ArtKit کیت هنری

اسناد در رابطه با شیخ صفی الدین ثبت جهانی شوند، ایجاد بانك اطلاعاتی میراث و اوقاف

اسناد در رابطه با شیخ صفی الدین ثبت جهانی شوند، ایجاد بانك اطلاعاتی میراث و اوقاف كیت هنری: معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیشنهاد داد: پرونده ای مشترك از اسناد مرتبت با شیخ صفی الدین اردبیلی و محوطه ی جهانی بقعه شیخ صفی الدین كه بعنوان نماینده به كشورها و مراكز مختلف كشور فرستاده شده، تهیه شود.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، محمدحسن طالبیان كه در آئین اهدای گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی در لیست ملی برنامه حافظه جهانی كه دوشنبه ۱۰ تیر در موزه ملی ایران برگزار شد، سخن می گفت، با بیان این كه پرونده این محوطه جهانی را همراه با پرونده بازار جهانی تبریز حدود ۱۱ سال قبل شخصا تهیه كرده است، افزود: به سبب ارزش ها و موارد فنی مهمی كه این محوطه داشت در آن سال، این دو پرونده به سرعت در لیست میراث جهانی یونسكو ثبت شدند.
او با تاكید بر این كه با كمك همكارانش مطالعات وسیعی درباره ی اقدامات شیخ صفی الدین و این محوطه از نظر معماری و شهرسازی در ان زمان انجام داده است، اضافه كرد: مقبره ی شیخ صفی الدین از نظر معماری و اصول شهرسازی مبتنی بر اصول در ارتباط با عرفان شیعی است. در این میان خیلی از اطلاعات مكتوب و كتیبه ها می توانست ترجمانی از گفتمان در مثنوی معنوی دیده شود.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش با بیان این كه حتما علاوه بر اسنادی كه از شیخ صفی الدین در استان اردبیل و در موزه ملی ایران وجود دارد، اسناد زیادی نیز در اختیار دستگاه های دیگر مانند اوقاف و متابخانه ملی ایران وجود دارد، اضافه كرد: امیدواریم بتوانیم بزودی در كنار موزه ی مقبره شیخ صفی الدین، نمایشگاهی از آثار موجود و متعلق به این مكان و شخصیت او برگزار نماییم و از طرف دیگر هر اثری در اختیار موزه ملی و كتابخانه ملی نیز وجود دارد به این نمایشگاه منتقل شود، تا از این طریق حتی یك سامانه و بانك اطلاعاتی دقیق از این محوطه ی جهانی به دست آید.


طالبیان با اشاره به دیدار مونسان - رئیس سازمان میراث فرهنگی - با سید مهدی خاموشی – نماینده ولی فقیه در سازمان اوقاف و امور خیریه – به پیشنهاد رئیس اوقاف به مونسان اشاره نمود كه «ایجاد یك بانك اطلاعاتی مشترك با اوقاف و میراث فرهنگی» در دستور كار قرار گیرد.
معاون میراث فرهنگی افزود: با عنایت به اسنادِ تاریخی و مهمی كه در سال ۲۰۱۰ برای ثبت جهانی این محوطه به یونسكو ارائه دادیم، معتقدم می توان یك پرونده ی مشترك از همین اسناد كه اساسا در استان ها و كشورهای مختلف از ان می تواند وجود داشته باشدف تهیه نماییم و در این كمیته به ثبت برسانیم.
به اعتقاد وی، حتی دانش این كار در لیست میراث جهانی ناملموس نیز می تواند وجود داشته باشد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، در ادامه نیز از گواهی ثبت مجموعه اسناد بقعه شیح حصفی الدین اردبیلی رونمایی گردید و آن توسط بروجردی رئیس كتابخانه ملی به جبرئیل نوكنده – مدیر كل موزه ملی ایران – داده شد.
همچنین حدود ۲۰ سند از اسناد متعلق به شیخ صفی الدین در تالار دوران اسلامی موزه ایران نیز رونمایی شدند كه مقرر است این اسناد در این موزه تا جمعه ۱۴ تیر در این بخش در معرض نمایش قرار گیرد.

1398/04/10
20:20:02
5.0 / 5
4370
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری