ArtKit کیت هنری
با یاد خلبانان گردان شناسایی؛

رونمائی از مستند تنها، نترس، بدون سلاح

رونمائی از مستند تنها، نترس، بدون سلاح به گزارش کیت هنری، فیلم مستند تنها، نترس، بدون سلاح با کارگردانی منوچهر رمضانی در موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی رونمایی گردید.به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، فیلم مستند «تنها، نترس، بدون سلاح» با کارگردانی منوچهر رمضانی عصر امروز شنبه ۳۰ اردیبهشت با حضور تعدادی از خلبانان شناسایی و شکاری دوران دفاع مقدس در مؤسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی رونمایی گردید.
عنوان این مستند، ناظر به شعار گردان شناسایی و رویکرد کلی هواپیمای شناسایی است که هیچ سلاحی حمل نمی کنند و وظیفه دارند با پرواز در منطقه دشمن، مبادرت به عکس و فیلم برداری کرده و موقعیت های مختلف دشمن را به اطلاع نیروهای خودی برسانند.
نکته جالب توجه در رابطه با این مستند، درگذشت دوتن از راویان حاضر در آن است که طی چندماه گذشته به یاران شهیدشان پیوسته اند. این دوتن عبارت اند از فرج الله فرسیابی و محمود کنگرلو که هرکدام تصاویر بااهمیت و حیاتی خاصی را در سالهای دفاع مقدس ثبت کرده و به بخش تفسیر گردان ۱۱ شکاری رساندند. همینطور در این فیلم با امیران خلبان ناصر رضوانی، علیرضا نمکی و تعدادی از امرا و فرماندهان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفتگو شده است.
یکی از موضوعات مهم جنگ که در ارتباط با آزادسازی خرمشهر است و در این فیلم به آن پرداخته شده، انهدام پل استراتژیک و مخفی عراق روی خرمشهر توسط امیر خلبان محمود اسکندری و کمک خلبانش اکبر زمانی است که با استفاده از عکس هوایی خلبان بهرام ای کانی و فرج الله فرسیابی گرفته و موقعیتش افشا شد. انهدام این پل سبب محاصره ۱۹ هزار نیروی عراقی در خرمشهر و سپس آزادسازی این شهر از دست نیروهای اشغالگر بعثی شد. البته در آزادسازی خرمشهر و زدن ضربه نهایی بر پیکره ماشین جنگی صدام حسین، در کنار بمباران پل روی اروندرود توسط اسکندری نباید عملیات بمباران جاده عقب نشینی دشمن توسط آزاده خلبان حسینعلی ذوالفقاری را که منجر به اسارت او و کابین عقبش محمدعلی اعظمی شد، فراموش کرد.
مراسم رونمایی از مستند «تنها، نترس، بدون سلاح» با حضور امیران خلبان محمود ضرابی، والی اویسی، نیکوکار، تورج ملک محمدی، محمدرضا ملکی، علیرضا رودباری رئیس مرکز مطالعات و تحقیقات راهبردی نیروی هوایی بهروز حاج جعفری افسر آزمایشگاه گردان ۱۱، احمدرضا امیری افسر تفسیر عکس و محسن شیرمحمد پژوهشگر نیروی هوایی و مشاور کارگردان این مستند همراه بود.
این اثر مستند ساعت ۲۳ روز چهارشنبه سوم خرداد ۱۴۰۲ همزمان با سالگرد آزادی خرمشهر از شبکه یک سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود.


منبع:

1402/02/31
12:15:19
5.0 / 5
212
تگهای خبر: عكس , فیلم , كارگردان , موسسه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری