ArtKit کیت هنری

نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده

نشست حاشیه ای برای قسم محسن تنابنده كیت هنری: نشست پرسش و پاسخ فیلم ˮقسمˮ به كارگردانی محسن تنابنده در جشنواره فیلم فجر با شوخی های این بازیگر - كارگردان و جدل های حقوقی درباره فیلمش اجرا شد.


به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، محسن تنابنده جدیدترین ساخته خودرا با نام «قسم» در نهمین روز جشنواره فیلم فجر در پردیس ملت، سینمای رسانه ها رونمایی نمود، داستان این فیلم با حضور تعداد زیادی همشهری در یك اتوبوس می گذرد كه همه با هم فامیل هستند و برای كاری راهی سفر هستند.
قصه این فیلم بر طبق یك مسئله فقهی پیش می رود كه نام فیلم هم از همان وام گرفته شده است ولی برخی اتفاقات در «قسم» به زعم یك حقوقدان در سالن نشست به چالش كشیده شد و سپس مدتی بحث و جدل و تاكید بر براینكه سه قاضی مشاور فیلمنامه بوده و ایرادی به لحاظ حقوقی به آن وارد نیست، تنابنده به این حقوقدان كه مشخص هم نشد آیا نماینده یك رسانه بوده یا خیر، اظهار داشت: اگر شما از آن سه قاضی مشاور، گردن كلفت تر هستید، بروید این مساله را با انها در بین بگذارید، چون هر بند از قانون تفسیرهایی دارد كه بر طبق آن قصه پیش رفت.
وی اشاره كرد: فیلم درباره مسئله فقهی قَسامه (قسم خوردن) است و هیچ قضاوتی درباره آن نمی گردد، فقط سوژه مطرح می شود.
تنابنده همین طور درباره شباهت فیلم یا یك فیلم خارجی و باز سریال "پایتخت" اظهار داشت: این قصه كاملاً ایرانی و بر اساس فقه اسلامی است و برمبنای شكل و فرم، چنین فیلمی را خیلی به یاد ندارم. ضمن اینكه به "پایتخت" هم شباهت ندارد چون "پایتخت" تنها چیزی كه ندارد، ریتم به این شكل است كه در فیلم "قسم" هست. آنجا همیشه دوربین روی دست است و البته بگویم كه "پایتخت" برای من پله بوده و خیلی از آن آموختم ولی "قسم" در شكل روایت قصه، داستان و قاب بندی ها هیچ شباهتی با آن ندارد.
او كه به نظر می رسید انتظار دریافت جایزه از جشنواره را دارد، درباره اینكه دوست دارد برای چه بخشی فیلمش جایزه بگیرد؟ اظهار داشت: هر سمیرغی بدهند خوب است.
این كارگردان در پاسخ به سوالی درباره شترهایی كه در بعضی سكانسها بود، با خنده و شوخی اظهار داشت: شترها بی خودی آنجا بود و استعاره از آن درنیاورید. درباره گاو ها هم همینطور! البته میدانم بعدها از آن خیلی حرفها در می آید كه انگار ما خیلی باهوش هستیم. ولی واقعیت این است كه صاحب شترها مرا بعنوان بازیگر «نقی» شناخت و همین شد كه چند روزی از آنها استفاده كردیم.
در این نشست مهناز افشار هم كه نقش اصلی را بازی می كرد، با ابراز خوشی از بازی در این فیلم و اشاره به سختی ها و بداخلاقیهای تنابنده بعنوان كارگردان درباره برخی سوالات روزهای گذشته خبرنگاران از برخی سازندگان فیلمها درباره شفاف سازی مالی از بودجه فیلمها اظهار داشت: من نمی دانم بیشتر چرا درباره دیگران صحبت میكنم تا خودم! اینجا فقط بعنوان مهناز افشار میگویم كه چرا جامعه به سمتی رفته كه نمی بینیم چه حرفی زده میشود؟ چرا به خوب بودن یك كار توجه نمی شود؟ آیا تاكنون پرسیدید كه حقوق شما خبرنگاران و خبرگزاری ها از كجا تامین می شود؟ هرچه باشد شرافت شما اهمیت دارد، پس اگر چیزی خوب است بگوییم دستشان درد نكند.
او درباره نقش خود هم اظهار داشت: خودم فكر می كردم، اگر یك نفر دیگر بود بهتر از من بازی می كرد ولی حس خواهری من خیلی كمك كرد، اما اهتمام كردم خودم تلاشم را بكنم.

الهام غفوری هم كه بعنوان تهیه كننده معرفی شده ولی اسمش در تیتراژ نبود، در این باره توضیح داد: كارت تهیه كنندگی را گرفتم ولی باید شورای عالی تهیه كنندگان طبق نامه ای تایید كند و لازم هست با وجود سابقه در تلویزیون در سینما هم كاری داشته باشم و این فیلم برای من سابقه ای شد كه احتیاج داشتم. بنا بر این آقای جلیل شعبانی پروانه ساخت گرفت و اسم من در تیتراژ نیست.1397/11/19
14:26:16
5.0 / 5
4394
تگهای خبر: بازیگر , جشن , جشنواره , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری