ArtKit کیت هنری

برگزاری شب یزد در دانشگاه سوربن فرانسه

برگزاری شب یزد در دانشگاه سوربن فرانسه به گزارش كیت هنری نشست شب یزد با حضور علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایران در دانشگاه سوربن فرانسه، برگزار و ابعاد مختلف فرهنگی و معماری یزد ارائه شد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، محسن عباسی هرفته ـ عضو و نماینده شورای اسلامی شهر یزد ـ و محمدحسین پاپلی یزدی ـ نویسنده و محقق ایرانی ـ بعنوان سخنرانان اصلی این مراسم درباره یزد سخن گفتند.
عباسی كه درباره «یزد، شهر میراث جهانی» اقلیم، معماری و سبك زندگی مردم یزد سخنرانی كرد، درباره این نشست توضیح داد: شب یزد با حضور 120 نفر از اندیشمندان و علاقه مندان به فرهنگ و تمدن ایران به صورت عام و یزد به صورت خاص برگزار گردید و محور صحبت ها به هم آهنگی و انسجام میان سه مولفه اقلیم، معماری و سبك زندگی در یزد مربوط می شد. این مورد از یك مقیاس كلان سرزمینی شروع شد كه در آن به نقش بیابان، كوه های پیرامون شهر، نحوه استحصال آب و انتقال آن به شهر، خصوصیت های دشتی كه یزد در آن قرار گرفته و دشواری زندگی در این منطقه اشاره شد.
نماینده شورای شهر یزد در نشست شب یزد دانشگاه فرانسه اظهار نمود: معیشت یزدی ها بر مدار تجارت و صنایع سنتی بوده چون كه فقدان آب كافی برای كشاورزی و دامداری در مقیاس وسیع از یك سو و قرارگیری بر سر راه های تاریخی ایران از جانب دیگر موجبات این امر را فراهم آورده است.
هنر یزدی ها مبحث دیگری بود كه عباسی در سخنان خود به آن پرداخت و اضافه كرد: هنر در تبدیل محدودیت ها به امكان نقش دارد و معماری و صنایع سنتی یزد شاهد این امر است.
وی بیان كرد: طرح نام یزد و فرهنگ و تمدن آن در دانشگاه كهنسال و معتبر سوربون، اتفاق بزرگی بود كه باید با برنامه ای مشخص در آینده در این دانشگاه و سایر مراكز علمی و فرهنگی اروپا بعنوان قاره ای علاقه مند و مدعی پرچمداری فرهنگ و تمدن باستانی تكرار شود.
محمدحسین پاپلی یزد» درباره این نشست كه با حضور اعضای شورای شهر یزد همراه بود، به خبرنگار ایسنا اظهار داشت: معرفی ابعاد مختلف معماری یزدی ها و فرهنگ حاكم در بافت تاریخی این شهر میراث جهانی همچون مهمترین مباحثی بود كه در این جلسه برای مخاطبان و اساتید خارجی دانشگاه سوربن پاریس عنوان شد.
این استاد دانشگاه ایران، همزیستی مسالمت آمیز ادیان مختلف در استان یزد را از دیگر خصوصیت های این دیار دانست و بیان كرد: وجود مسجد برای مسلمانان، آتشكده برای زرتشتیان و كنیسه برای یهودیان از دیگر مباحثی بود كه بعنوان نماد فرهنگ صلح جویی ایرانیان برای مخاطبان خارجی نشست شب یزد در فرانسه عنوان شد.
پاپلی یزدی با اشاره به اهمیت نگهداری از برند ثبت جهانی یزد، اظهار نمود: در نشست شب یزد مستنداتی از بهسازی و مرمت بافت تاریخی یزد به معرض نمایش گذاشته شد كه نقش مهمی در معرفی آنچه كه باید یزد ایفا كند، دارد.
ایشان در ادامه با بیان این كه برگزاری این رویدادهای فرهنگی برای مخاطبان خارجی و در عرصه بین المللی همچون بایدهای حراست از بافت تاریخی و جهانی یزد است، اظهار داشت: توسعه گردشگری و جذب گردشگر های علمی و فرهنگی از دیگر محورهای برگزاری نشست شب یزد در فرانسه بود.
این نویسنده و محقق كشور، برند شهرجهانی یزد را سرمایه ای مهم برای توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی دانست و اضافه كرد: نگهداری از این مهم مستلزم معرفی غنای فرهنگی یزد و ایران اسلامی است.
پاپلی یزدی جلب سرمایه گذاری در زمینه انواع گردشگری فرهنگی، علمی و معماری را از دیگر خصوصیت های این چنین رویدادهای فرهنگی و بین المللی عنوان نمود و اظهار داشت: توسعه گردشگری یزد مستلزم معرفی بیشتر از پیش این دیار به مردم جهان است.1398/03/30
21:24:14
5.0 / 5
4376
تگهای خبر: آینده , برند , دانشگاه , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری