ArtKit کیت هنری

انتشار نظریه روانکاوانه فیلم و قاعده بازی

انتشار نظریه روانکاوانه فیلم و قاعده بازی به گزارش کیت هنری، کتاب «نظریه روانکاوانه فیلم و قاعده بازی» نوشته تاد مک گوان با ترجمه علی قاسمی منتشر گردید.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، در مقدمه کتاب می خوانیم: مایه شگفتی است که این قدر طول کشید تا روانکاوری در نظریه فیلم جای پای محکمی بیابد. پیوند میان اندیشه روانکاوانه و سینما به وضوح نمایان است. اینکه هر دوی آنها در یک سال آغاز شدند تماما تصادفی نیست. در سال ۱۸۹۵، فروید و یوزف برویر مطالعاتی در باب هیستری را منتشر نمودند، و لویی و آگوست لومییر اولین فیلم هایشان را در گراندکافه در پاریس نمایش دادند. نظریه پردازان فیلم اغلب این تقارن تاریخی را مورد التفات قرار داده اند، اما فصل مشترک روانکاوری و سینما تنها سال سرآغازشان نیست. از خلال تحلیل رویاهاست که روانکاوری به مهم ترین کشفیات خود نایل می شود، و تا به امروز، سینما همچنان یک کارخانه رویا، صورتی از رویاپردازی جمعی باقی مانده است.
در نوشته پشت جلد کتاب هم آمده است: نظریه روانکاوانه فیلم و "قاعده بازی"، درآمدی موجز و عاری از دشوارگویی بر نظریه روانکاوانه فیلم به دست می دهند و هم نشان داده است که چگونه این نظریه را میتوان به منظور تفسیر فیلم کلاسیک ژان رنوار به کار گرفت.
این کتاب پیدایش نظریه روانکاوانه فیلم را از بنیادهای آن در اندیشه زیگموند فروید و ژاک لکان و همینطور تحول آنرا از خلال نمودهای معاصرش در آثار نظریه پردازانی همچون اسلاوی ژیژک و جون کاپجک پی جویی می کند. این درآمدِ تاریخی برای دانشجویان و پژوهشگرانی که مشتاق آشنایی بیشتر با این حوزه مهم از نظریه فیلم هستند مفید است و مفاهیم نظریه روانکاوانه فیلم را از خلال تفسیر موشکافانه فیلم به عرصه کاربرد عملی می آورد.
«نظریه روانکاوانه فیلم و قاعده بازی» نوشته تاد مک گوان با ترجمه علی قاسمی در ۲۳۵ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و با قیمت ۹۶ هزارتومان در فرهنگ نشر نو منتشر گردید.
منبع:

1401/08/06
13:37:33
5.0 / 5
295
تگهای خبر: بازی , سینما , فیلم , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری