ArtKit کیت هنری
گلایه های صریح هاشمی در گزارش كیت هنری؛

مگر گناه کردم فیلم کودک ساختم؟

مگر گناه کردم فیلم کودک ساختم؟ کیت هنری: سید جواد هاشمی با انتقاد شدید از شرایط اکران فیلم سینمایی جزیره فضایی، ادامه اکران سه فیلم کودک همزمان با ورود فیلم خود به چرخه اکران عمومی را یک ظلم توصیف کرد.سیدجواد هاشمی تهیه کننده و کارگردان فیلم سینمایی «جزیره فضایی» همزمان با اکران عمومی این فیلم کودک و نوجوان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: زمانی که سال قبل فیلم «شهر گربه ها» را روانه پرده سینماها کردیم، شرایط به شکلی بود که پرفروش ترین فیلم آن روزها یعنی «دینامیت» در روزهایی مانند پنجشنبه ها و جمعه ها، حتی تا فروش روزانه ۳ الی ۴ میلیارد تومانی را هم تجربه می کرد، امروز اما شرایط به شکلی است که در یک روز جمعه، کل فروش سینماهای ایران در سراسر کشور به یک میلیارد تومان هم نرسیده بود و این یک فاجعه عجیب و غریب در تاریخ اکران های سینمای ایران محسوب می شود!
وی اضافه کرد: در این شرایط مسلما هیچ یک از صاحبان آثار روی پرده از شرایط فروش فیلم خود راضی نیستند و این که فیلمی مانند «بخارست» با این میزان انتظاری که نسبت به آن وجود داشت این روزها فروش روزانه ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیونی را پشت سر می گذارد، نشان میدهد که چقدر شرایط سینماها بغرنج است. در چنین شرایطی اساسا بنده هم از فروش «جزیره فضایی» اصلا راضی نیستم.
هاشمی افزود: فیلم ما در جدول فروش روزانه سینماها در رتبه پنجم قرار دارد و یعنی نسبت به بسیاری از فیلم های دیگر شاید فروش بهتری هم داشته باشیم اما واقعا این میزان فروش، چه فایده ای دارد؟
چرا به فیلم تازه اکران شده من ظلم می شود؟
کارگردان «جزیره فضایی» در ادامه با اشاره به برخی نکات تأثیرگذار دیگر بر فروش این فیلم اظهار داشت: برای نخستین بار در سالهای اخیر است که شاهد اکران همزمان ۴ فیلم کودک هستیم و نکته جالب این که هر چهار فیلم هم اکنون جزو ۶ فیلم پرفروش سینماها هستند. این اتفاق بسیار نادری است اما واقعا سبد مصرف خانواده ها برای اختصاص بودجه به سینما رفتن کودکان مگر چقدر ظرفیت دارد؟ چطور ممکنست چنین ظلمی به فیلم تازه اکران شده من بشود و هنوز شاهد باشیم که فیلم «پسر دلفینی» که نزدیک به ۸ ماه است روی پرده است، از اکران کنار گذاشته نشده است؟ چطور سال قبل که من فیلمی روی پرده داشتم، بلافاصله با پایان مهلت سه ماهه، فیلمم از پرده پایین کشیده شد و همه هم تاکید کردند که طبق قانون باید سرگروه را تحویل بدهید!
می گویند سید جواد هاشمی نباید فیلم کودک بسازد و باید برود فیلم جنگی بسازد! باور کنید من هم آدم هستم! وقتی برای پخش تیزر تلویزیونی صدها امضا و تعهد از من می گیرند و آخر سر ۵ نوبت تیزرم از تلویزیون پخش می شود، این یک ظلم است.
وی افزود: چرا این قانون ها همیشه به فیلم های من لطمه می زند؟ چرا هنوز فیلم «بام بالا» پس از هفت ماه، همچنان روی پرده است و مدارس هم برای اکران دانش آموزی همان فیلم را انتخاب کنند؟ مدارس مگر نمی توانند فیلم تازه اکران شده را انتخاب کنند؟ این ها ظلم هایی است که به من تهیه کننده می شود. اگر من توانسته ام پس از ۲۰ روز دو فیلم «پسر دلفینی» و «بام بالا» را در فروش روزانه پشت سر بگذارم، تنها به علت سوابقم در سینمای کودک است وگرنه این رقابت میان فیلم های کودک در اکران، به شدت ناجوانمردانه است.
هاشمی در ادامه به جریان اختصاص تیزرهای تلویزیونی هم اشاره نمود و اظهار داشت: بروید مقایسه کنید ببینید به فیلم من چه تعداد تیزر اختصاص داده اند و به فیلم های «پسر دلفینی»، «بام بالا» و «لوپتو» چه تعداد داده اند! به من می گویند محتوای فیلم تو مناسب نیست! آن هم فیلمی که من با مجوز ساخته ام! تمام فیلم های من همین شرایط را داشته است. می گویند سیدجواد هاشمی نباید فیلم کودک بسازد و باید برود فیلم جنگی بسازد! باور کنید من هم آدم هستم! وقتی برای پخش تیزر تلویزیونی صدها امضا و تعهد از من می گیرند و آخر سر ۵ نوبت تیزرم از تلویزیون پخش می شود، این یک ظلم است.
وی با تکیه بر این که تنها ۵ الی ۱۵ نوبت اجازه پخش تیزر فیلم «جزیره فضایی» از تلویزیون داده شده است، بیان کرد: فکر نکنید این نوبت ها در زمان مناسبی بوده است! همان ها هم در زمان های پرت و بی مخاطب بوده است. به من می گویند شما مشمول فیلم های درجه سه برای پخش تیزر هستند و نمی دانم منطق این درجه بندی چیست؟ یک سری آدم کج سلیقه و نادان نسبت به سینمای کودک که شرایط امروز را به شکلی رقم زده اند که نسل جدید هیچ خوراکی برای مصرف ندارد، دارند برای فیلم های ما تصمیم گیری می کنند. این عین بی عدالتی و ظلم است.

هاشمی اظهار داشت: در این شرایط من فیلمساز مجبور می شوم به این در و آن در بزنم تا ارتباطی با شخص آقای جبلی بگیرم و یا در سازمان سینمایی سراغ آقای ایل بیگی بروم. آقای جبلی رییس سازمان صداوسیما به من گفت کمکت می کنم. آقایان ایل بیگی و سهرابی هم از وزارت ارشاد نامه ای دادند تا تعداد تیزرهای فیلم من بیشتر شود. اما سوالم این است که چرا شرایط باید اینقدر ناعادلانه باشد؟ مگر من گناهی مرتکب شده ام که فیلمی برای بچه های ساخته ام؟
باور کنید خودشان از ارشاد تماس گرفتند و از من خواستند فیلمم را اکران کنم. گفتند شرایط خوب است و من هم گفتم چشم. حالا که فیلمم را اکران کرده ام، پس از گذشت بیش از سه هفته، هنوز فیلم های قدیمی را از پرده برنداشته اند! این یک خیانت است.
این کارگردان با انتقاد از برخی فشارها به فیلم هایی که تا به امروز برای کودکان ساخته است، اظهار داشت: زمان اکران «شهر گربه ها» نامه ای با امضای ۲۳ هزار نفر مقابل من در رسانه ها منتشر گردید که می دانم حتی یک نفرشان فیلمم را ندیده بود! این ها خنده دارترین اتفاقی است که می تواند بیفتد. حتی یکی از نمایندگان مجلس از کمیسیون کشاورزی مقابل فیلم من موضع گرفته بود و وقتی شخصا از او پرسیدم آیا فیلمم را دیده ای، گفت نه! گفت همین که تیزر فیلمت را دیدم، بس است!
بیشتر از ۴ سال باید برای اکران «جزیره فضایی» منتظر می ماندم؟
وی در ادامه اظهار داشت: تأسف امروز من از این است که متولیان سینمای کودک هیچ چیز از سینمای کودک و فضای کودکان و نوجوانان امروز نمی دانند. به مفهوم واقعی کلمه در این بخش تعطیل هستیم! تعدادی از من سوال می کنند که چرا این شرایط را برای اکران فیلمت پذیرفتی؟ مگر من چقدر می توانم فیلمم را نگه دارم؟ من «جزیره فضایی» را در سال ۹۷ ساخته ام، آیا بیش از ۴ سال باید منتظر می ماندم؟ چگونه باید جواب سرمایه گذار فیلمم را بدهم؟
هاشمی با گلایه مجدد از ادامه اکران فیلم های سینمای کودک همزمان با ورود فیلمش به چرخه اکران اظهار داشت: فروش سینمای کودک در مجموع بد نیست و مخاطب داریم اما این شرایط ناعادلانه است. باور کنید خودشان از ارشاد تماس گرفتند و از من خواستند فیلمم را اکران کنم. گفتند شرایط خوب است و من هم گفتم چشم. حالا که فیلمم را اکران کرده ام، پس از گذشت بیش از سه هفته، هنوز فیلم های قدیمی را از پرده برنداشته اند! این یک خیانت است.
این کارگردان در آخر مطرح کرد: همین امروز تعداد پوسترهای فیلم های «لوپتو» و «پسر دلفینی» در سینماها چندین برابر فیلم من است! آنها پولش را دارند و من به عنوان بخش خصوصی چنین پولی ندارم. در این شرایط سینمای خصوصی له شده است. فیلم های من در این شرایط حتی نمی توانند پول تولیدشان را بازگردانند. برخی نمی خواهند من فیلم بسازم و تلاش هم می کنند که زمینم بزنند اما خدا جای حق نشسته است و من زمین نخواهم خورد. معتقدم هر چه مسئولان سینمایی با فیلم های من مشکل داشته باشند، مدلول اش این است که مردم آنرا دوست خواهند داشت.


منبع:

1401/11/01
12:23:21
5.0 / 5
214
تگهای خبر: اكران , برند , جشن , رسانه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری