ArtKit کیت هنری

مرمت خانه فردوسی راحت تر است از حذف دكل های توس !

مرمت خانه فردوسی راحت تر است از حذف دكل های توس ! كیت هنری: «خانه منسوب به فردوسی» در روستای پاژ برای مرمت در دستور كار قرار گرفت، اما مشاور ساماندهی روستای پاژ كه مقرر است مشكلات موجود در حریم آرامگاه فردوسی را مطالعه و برطرف كند، هنوز به دكل های برق كه حریم آرامگاه را مخدوش كرده اند، نرسیده است.


احسان زهره وند - مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس - در گفت و گو با ایسنا، همین طور با بیان این كه طرحِ مرمت تهیه شده و مصوبات برای كار گرفته شده اند، ادامه می دهد: در مرحله ی نخست یعنی مرمت و استواری بخشی بنا، اعتباری معادل ۱۴۰ میلیون تومان تأمین شده، قرارداد آن بسته شده و از حدود چهار روز آینده كار آغاز می شود.
او مرحله ی بعدی ساماندهی این خانه و محوطه ی اطراف آنرا موكول به آزادسازی تپه می داند و می افزاید: حدود ۱۰ خانه روی تپه قرار گرفته اند كه باید با همكاری دهیاری یا بخشداری، زمین معوض در اختیار آنها قرار بگیرد و بتوانیم آن خانه ها را جابجا نماییم، در نهایت با پاكسازی تپه ی تاریخی، فضا را به سمت اقامتگاه های بومگردی و فروشگاه های صنایع دستی ببریم.
وی با تاكید بر این كه خانه ی مورد نظر فقط منسوب به فردوسی است و متعلق به او نیست، ادامه می دهد: با عنایت به این كه روستای «پاژ» زادگاه فردوسی است و آن خانه به واسطه ی شاخصه هایش روی یك تپه تاریخی قرار گرفته، این طور بین مردم بومی پیچیده شده كه این خانه برای اوست، اما در واقع همه می دانیم كه هیچ خانه ای از آن زمان باقی نمانده و سبك خانه های دوره ی فردوسی به این صورت نیست.
او با بیان این كه پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی توس، با استفاده از این پتانسیل می خواهد زادگاه فردوسی و روستای پاژ را ارائه كند، اضافه می كند: این پروژه توسط مشاور طراحی شده و در جلسه شورای فنی اداره كل میراث فرهنگی خراسان رضوی به تصویب رسیده است.

مشكلاتی كه هنوز به اول راه برطرف شدن هم نرسیده اند
حرف های مسئول پایگاه میراث فرهنگی توس برای سروسامان دادن این محوطه ی تاریخی، امید بخش است، امیدی كه باید امیدوار بود فقط در حد حرف نباشد، درست مانند «دكل های كاشته شده در حریم آرامگاه فردوسی» كه سال هاست قصد برداشتنش را دارند و انگار هنوز هیچ قدمی برایش برداشته نشده است.
اما همین كه حرف از وضعیتِ نابهنجار توس می شود، اتفاق های مختلف است كه پشت یكدیگر صف می كشند از «فعالیت معادن غیرمجاز كه در حریم درجه ۳ و ۴ شهر تاریخی توس و آرامگاه فردوسی» فعالیت دارند و به قول شهردار منطقه ۱۲ مشهد در دو سال قبل «بیش از ۲۰ سال است كه برداشت شن و ماسه از حریم كشف رود صورت می گیرد و روزانه هزار كامیون از روی بقایای شهر تاریخی توس عبور می كند و شن و ماسه را به غارت می برند.» گرفته تا گروه هایی كه به قول مسئول طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس – با ادعای سرمایه گذاری در توس، طرح ها و پروژه هایی را برای این شهر پیشنهاد داده اند كه كوچك ترین سنخیتی با خاصیت های تاریخی و فرهنگی این مجموعه را ندارد.»
یا طرح آمایش منطقه تاریخی – فرهنگی توس در دهه ۸۰ كه «تصمیم بر آن شد كه ساكنان روستاهای توس «سفلی» و «علیا» جابجا شوند و عرصه زمین ها از ساخت و ساز خالی و آزاد شود و جمعیت روستای «اسلامیه» نیز افزایش نیابد و مجوز ساخت و ساز بیشتر به آن داده نشود.» اما حالا همان هم با صحبت های دیگری رو به رو شده است.
و حتی تبلیغاتی كه برای خرید و فروش خانه های تاریخی توس بر در و دیوار شهر جا خوش كرده اند...

مشاور هنوز به دكل های برق توس نرسیده
اما اكنون زهره وند - مدیر پایگاه میراث فرهنگی توس - به ایسنا می گوید: برای طرح جامع و تفصیلی توس در محدوده سه هزار و ۶۰۰ هكتاری كه محدوده ۱۶۰ هكتاری میراث فرهنگی را نیز شامل می شود، مشاور پروژه كار خودرا انجام می دهد تا بر طبق آن، طرح جامع، راهبردی و تفصیلی را به ما عرضه نماید.
او با تاكید بر این كه مشاور باید مطالعات را انجام دهد و نتایج نهایی را به میراث فرهنگی اعلام نماید، ادامه می دهد: عملاً روستا جابجا نمی گردد، روستاها اكثراً تثبیت می شوند. اما این طرح جامع باید تهیه و تكمیل شود تا شورای عالی معماری و شهرسازی و شورای فنی سازمان مصوبات را بگیرند و ابلاغ كند تا در نهایت اجرایی شوند.
وی اضافه می كند: سه روستا روی پهنه تاریخی توس قرار دارد كه از این بین دو روستا فریز شده و اجازه ی ساخت و ساز اضافی به آنها داده نمی گردد و یك روستا نیز در برنامه ریزی ها احتمالاً جابجا شوند.
زهره وند اما درباره ی وضعیت دكل های قرار گرفته در حریم توسِ تاریخی اظهار می كند: مشاور هنوز به دكل ها نرسیده است، تا كنون حدود ۴۰۰ هكتار معدن غیرمجاز را تعطیل كرده و سپس ساخت وسازها را فریز كرده ایم و در ادامه پهنه های سكونتی را پیدا كردیم تا مشاور طرح جامع نمایش كند و در نهایت سراغ دكل ها می رویم.
او با تاكید بر این كه طرح تفصیلی برای محوطه ی تاریخی توس راهگشاست، اظهار می كند: ساماندهی هفت هكتار جلو خان آرامگاه كه عصر چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت رونمایی گردید، تصویب یك طرح مصوب برای بلوار پردیس توس در ۳۰ هكتار و امضای قرارداد بازسازی و مرمت برج و باروی توس با سه و نیم میلیارد تومان را همچون اقداماتی دانست كه در امتداد منویات مقام معظم رهبری بر ارزش های والای منطقه، حفظ و زدودن آن از هر گونه تعدی و تجاوز تاكید داشتند.1398/02/26
15:56:49
5.0 / 5
4353
تگهای خبر: آینده , برند , سازمان , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری