ArtKit کیت هنری

یك تئاتر مینیاتوری از انتهای دنیا

یك تئاتر مینیاتوری از انتهای دنیا به گزارش كیت هنری میكرو تئاتر عروسكی _ رئال «یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» در بخش ملل جشنواره تئاتر فجر با تصویری از دو دنیای موازی برای بشر امروز اجرا شد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، بعد از نمایش های خارجی دلسردكننده ای كه در سی وهفتمین دوره جشنواره تئاتر فجر در ایام گذشته به صحنه رفت، نمایشی در فاصله یك روز تا آخر این رویداد، از كشور فرانسه در تالار حافظ اجرا شد كه به لحاظ كیفی و طراحی ایده نمایش، رضایت بیشتر مخاطبانش را به دست آورد؛ هرچند ناآگاهی عمده تماشاگران تئاتر بخصوص تماشاگران غیرحرفه ای به شیوه های اجرایی نمایشی مثل «یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» (قطعه دوم) ‎درك مبحث و نوع اجرا را برای برخی با دشواری هایی همراه كرد.
در این نمایش صحنه بزرگی كه مثل میزی چوبی بود، عروسك هایی به حركت درمی آمدند تا از تصویری مینیاتوری از جهان، خلقت بشر و آنچه در طول میلیون ها سال قبل نشان دهد.
سازندگان این نمایش در توصیف كار خود می گویند: تماشاگر بعد از وارد شدن به یك سالن بلك باكس، كه می تواند دور صحنه آن بچرخد یا بنشیند، كوچك ترین تئاتری را تماشا می كند كه كوتاه ترین و بزرگترین تاریخ دنیا را روایت می كند. عروسك های این نمایش در سه حركت، تمام دنیای بشر را نشان می دهند؛ تولدش، زندگی و ناپدید شدنش را در آغوش جهان. همه چیز انگار در یك رؤیا اتفاق می افتد. این مینیاتور انگار از اعماق قرن ها صحبت می كند و پیامی را به عمق جان و فكر مخاطبش منتقل می كند.
ازكیل گارسیا رمئو، كارگردان این نمایش است كه آنرا تركیبی از میكرو تئاتر، نمایش عروسكی، نمایش اشیا و حتی نمایشی رئال با بازیگر می داند.
او كه مدتی قبل برای جشنواره عروسكی تهران (مبارك) به ایران سفر كرده بود، در دومین تجربه حضورش قطعه دیگری از نمایش خویش را در جشنواره فجر اجرا كرد كه البته گویا در كنار این اجرا با همراهی خانه عروسك یك كارگاه هم برگزار كرده است.
وی در گفتوگویی با ایسنا درباره اینكه «یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» را برای چه مخاطبی آماده كرده و آیا لازم است حتماً مخاطب چنین نمایشی اطلاعاتی از تاریخ داشته باشد تا آنرا بهتر درك كند؟ اظهار داشت: نه الزامی نیست كه تماشاگر حتماً از قبل شناخت داشته باشد چون این نمایش یك دنیای باز را نشان داده است كه تماشاگر می تواند برداشت شخصی خویش را از آن داشته باشد.
او اضافه كرد: «یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» دو دنیای موازی را نشان می دهد؛ یك دنیا كه مشخص است و در آن كار و زندگی می نماییم و دنیای دیگر همان جو بالایی است كه تكنولوژی بشر در آن وجود دارد؛ تكنولوژی ای كه اجازه می دهد دنیا از ثروت دنیا منفجر شود.
كارگردان «یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» متخصص تئاتر عروسكی است و تابحال در جشنواره های اوینیون و برلین هم حضور داشته است.
از خصوصیت های این نمایش كه برخلاف مدت زمان ۱۱۵ دقیقه ای درج شده در جدول، كمتر از ۹۰ دقیقه طول می كشد، دكور پرحجم و اشیای زیادی است كه برای آن تدارك دیده شده گرچه در ظاهر همه چیز خیلی ساده به نظر می آید.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است: همه چیز در فضایی رخ می دهد كه منظره بیابان را به ذهن متبادر می كند. این مكان یك انتخاب سیاسی است كه خبر از تمدنی می دهد كه به تمدن ما چسبیده است. جهان مادون امروز و ابر جهان فردا. بعنوان بخشی از تكامل جهان معاصر، به مفهوم واقعی كلمه تئاتری برای هر نوع تخیلی. این منظره، قلمروی حفاظت شده ای را به یاد می آورد كه بیش از حد مورد بهره برداری قرار گرفته است كه در فضایی بیرون از شهرنشینی متمدن و عاری از هرگونه هویتی قرار دارد.
«یك تئاتر كوچك از انتهای دنیا» روز جمعه هم در دو نوبت ۱۶ و۲۰ برای علاقه مندان در تالار حافظ اجرا می شود.1397/12/03
13:00:48
5.0 / 5
4541
تگهای خبر: بازیگر , تئاتر , تصویر , جشن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری