ArtKit کیت هنری

جزئیاتی از مرمت دیده بان حاتمی كیا بعد از 30سال بعلاوه فیلم

جزئیاتی از مرمت دیده بان حاتمی كیا بعد از 30سال بعلاوه فیلم به گزارش كیت هنری مدیر فیلمخانه ملی ایران درباره اصلاح و مرمت فیلم «دیده بان» حاتمی كیا كه 31 سال قبل ساخته شده است توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، از چند سال قبل و طی یك برنامه ریزی بلند مدت، اصلاح و مرمت آثار شاخص سینمای ایران با دو فیلم «اون شب كه بارون اومد» و «گاو» شروع شد و با فیلم هایی مثل «باد صبا»، «برای آزادی»، «خانه خدا» و «ناخدا خورشید» ادامه یافت كه با نمایش این آثار در چند جشن و جشنواره های داخلی و خارجی مورد توجه و استقبال بینندگان و علاقه مندان سینما قرار گرفتند.
فیلمخانه ملی ایران با مدیریت لادن طاهری روند بازسازی و مرمت تعداد دیگری از فیلم های مهم تاریخ سینمای ایران را همچنان ادامه می دهد و همزمان و به مناسبت چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، گزیده ای از محصولات چهل سال سینمای ایران از بین تولیدات سال های ۱۳۵۷ تا ۱۳۹۷ انتخاب و اسكن، تصحیح رنگ و اصلاح صدا شده و با موفقیت در موزه سینمای ایران به نمایش درآمدند.
حالا هم همزمان با برگزاری سی وهفتمین جشنواره جهانی فجر، فیلمخانه ملی ایران نسخه اصلاح و مرمت شده تصویر و صدای فیلم های ماندگاری از دهه شصت سینمای ایران را كه مورد توجه منتقدان و مخاطبان سینما قرار داشته اند آماده و در بخش «فیلم های كلاسیك مرمت شده» به نمایش درمی آورد.
جشنواره با نمایش فیلم «دیده بان» به نویسندگی و كارگردانی ابراهیم حاتمی كیا محصول ۱۳۶۷ افتتاح می گردد و فیلم های «جاده های سرد» (مسعود جعفری جوزانی)، «پرده آخر» (واروژ كریم مسیحی) و «طلسم» (داریوش فرهنگ) – با همكاری بنیاد سینمایی فارابی - و همینطور دونده (امیر نادری) كه پیشتر توسط كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان تصحیح رنگ خوبی شده بود اما جهت دستیابی به كیفیتی بهتر یك مرحله دیگر توسط فیلمخانه ملی ایران اصلاح و مرمت شده است، دیگر آثار ایرانی بخش «نمایش فیلم های كلاسیك مرمت شده» این دوره از جشنواره جهانی فیلم فجر هستند.
«دیده بان» اولین فیلم دفاع مقدس است كه در جشنواره های بین المللی حضور یافته و مورد توجه هم قرارگرفته است. همینطور این فیلم با حضور در هفتمین جشنواره فیلم فجر توانست نظر مثبت منتقدان و سینماگران را به خود جلب و جایزه ویژه هیأت داوران برای بهترین كارگردانی و سیمرغ بلورین بهترین فیلم دوم (بخش مسابقه فیلم های اول و دوم) را كسب كند.
لادن طاهری درباره این فیلم به ایسنا می گوید: یقیناً مهم ترین اقدام قبل از انجام عملیات مرمت دیجیتال یك فیلم، انتخاب یك نسخه‌ی مناسب جهت اسكن و دریافت بیشترین و بهترین اطلاعات تصویری است. در این مرحله معمولاً باید جستجو، بررسی و ارزیابی دقیق و پُر حوصله ای صورت گیرد تا بهترین نسخه آنالوگ موجود از هر فیلم انتخاب گردد كه خوشبختانه در مورد «دیده بان» عملیات اصلاح و مرمت بر روی نسخه نگاتیو با كیفیت انجام شد.
او اضافه می كند: عملیات اصلاح و مرمت این فیلم به علت فضای خاك آلود و دود و غبار موجود در بیشتر نماها با حساسیت بیشتری انجام شده و در مرحله اصلاح رنگ فیلم هم، زمان زیادی برای یكدست شدن رنگ تصاویر صرف شده است و به علت وسعت آسمان در بیشتر نماها، یك دست شدن تصاویر با كار زیاد و دشوار روی این دست از نماها حاصل شده است.
مدیر فیلمخانه ملی ایران و سرپرست موزه سینما خاطرنشان می كند: از دیگر نكات فنی مراعات شده در جریان اصلاح و مرمت این فیلم، تلاش متخصصان مرمت صدا در فیلمخانه ملی ایران، برای ترمیم هر چه بهتر صدای این فیلم است. به علت اینكه امروزه در سالن های سینما كیفیت پخش صدای فیلم ها به شیوه دیجیتال انجام می شود و در نتیجه صدای فیلم ها بسیار شفاف تر بوده و همراه با جزئیات بیشتری نسبت به صدای اپتیك دستگاه های نمایش آنالوگ شنیده می شود. حفظ جزئیاتی كه در دوران صدای اپتیك شاید اهمیت چندانی نداشت (چون یا شنیده نمی شد و یا اینكه چندان شفاف و واضح نبود) امروزه در نسخه های ترمیم شده اهمیت بسیار پیدا كرده اند و مسئول بازسازی صدا باید تمامی این جزئیات را، البته با رعایت سلیقه ی شنوایی آن دوران (دورانی كه فیلم در آن ساخته شده)، اصلاح كند. بدین منظور برای بازسازی و اصلاح صدای فیلم دیده بان فقط به كار روی صدای اپتیك فیلم اكتفا نشده و با جمع آوری نسخه ۵/۱۷ صدای این فیلم، كار اصلی و دقیق روی این نسخه انجام شده است تا صدای فیلم هم در كنار تصویر آن واجد كیفیت قابل قبول و ممتازی باشد.
به مناسبت برگزاری سی و هفتمین جشنواره جهانی فجر صحنه هایی از نسخه مرمت شده فیلم «دیده بان» از جانب فیلمخانه ملی ایران برای نخستین بار اختصاصاً در اختیار ایسنا قرار گرفته است كه به پیوست خبر قابل مشاهده می باشد.
«دیده بان» امشب ۲۸ فروردین ماه ساعت ۱۹ در سینما فلسطین با حضور ابراهیم حاتمی كیا به نمایش درمی آید.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4

1398/01/28
14:19:13
5.0 / 5
4076
تگهای خبر: تصویر , جشن , جشنواره , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری