ArtKit کیت هنری
كارگردان یك تئاتر:

تئاتر تعطیل بردار نیست

تئاتر تعطیل بردار نیست به گزارش کیت هنری، مهتاب عسگری، کارگردان نمایش «ادیپ شهریار» که این روزها روی صحنه است، می گوید بعضی عنوان می کنند که ما دنبال پول درآوردن هستیم در صورتی که نمایش ما مجانی اجرا می شود.


او همزمان با اجرای نمایش خود در گفتگو با ایسنا توضیحاتی در رابطه با این اثر نمایشی ارائه می دهد و تاکید می کند تئاتر مانند خود زندگی است و نمی توان آنرا تعطیل کرد.
عسگری که نمایش خویش را در پردیس تئاتر تهران روی صحنه می برد، در رابطه با اجرای مجانی این نمایش توضیح می دهد: در دو سه شب اول بلیت فروشی داشتیم ولی چون استقبالی صورت نگرفت، تصمیم گرفتیم به علت شرایط اجتماعی فعلی، نمایش را مجانی اجرا نماییم و پس از مجانی شدن، استقبال تماشاگران خوب شد و اگر در سالنی کوچک اجرا داشتیم، تمام صندلی های سالن پر می شد. البته همین حالا هم برخی از تماشاگران برای پشتیبانی از گروه، بلیت تهیه می کنند ولی تعدادشان بسیار اندک است.
او که دانشجوی رشته ادبیات نمایشی است، ادامه می دهد: این روزها برخی از دانشجویان می گویند چطور در این شرایط تئاتر اجرا می کنی، در صورتی که من فکر می کنم تئاتر مثل خود زندگی است و تعطیلی بردار نیست. درست هم نیست که بمحض وقوع هر اتفاقی، تئاتر را تعطیل نماییم. ما هم که دنبال کسب درآمد نیستیم. از همه دانشجویان هم دعوت می کنم نمایش ما را ببینند.
عسگری اضافه می کند: ما از فروردین ماه آماده سازی این نمایش را شروع کردیم و گروهمان بسیار بزرگ است. حفظ یک گروه پرتعداد، کاری است بسیار دشوار و اعضای گروه نمی توانستند برای مدتی طولانی در اختیار این پروژه باشند چون برنامه های دیگری هم داشتند. ازاین رو ناچار بودم در همین مقطعی که از قبل برنامه ریزی کرده بودیم، روی صحنه برویم. با این که شرایط برای اجرای تئاتر فراهم نیست.
او با ابراز تاسف از وضعیت تبلیغات تئاتر در شرایط فعلی ادامه می دهد: تبلیغات مان خیلی ضعیف است. از بامداد هیچ کاری نمی توانیم انجام بدهیم و فقط امید داریم که شب، فیلترشکن ها جواب بدهند و بتوانیم اطلاع رسانی نماییم.
این کارگردان در رابطه با انتخاب پردیس تئاتر تهران برای اجرای این نمایش توضیح می دهد: نمی توانستیم به سالن های دیگری اجاره بدهیم بنابراین این سالن را انتخاب کردیم. با این که راهش دور است اما اجاره نمی گیرند و اگر بلیت فروشی داشته باشیم، ۲۰ درصد فروش را باید به سالن بپردازیم. وقتی اجرای ما مجانی شد، اتفاقا سالن از این مورد استقبال کردند چون اجرای مجانی بهتر از خالی بودن سالن است.


عسگری در پاسخ به این پرسش که با این وصف چگونه هزینه های آماده سازی این نمایش را تأمین می کند، می گوید: هیچ حمایتی نشده ایم و فقط امیدوارم مرکز هنرهای نمایشی کمک هزینه ای بپردازد تا خرج رفت و آمد اعضای گروه که اغلب آنان سابقه فعالیت در تئاتر دارند و آماتور محسوب نمی شوند، تامین گردد.
او در رابطه با انتخاب نمایشنامه ادیپ شهریار که اثری کلاسیک است، هم توضیح می دهد: همیشه یکی از دغدغه هایم اجرای متنی کلاسیک بود. در بین متونی که بررسی کردم، ادیپ را بیشتر از همه دوست داشتم، حقیقت جویی او برایم خوشایند بود هرچند تقدیری ناخوشایند داشت.
در خلاصه داستان این نمایش که اثری است مشهور از سوفوکل، نمایشنامه نویس شهیر یونان باستان آمده:
پیشگویان خبر می دهند نوزادی که در راهست شو بخت خواهد بود و اگر چاره ای نشود پدر را خواهد کشت و با مادر ازدواج می کند. پدر به ناچار اورا در بیابان رها می کند تا گرفتار آن سرنوشت جانکاه نشوند. اما تقدیر اورا به جایگاهی امن می فرستد و ادیپ برپایه خواست تقدیر در هیبت جوانی تنومند پدر را می کشد و با مادر ازدواج می کند و چنگال تقدیر بر سرنوشت محتومش چنگ می زند. ادیپ به دنبال حقیقت به خود می رسد و در می یابد که گریزی از حقیقت نیست و او همان زاییده ای است که باید باشد. پس برای کشف حقیقت به خود می رسد هر چند فرجامش نیستی و نابودی است.
نمایش «ادیپ شهریار» تا پایان آبان ماه هر شب راس ساعت ۱۹ به مدت ۷۵ دقیقه در پردیس تئاتر تهران روی صحنه است.
1401/08/19
11:06:39
5.0 / 5
196
تگهای خبر: تئاتر , زندگی , فروش , كارگردان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری