ArtKit کیت هنری
رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی كشور:

شیخ اشراق فلسفه را نجات داد

شیخ اشراق فلسفه را نجات داد به گزارش کیت هنری زنجان رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی کشور اظهار داشت: شیخ اشراق در قرن به شدت بحرانی ششم یک تنه عقلانیت و فلسفه را از حملات نجات داد.حسن بلخایی شامگاه امروز (۲ مردادماه) در مراسم بزرگداشت شیخ اشراق در شهر سهرورد، اظهار نمود: شیخ اشراق متاثر بر مولانا بود و در قرن به شدت بحرانی ششم یک تنه عقلانیت و فلسفه ما را از حملات نجات داد. برای شیخ اشراق مقام تمدنی قایل هستیم پس باید شهر سهرورد همچون قونیه ملجا و پناهگاه کسانی که امثال مولانا را پروراندند، باشد.

این مسئول اشاره کرد: تعدادی از افراد نادانسته و جاهلانه سهروردی را مجدد بت پرستی در ایران می دانند در صورتیکه سهروردی پس از ملاصدرا، بیشترین ارجاعات به قرآن را دارد پس چگونه می تواند مجدد بت پرستان باشد.

بلخایی افزود: دلیلهای زیادی را می توان برشمرد که شیخ اشراق مجدد اندیشه نوری ایرانیان بود و هر جا کوچک ترین مغایرتی با اندیشه اسلام پیدا می کرد، حذف می کرد.

در ادامه مراسم نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: حدود ۱۰ الی ۱۲ سالی است که بحث ایجاد بنیاد سهروردی کلید خورده و اساسنامه ای نیز در این خصوص تشکیل شده ولی در این چند سال قسمتی از مراحل ایجاد آیین بنیاد بلاتکلیف باقی مانده است.

سیدالبرز حسینی با اشاره به ایجاد موسسه ای با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که پیگیر فلسفه و حکمت شیخ اشراق است، اضافه کرد: ما باید بتوانیم در فضای به وجود آمده که منشا آن زنجان، شهرستان خدابنده و سهرورد است به نحو شایسته ای از ظرفیت های حکیم فرزانه در امتداد توسعه شهرستان و استان بهره برده و به سطح ملی و بین المللی برسانیم.

وی با اعلان اینکه باید از ظرفیت این منطقه در سهروردی پژوهی یا اشراق پژوهی استفاده شود، اشاره کرد: مفاخر زیادی همانند شیخ اشراق در منطقه وجود دارد که باید برای شناساندن انها به مردم تلاش نماییم.

این مسئول با اعلان اینکه شهرداری شهری همچون سهرورد باید در شان این منطقه باشد و برای توسعه این منطقه باید حوزه های مختلفی همچون گردشگری، فرهنگی، دانشگاهی و... دخیل باشند، اشاره کرد: تقاضای تولید فیلم سینمایی از زندگی نامه شیخ اشراق مرد گهربار آسمان فلسفه و حکمت را داریم.

منبع:

1401/05/02
23:17:57
5.0 / 5
198
تگهای خبر: دانشگاه , زندگی , سینما , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری