ArtKit کیت هنری
مدیركل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی كرمان توضیح داد:

آخرین وضعیت تخلف دو پروژه در کرمان

آخرین وضعیت تخلف دو پروژه در کرمان به گزارش کیت هنری، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان در رابطه با آخرین وضعیت پروژه های ساخت وساز که به بافت تاریخی شهر کرمان و حریم محوطه تاریخی شویشگان تعرض کرده اند، توضیحاتی داد و اظهار داشت: در رابطه با ساخت تله کابین در کوه شیوشگان، میراث فرهنگی متولی نیست و نمی تواند در اینباره پاسخگو باشد، اما تخلف «پروژه ساروج پارس» در بافت تاریخی کرمان را از راه مراجع قضایی پیگیریم.


به دنبال اظهارات اخیر رئیس جمهور در رابطه با اهمیت و حساسیت تعیین حریم آثار تاریخی با تأکید بر اینکه اختلالی در کسب و کار و معاش مردم ایجاد نکند، فریدون فعالی ـ مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان ـ در رابطه با وضعیت تعیین حریم و عرصه آثار تاریخی این استان به ایسنا اظهار داشت: حدود هفت هزار اثر تاریخی در کرمان داریم که حدود ۸۰۰ اثر در لیست آثار ملی و هفت اثر از میان آنها در لیست میراث جهانی ثبت شده اند. هم اکنون تعیین حریم و عرصه این آثار بعنوان یک لزوم در حوزه کاری ما شمرده می شود. ۸۵ اثر از آثارِ ثبت شده حریم و عرصه مصوب دارند که ۱۰ اثر از بین آنها نیازمند بازبینی حریم است. ۶۰ اثر تاریخی دیگر هم به تعیین حریم و عرصه نیاز دارند که در دستور کار قرار گرفته اند. مابقی آثار هم مشمول ضابطه عمومی حریم هستند.
به قول او، باغ شاهزاده ماهان، قلعه دختر، قلعه اردشیر و باغ بیرم آباد همچون آثاری به شمار می آیند که با توجه چالش هایی که دارند، نیازمند بازبینی حریم هستند.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان با اشاره به اینکه حریم آثار تاریخی با درنظر گرفتن چالش ها بازبینی می شوند، اضافه کرد: در قلعه دختر و قلعه اردشیر در محدوده های مختلف، ساخت وسازهایی انجام شده است، با وجود آن که حریم این آثار از قبل تعیین شده بود. برای رفع این مشکل بالغ بر ۴۰ گمانه زده شده و باستان شناسان در دوره های مختلف تاریخی مطالعاتی انجام داده اند و نتایج آن به پژوهشگاه میراث فرهنگی فرستاده شده و در چارچوب کمیته فنی، علل و مستندات عرضه و حرایم این آثار کوچک تر شد.
فعالی در رابطه با چالش های تعیین حریم و عرصه در کرمان توضیح داد: وقتی یک بنایی واجد ارزش شناخته و یا ثبت ملی می شود، قاعدتاً باید تعیین عرصه و حریم شود، حالا این حریم و عرصه امکان دارد محدودیت هایی را برای برخی به وجود آورد، با این چالش در کل کشور روبرو می باشیم. در استان کرمان هم حریم و عرصه محدودیت هایی را برای افراد حقیقی به جود می آورد، در عین حال قانون در این زمینه تکلیف را تعیین می کند، اگر محدودیتی هم ایجاد می شود باید دولت برای حل آن کمک نماید. البته که منابع مالی دولت برای رفع این مشکل، محدود است و این چالش دیگری برای میراث فرهنگی است. حفظ و صیانت از آثار تاریخی بر عهده میراث فرهنگی است، اما انتظار می رود دیگر دستگاههای اجرایی کشور در این راه کمک کننده باشند و در رفع چالش های حریم و عرصه همکاری کنند.
او اضافه کرد: برای ارگ تاریخی بم عرصه و حریمی مشخص کرده ایم، حالا اگر بناهایی در حریم و عرصه آن از قبل وجود داشته است مانعی ندارد، یا باید آنها را تملک و از حریم خارج نماییم و یا صبر نماییم تا عمر مفید آن بنا تمام شود. حال اگر مالکِ بناها بخواهند تخریب و ساخت وساز جدیدی انجام دهند، اجازه آنرا نمی دهیم. در سال ۱۳۸۲ در زلزله بم چندین بنا در حریم ارگ تخریب شدند، ولی ما مجوز ساخت وساز باردیگر ندادیم. همین مبحث چالش هایی را برای مردم بوجود آورده است. به لحاظ حقوقی قانون می گوید باید یا زمین را تملک نماییم یا زمین معوض جایگزین شود، اما میراث فرهنگی چنین بودجه ای ندارد، درحالی که شهرداری ها و سایر دستگاههای اجرایی می توانند در این راه به کمک بیایند. البته این اتفاق در استان کرمان افتاده است و سازمان ها و مدیریت شهری برای رفع چالش های حریم و عرصه با میراث فرهنگی همکاری لازم را دارند، البته هنوز هم شرمنده برخی از همشهری های خود هستیم که همچنان در نوبتِ زمین معوض هستند.
فعالی در رابطه با آخرین وضعیت پروژه تجاری «ساروج پارس» که در حریم بازار و بافت تاریخی استان کرمان در حال ساخت است و به حریم منظری آثار تاریخی داخلی شهر کرمان هم تعرض کرده و به سبب لرزش هایی که موقع ساخت داشته، باعث تخریب بخش هایی از آثار تاریخی همچون کاروانسرای کوزه گران شده است، اظهار نمود: در پروژه ساروج پارس بر خلاف ضابطه ای که تعیین شده بود، ساختمان را یک طبقه بیشتر ساختند، میراث فرهنگی به این مورد اعتراض داشت و شکایت نمود. البته شائبه ای در رابطه با صدور پروانه ساخت به وجود آمده است، در آن زمان ما مجوز سه طبقه با ارتفاع ۴/۵ متر داده بودیم، اما مالکان سه طبقه تجاری مدنظرشان بود، به هر حال یک طبقه از این پروژه اضافی است و به حریم منظری بازار و بافت تاریخی تجاوز کرده است. ما شکایت حقوقی انجام دادیم که متأسفانه رای ضد اداره کل میراث فرهنگی کرمان صادر شد و باردیگر از راه مراجع قضایی به رای صادر شده اعتراض کردیم و درخواست تجدید نظر داشتیم که هم اکنون بخش حقوقی وزارت خانه پیگیرهای آنرا انجام می دهد.
وی همینطور در رابطه با آخرین وضعیت ساخت وساز تله کابین و هتل در حریم کوه شیوشگان و اقدامات میراث فرهنگی برای حفظ حریم این منطقه تاریخی، اظهار داشت: پروژه تله کابین شیوشگان مجوز ساخت دارد و هیچ استعلامی هم برای ساخت آن از میراث فرهنگی نگرفته اند. برای تأسیس هتل بام کرمان هم که از سال ۱۳۹۳ مجوز آن صادر گردیده است، میراث فرهنگی در رابطه با ارتفاع آن درخواست داده که متناسب و همگِن با طبیعت برنامه ریزی شود که هنوز طرح و نقشه ای آنرا به اداره میراث فرهنگی نیاورده اند. اگر امروز ساخت وسازی در اطراف شیوشگان به انجام می رسد در ارتباط با پروژه تله کابین است که مجوز دارد و متولی آن هم میراث فرهنگی نیست که بخواهد پاسخگو باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گرشکردی و صنایع دستی استان کرمان در رابطه با تفویض اختیار تعیین حریم و عرصه به اداره کل استان ها هم بیان نمود: در استان کرمان کمیته فنی و کارشناسان با تجربه ای داریم و براین اساس معتقدم تیم کارشناس ما توانایی دارد که در رابطه با عرصه و حریم اظهار نظر کند حتی در سطح ملی، اما نظارت عالی هم باید بر عملکرد استان ها باشد. میراث فرهنگی با عنایت به وظیفه و رسالتی که دارد، باید از آثار تاریخی محافظت کند و در موازین سیاستگذار با کسی تعارف ندارد. شاید در بعضی از تعیین حرایم بتوان همکاری و کمک کرد و آنرا بدون مشکلی تقلیل داد، اما به این معنا نیست که میراث فرهنگی برای منافع دیگر دستگاه ها از مواضع خود کوتاه بیاید.
منبع:

1401/08/16
09:48:47
5.0 / 5
199
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری