، اما «نقشه فرش ایرانی» را در دستور كار قرار داریم و در حال تكمیل و بررسی پرونده ی آن هستیم.
وی اما با بیان این كه یونسكو مدعی است در حال استاندارد سازی و بازسازی یا بازخوانی چهارچوب كار و فرم های حافظه جهانی است، اعلام نموده تا چند ماه آینده بررسی پرونده ی كشورها صورت نمی گیرد، اظهار نمود: با این وجود ما برای این كه بتوانیم به یك ثبت تعریف و استاندارد شده برسیم، در این مدت هم پرونده های خویش را تهیه و تكمیل می نماییم.
به نقل از بروجردی، اما سهمیه ی هر كشور بستگی به فعالیتِ آن كشور برای ثبت آثار خود در كمیته ی حافظه جهانی دارد.1398/04/11
13:57:24
5.0 / 5
4137
تگهای خبر: آینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری