ArtKit کیت هنری
گزارش كیت هنری؛

چه کسانی برای سینما تصمیم می گیرند؟

چه کسانی برای سینما تصمیم می گیرند؟ به گزارش کیت هنری، شورای سینما که مقرر است با ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل و به تصمیم گیری در رابطه با سیاست های کلان سینمای ایران بپردازد، با معرفی اعضا یک گام دیگر به برگزاری نزدیک شد.به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی هر چند با کمی تأخیر و البته تغییر، بالاخره به وعده نخستین روزهای حضور خود بعنوان سکان دار سینمای ایران در دولت سید ابراهیم رئیسی عمل کرد و تشکیل «شورای سینما» را بعنوان جایگزین «شورایعالی سینما» به مرحله تحقق نزدیک تر کرد. امروز اعضای شورای سینما به صورت رسمی معرفی گشتند.
هرچند بدون حضور رئیس جمهور بعنوان یکی از اعضای اصلی این شورا دیگر نمی توان پسوند عالی را برای آن در نظر گرفت و خود سازمان سینمایی هم در نهایت مجبور به حذف این پسوند از نام شورایعالی سینما شد، اما در نهایت شورایی برای تعیین مشی جدید در حوزه سینما به راه افتاده است که نسبت به شوراهای قبلی خود شکل و شمایل دیگری دارد.
جای خالی رئیس جمهور و پررنگ تر شدن سهم صداوسیما
دولت سیزدهم به جهت اینکه بتواند غیبت رئیس جمهور را در شورای سینما کمرنگ کند، تصمیم گرفته تا در کنار نماینده ای از جانب شورایعالی انقلاب فرهنگی و البته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، از حضور وزرای دیگری همچون یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش و محمدعلی زلفی گلی وزیر علوم و تحقیقات و فناوری استفاده نماید تا شاید بار این شورا را از نظر حضور مدیران دولتی کمی وزین تر کرده تا نزدیک به شورایعالی سینما شود.
البته این را هم باید یادآور شویم که در این دوره از شورای سینما، حضور صدا و سیمای کشور هم پررنگ تر شده و علاوه بر حضور پیمان جبلی بعنوان رئیس سازمان صدا و سیما، شهاب اسفندیاری رئیس دانشگاه صدا و سیما هم در ترکیب اعضا حضور دارد که البته بعنوان رئیس یکی از دانشگاه های هنری کشور به شورا دعوت شده است. تاکید می نماییم که در گذشته تنها یک نماینده از صداوسیما در شورایعالی سینما حضور داشت که تنها شامل رئیس سازمان صدا و سیما بود، شاید مدیران جدید سینمای ایران با این کار تصمیم دارند سیاست جدیدی را برای نزدیکی سینما و تلویزیون ایجاد کنند.
ورود نماینده حوزه علمیه به ترکیب شورا
همچنین آیت الله علیرضا اعرافی رئیس مرکز مدیریت حوزه های علمیه کشور از دیگر اعضای حقوقی شورای سینما در دوره محمد خزاعی است که در شورایعالی سینمای دولت های قبلی نماینده ای از حوزه علمیه کشور وجود نداشت.
دیگر اعضای حقوقی این شورا همان اعضای قبلی هستند که شامل رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با مسئولیت حجت الاسلام والمسلمین محمد قمی است، که البته رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در دوره های قبلی شورایعالی سینما هم حضور داشت.
سینماگرانی که بودند، سینماگرانی که هستند
اما در رابطه با حضور سینماگرانی که باید حضور پررنگ و قابل توجهی در شورایی که برای خودشان است داشته باشند، بگوییم که در گذشته ۷ سینماگر که شامل نماینده صنوف و سینماگران برجسته بود که از آن جمله میتوان به داوود میرباقری، مسعود جعفری جوزانی، احمد نجفی، جمال شورجه، مسعود ده نمکی و محسن علی اکبری در دولت دهم و مسعود جعفری جوزانی، خسرو سینایی، پرویز پرستویی، منوچهر محمدی، احمدرضا درویش، سیدرضا میرکریمی و فرهاد توحیدی اشاره نمود.
لازم به یادآوری است که شورای سینما از بین سینماگران فعال و برجسته کشور از هنرمندانی چون ابوالقاسم طالبی، مسعود نقاش زاده، مجید شاه حسینی، داوود میرباقری، منوچهر شاهسواری، مریلا زارعی و پوران درخشنده هم بعنوان اشخاص حقیقی دعوت کرده است.
در این میان داوود میرباقری بعنوان عضو شورایعالی سینما در دولت دهم حضور داشته و این نخستین تجربه حضور او در این عرصه نیست.


منبع:

1401/06/30
23:12:49
5.0 / 5
172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری