ArtKit کیت هنری
علیرضا معماریانی در گفتگو با مهر:

آهوان جزیره هرمز در حال جان باختن اند، اعلامیه ای برای عزای عمومی

آهوان جزیره هرمز در حال جان باختن اند، اعلامیه ای برای عزای عمومی كیت هنری: علیرضا معماریانی در نمایشگاه عزای عمومی به سوژه تلخ جان باختن آهوان جزیره هرمز به سبب بی توجهی به گسترش شهر و فرهنگ گردشگر پذیری پرداخته است.


دریافت 4 MB
علیرضا معماریان كه این روزها نمایشگاهی با عنوان «عزای عمومی» در گالری اعتماد برگزار كرده است به خبرنگار مهر اظهار داشت: اساس كار در خلق آثار این نمایشگاه مرگ ومیر آهوی هرمز است كه با ساخت مومیایی مسی و عكس آنرا نشان داده ام.
وی كه چند سالی است در جزیره هرمز زندگی می كند درباره دلایل پرداختن به این مساله بیان كرد: از آنجائیكه جزیره هرمز، جزیره ای توریستی شده است با یكسری از مشكلات اقتصادی و فرهنگی در این منطقه روبه رو شده ایم مثلا از زمستان ۱۳۹۵ با گسترش شهر، بیماری دام، رشد جمعیت، مصرف بی رویه پلاستیك و درست هدایت نشدن توریست، یكسری لطمه ها به محیط زیست جزیره وارد شد و مرگ و میر آهوان افزایش یافت. وقتی این پروژه را آغاز كردم دغدغه محیط زیست را داشتم اما با پیش رفتن كار مسایل دیگری باز بر اهمیت این كار افزود چراكه فكر می كنم مرگ آهو مرگ آدم هاست.
این هنرمند درباره شیوه خلق آثارش تشریح كرد: با جمع آوری اجساد و جنازه های آهوان متریال كار را آماده كردم و سپس مونتاژ كردن استخوان های ۲۸ آهو توانستم هشت آهو بسازم و آنچه بعنوان مجسمه طلایی رنگ در مقابل دید بازدیدكنندگان قرار گرفته است، مجسمه نیست بلكه اسكلت هایی هستند كه رنگ آمیزی كرده ام.
این هنرمند مجسمه ساز تصریح كرد: دوست داشتم با استفاده از این اسكلت ها كار محیطی كنم ولی به قدری اسكلت ها شكننده هستند كه این امكان به وجود نیامد و من توانستم مومیایی های مسی بسازم كه تنها بخشی از آنها مثل شاخشان واقعی است.
وی با اشاره به اینكه سه مجسمه مسی در نمایشگاه است درباره نوع طراحی این آهوان تصریح كرد: رنگ طلایی آهوان حالت آیینی دارد و تعابیر مختلفی از آن میگردد. این طراحی مثل حقیقت تلخی است كه مرگ با خود دارد و مثل طلا كه زنگار نمی بندد و اكسید نمی گردد، می ماند. البته این رنگ در تمام اجساد مقدس مردم منطقه هم دیده میگردد و به شكلی به آیین اشاره دارد.

معماریانی خاطرنشان كرد: طراحی نمایشگاه نشان داده است كه افراد با این ماجرا یعنی مرگ درگیر هستند اما گویا نمی توانند آنرا ببینند. برای نشان دادن این مساله یكسری نماد در عكس ها به كار برده ام كه به بی تفاوتی یا نادیده گرفتن مرگ توسط انسان ها اشاره دارد. در هیچ كدام از عكس ها افراد مقابل را نگاه نمی كنند، آنها یا به بالا می نگرند یا چشمایشان بسته است و یا كور هستند. من از سه پرسوناژ كور در این عكس ها بهره برده ام تا به مخاطب این مفهوم را منتقل می كنم كه این بازی خیلی سایه وار از جاهای مختلف در حركت است و در همه جا هم روی می دهد. این كوری نماد آدم ها و مرگ است.
وی درباره انتخاب رنگ طلایی و زرد برای آثارش خاطرنشان كرد: آثار نمایشگاه به لحاظ فرمی مناسبت هایی با كلیت كار كه مرگ و میر است، دارد چراكه در كلیت كار همه آدم ها كفن پوش هستند و این نوع كفن پوشیدن به رسم ایرانی ها كه روی كفن جوشن كبیر یا با گل و زعفران روی آن ادعیه می نویسند اشاره دارد كه از لحاظ فرمی هم به كار هارمونی بیشتری بخشیده است.
این هنرمند با اشاره به اینكه هر كدام از تابلوها اشاره به شخصیتی با تداعی گری مرگ دارد، اظهار داشت: در یك تابلو صوراسرافیل را در حال سرنا نواختن می بینیم كه یادآور رستاخیز است. همین طور یكی از تابلوهایی كه خیلی هم دوستش دارم تابلوی عزائیل است كه تصویر شخص بسیار محترمی از نوازندگان بومی را نشان داده است كه موسیقی و زنگوله طلایی را به نشانه نابودی به صدا در آورده است. در این تابلو گویا عزرائیل در حال اعلام نابودی طبیعت است و من با كفن پوش كردن آدم ها و استفاده از پس زمینه سیاه اهتمام كردم این موارد را بزرگنمایی كنم.

وی كه در پرداختن به این مساله و همین طور مشاهده نابودی آهوان جزیره هرمز متحمل رنج زیادی شده است، اظهار داشت: در یك تابلو آهوانی را می بینیم كه در ساحل مشغول دویدن هستند البته آهوان به صورت لشگر اسكلت در سواحل هرمز در حال دویدن هستند و من با چیدمان این اسكلت ها منظره بدون آهو را خلق كرده ام كه اسكلت وجود دارد ولی بدون آهو است، تا ریشه ماجرا مشخص شود.
این هنرمند كه تنها علاج رفع این معضل را كار فرهنگی می داند درانتها اظهار نمود: كار روی این پروژه را با دغدغه های محیط زیستی آغاز كردم ولی در ادامه، كار خیلی تلخ تر و عمیق تر شد.
نمایشگاه انفرادی آثار مجسمه و عكس علیرضا معماریانی با عنوان «عزای عمومی» تا ۱۱ دی ماه ۱۳۹۷ در گالری اعتماد به نشانی خیابان مفتح جنوبی، پایین تر از میدان هفت تیر، انتهای خیابان شهید شیرودی، پلاك ۲۵ برپاست.

1397/09/27
15:29:31
5.0 / 5
4787
تگهای خبر: تصویر , طراحی , عكس , موسیقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری