ArtKit کیت هنری

چرا طراح پرچم ایران نمی خواهد شناخته شود؟

چرا طراح پرچم ایران نمی خواهد شناخته شود؟ کیت هنری: پرچم سه رنگ شیر وخورشید نشان ایران، از دوره ناصرالدین شاه به عنوان یکی از پرچم های ایران به کار می رفته است. سپس بر پایه متمم قانون اساسی مشروطه، کاربرد این سه رنگ به همراه نشان «شیر و خورشید» قانونی شد. بعد از انقلاب اسلامی ایران، علامت مخصوص جمهوری اسلامی ایران، جایگزین «شیر و خورشید» شد و 22 الله اکبر در لبه رنگ های سبز و سرخ پرچم جای گرفت.


ایسنا پلاس: «درفش» یا همان پرچم در ایران قدمت بسیار زیادی دارد. درکاوش های باستان شناختی گورستانی در استان کرمان که در سال ۱۳۵۰ انجام شد، درفشی مفرغی پیدا شد که به «درفش شهداد» معروف شده است و نشان از دیرینگی کاربرد درفش در ایران دارد. پرچم ایران سرگذشت دور و درازی را طی کرده است. روزگاری «درفش کاویانی» بوده و روزگاری مزین به «همای طلایی»! حالا ۴۴ سال است که پرچم به نشان «الله» مزین است اما این طراحی از کجا آمده است؟
یک مسابقه برای طراحی پرچم ایران!
در اولین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، دولت موقت از پرچم «شیر و خورشیدنشان» استفاده می کرد. حتی در تصاویر دیدار «یاسر عرفات» با سران دولت موقت، پرچم شیر وخورشیدنشان دیده می شود؛ اما بعد، در تاریخ ۱۰ اسفندماه ۱۳۵۷، امام خمینی(ره) خواهان برچیده شدن نشان شیر و خورشید شد.
دولت موقت کمی پس از دستور امام (ره) مسابقه ای عمومی برای طراحی نشان جمهوری اسلامی برگزار کرد. برنده این مسابقه شخصی به نام «حمید ندیمی» بود که امروز معمار، گرافیست، مترجم و مدرس دانشگاه است.
نشان فعلی جمهوری اسلامی ایران در ۱۵ اردیبهشت ۱۳۵۹ به تصویب شورای انقلاب و در ۱۹ اردیبهشت همان سال به تصویب امام خمینی (ره) رسید. بعد از طراحی نشان، نوبت به طراحی کل پرچم رسید که طبق قانون اساسی باید دارای «الله اکبر» می شد. این وظیفه نیز به حمید ندیمی سپرده شد.
طبق مصوبه شورای انقلاب و تأیید امام (ره)، نشان جمهوری اسلامی ایران باید به رنگ سبز طراحی می شد اما ابوالحسن بنی صدر در ابلاغ مصوبه شورا، این نظر را عوض کرد و رنگ نشان را به رنگ قرمز تعیین کرد که در نهایت نیز همین رنگ اجرا و عمومی شد. آخرین تغییری که در پرچم ایران پدید آمد، مربوط به «الله اکبر» های آن بود که به سبب اینکه برخی طراحی نخست را شبیه به حروف لاتین usa می پنداشتند از حمید ندیمی خواسته شد که آنرا تغییر دهد و او نیز طراحی دیگری ارائه داد که تا کنون به کار می رود.
نشان رسمی چه تفسیری دارد؟
حمید ندیمی خودش درباره ی آن روزها می گوید: «قبل از انقلاب در جلسات دکتر شریعتی شرکت می کردم. ایده چنین کاری را در این جلسات و زمانی که تفسیر سوره حدید مطرح بود به دست آوردم. علاقه داشتم برای جهان اسلام یک نشان درست کنم. وقتی حضرت امام(ره) فرمودند که نشان شیر و خورشید باید عوض شود و کشور به نشان جدیدی نیازمند است، بصورت جدی ایده ام را پیگیری کردم و به مرور سیاه مشق های قبلی پرداختم.»
او درباره ی طراحی نشان توضیح داده است: «هلال های تعبیه شده در این نشان از نقش مبارکی ریشه می گیرد که حضرت رسول (ص) بارها با شمشیر مبارکشان به عنوان امضا بر روی شن ها ترسیم کرده اند. این طرح پنج بخش دارد که نشان دهنده پنج اصل دین است. اصل توحید را در حکم عمود دو ساقه اصلی در بین خود دارد. علاوه بر کلمه «الله» که در ترکیب اصلی آن دیده می شود، «لااله الاالله» نیز در آن مستتر است. تقارن های این آرم هم نشانه تعادل و توازن است.»
چرا حمید ندیمی پنهان شده است؟
حمید ندیمی تمایلی به مصاحبه و گفتگو ندارد و تنها یک گفتگوی رسمی بدون عکس از او وجود دارد که نزدیک ۱۰ سال قبل توسط ماهنامه «سپیده دانایی» انتشار یافته است. وقتی خبرنگار اصرار داشته که عکس او را در مجله منتشر کند، ندیمی پاسخ داده است: «شما میهمان من هستید، ولی از من عکس نیندازید! آقا، این پرچم مقدس است. مردم آنرا دوست دارند، روی تابوت شهدا می کشند؛ چرا می خواهید عکس مرا چاپ کنید؟ اگر فردا رفتم ضدانقلاب شدم چه؟ خواهش می کنم ما آدم های فانی را به مسائل باقی و مقدس وصل نکنید.»
آیا احترام به پرچم قانون است؟
در سال ۱۳۱۶ مقرره ای تصویب گردید که تمام مردم را موظف به ادای احترام به پرچم رسمی کشور می کرد؛ این مقرره تصریح می کرد که اگر فردی به هشت قدمی پرچم برسد، باید با احترام حرکت نماید و سپس بصورت صاف بایستد و با برداشتن کلاه، به پرچم ادای احترام کند و یا افرادی که لباس رسمی به تن دارند، سلام نظامی دهند و یا اگر پرچم از مقابل فرد نشسته ای حرکت داده می شود، آن فرد باید به احترام پرچم بایستد. این مقرره هنوز هم وجود دارد و معتبر است.
مقررات خاص دیگری برای احترام به پرچم و حفظ شدن آن درکشور وجود دارند:
ـ در کلیه مصاحبه های تصویری مقامات، در داخل یا خارج از کشور، باید پرچم رسمی ایران وجود داشته و در معرض دید باشد.
ـ پرچم با بهترین کیفیت و در مناسب ترین مکان کلیه ادارات و مؤسسات نصب شود.
ـ در مراسم صبحگاهی مدارس، پرچم به اهتزاز درآید.
ـ در کلیه مراسم مشهور، مثل ۲۲ بهمن، پرچم در محلهای مناسب نصب شود.
ـ شکل پرچم و سرود ملی به دانش آموزان آموزش داده شود.
منبع:

1401/09/15
12:20:57
5.0 / 5
253
تگهای خبر: آموزش , برند , تصویر , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری