ArtKit کیت هنری
رئیس موزه هنرهای معاصر تهران:

آثار فرمانفرمائیان تكرارناپذیر است

آثار فرمانفرمائیان تكرارناپذیر است كیت هنری: رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در پیامی درگذشت زنده یاد منیر فرمانفرمائیان را تسلیت گفت.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، در متن پیام تسلیت احسان آقایی _ رئیس موزه هنرهای معاصر تهران _ آمده است:
«منیر شاهرودی فرمانفرمائیان بر بلندای تلفیقی دلچسب و چشم نواز از سنت و مدرنیسم ایستاده است. آشنایی با هنر مدرن بوسیله تحصیل در دانشگاه و كاوش، مطالعه و دلبستگی به هنرهای تزئینی و سنتی ایرانی، چنین جایگاهی را به او بخشیده است.
در هیاهوی دهه های سی و چهل شمسی كه اوج تقابل سنت گرایان و مدرنیسم بود و طرفداران هر یك اهتمام در تشكیل گروه و خلق اثر یا نگاشتن مانیفست برای اثبات حقانیت خود داشتند، منیر فارغ از این هیاهو خودرا در فضایی ملهم از علاقه مندی به دستاوردهای فرمالیسم و مینیمالیسم از یك سو، و گره چینی ها و آیینه كاری های معماری ایرانی و اشكال هندسی و علم اعداد بازمی یافت. آثار او تلفیقی از شكوه و تجرید در هنر تزئینی ایران است كه مختص او و تكرارناپذیر است.
منیر شاهرودی فرمانفرمائیان از پیشتازان چهره های شاخص ایران در عرصه ی جهانی هنر است و نمایشگاه های وی در موزه های معتبر معاصر و مدرن جهان، موید این پیشتازی است. علاقه مندی وی به امور خیریه و عام المنفعه با اهدا آثاری ثمین در پشتیبانی از كودكان سرطانی به مؤسسه محك همین طور تعداد قابل توجهی از آثار شاخص خود به دانشگاه تهران برای ایجاد موزه، بعد دیگری از شخصیت این هنرمند را در سالیان اخیر آشكار ساخت.
بر این باورم نگاه منحصر به فرد او به هنر و انسان توأم با عمری طولانی و پربركت، این بانوی هنرمند را جایگاهی رفیع در تاریخ هنر ایران بخشیده است و هنردوستان در هر مقطعی از تاریخ آینده ی این سرزمین پرافتخار، این امكان را خواهند داشت كه از هنر او بهرمند شوند و هنرهای تزئینی كشورشان را بازشناسند. این بیت حافظ شاید به كمال، مصداق هنرمندی چون اوست:
هیچ گاه نمیرد آنكه دلش زنده شد به عشق / ‏‬ ثبت است بر جریده عالم دوام ما»
به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، منیر شاهرودی فرمانفرمائیان، هنرمند نقاش و از پیشگامان هنر مدرن ایران شنبه (۳۱ فرودین ماه) به سبب كهولت سن در منزل شخصی خود دارفانی را وداع گفت. زنده یاد فرمانفرمائیان كه در سال ۱۳۰۱ خورشیدی در شهر قزوین متولد شده بود، از هنرمندان تأثیرگذار عرصه هنرهای تجسمی بود و آثار هنری ماندگاری را دوران حیات، از خود به جای گذاشت.1398/02/01
23:15:37
5.0 / 5
4466
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری