ArtKit کیت هنری

سفارش غلامحسین ابراهیمی دینانی در جشن تولدش

سفارش غلامحسین ابراهیمی دینانی در جشن تولدش به گزارش كیت هنری جشن تولد غلامحسین ابراهیمی دینانی به همراه جشن امضای كتاب های این استاد فلسفه با حضور علاقه مندان او برگزار گردید.به گزارش كیت هنری به نقل از ایسنا، دینانی عصر امروز (چهارشنبه، پنجم دی ماه) در این مراسم كه در كتاب فروشی حكمت برگزار گردید در سخنانی اظهار داشت: كتاب بهترین نوع علاقه است و آن چنان كه در شعرها بیان می گردد كتاب كیمیای سعادت و رفیق انسان است. كتاب تنها رفیقی است كه به انسان خیانت نمی كند و همواره چیزهایی را به خواننده اش می دهد و چیزی را از او نمی گیرد. راز ماندگاری افرادی همچون ارسطو و افلاطون و ابن سینا و... این است كه آثار آنها را متفكران می خوانند و گویی كه با آنها حرف می زنند.

او در ادامه با بیان این كه انسان خویش را در كتاب كشف می كند و بهترین آینه انسان كتاب است، اظهار داشت: كتاب می تواند بازنمایی از هویت انسان باشد. بعضی از من می پرسند چه كتابی بخوانیم. تنها سفارش من به آنها این است كه به كتاب فروشی ها بروید و كتاب ها را ورق بزنید و اگر دیدید در كتابی آینه ای از وجود خویش را مشاهده می كنید آنرا خریداری كنید. من به شما سفارش می كنم كه كتاب خواندن را ترك نكنید. البته نسل امروز ما با كمال تاسف بیشتر سرگرم موبایل است. فایده تكنولوژی را نفی نمی كنم اما آیا با موبایل می خواهید كتاب را فراموش كنید؟

این استاد فلسفه با تاكید بر این مورد كه اهل كتاب باشید و اگر پولی برای خرید كتاب ندارید به كتابخانه ها بروید و یا كتابی را از بقیه قرض بگیرید، اظهار داشت: كتاب غم ها را می زداید.

دینانی در ادامه این مراسم و در پاسخ به پرسش های حاضران كه عموما دانشجو بودند، در پاسخ به سوالی درباره اولویت او بر عقل و تعقل در آثارش توضیح داد: من معتقدم عرفانی كه عقلانیت درون آن نباشد هیچ ثمره ای ندارد. من همواره می گویم كه آیا با عقل ارزش ها را تعیین می نماییم یا ارزش ها عقل را تعیین می كند. هیچ ارزشی از عقل بالاتر نیست. حتی خداوند هم بر این مورد تاكید می كند. در «اصول كافی» آمده كه نخستین مخلوق خداوند عقل است و در آیات قرآنی هم بر مبحث تعقل تاكید زیادی شده است.

این استاد فلسفه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه مولانا با آن سروده مشهورش گویی ضدعقل است، اظهار داشت: كسانی كه این تصویر را از مولانا عرضه می دهند كاملا در اشتباه هستند، چون كه وی در اشعارش بر عقل تاكید می كند و هیچگاه مخالف عقل نیست.

غلامحسین ابراهیمی دینانی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص این كه چرا علیرغم این كه گفته می گردد حضرت آدم اسماء الهی را می دانسته اما خطا كرده و از بهشت بیرون می شود، اظهار داشت: دلیل آن این است كه حضرت آدم عقل محض نبوده و مانند ما همواره با بدن و عوامل انسانی در ارتباط بوده است و اگر معصوم بود سراغ آن درخت نمی رفت.

او همینطور متذكر شد: فلسفه نه اسلامی است، نه غربی، نه یهودی، نه الهی؛ فلسفه، فلسفه است و این كه ما بگوییم فلسفه اسلامی، این معنای درستی را به ما عرضه نمی دهد.
1397/10/05
18:17:22
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: تصویر , جشن , خواننده , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری