ArtKit کیت هنری

شروع پیش ثبت نام اربعین

شروع پیش ثبت نام اربعین کیت هنری: پیش ثبت نام پیاده روی اربعین 1401 از بامداد روز جمعه دهم تیرماه درحالی شروع شد که شرط هایی جهت شرکت در آن تعیین شده است.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، متقاضیان شرکت در پیاده روی اربعین تا اختتام تیرماه مهلت دارند در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت ثبت نام کنند. بگفته صحبت الله رحمانی ـ معاون عتبات سازمان حج و زیارت ـ، برای پیش ثبت نام فقط به کد ملی نیاز است. همین طور به جز هزینه های تکلیفی برای بیمه، خدمات پزشکی و امنیت، هزینه دیگری از زوار اربعین دریافت نمی گردد و هیچ سازمان دیگری هم حق دریافت هزینه اضافی از زوار را ندارد.
سازمان حج و زیارت که از طرف ستاد اربعین، مسؤول ثبت نام پیاده روی اربعین شده، همین طور اعلام نموده که پیش ثبت نام در این مرحله به منزله ثبت نام قطعی نیست و پیش ثبت نام از متقاضیان هیچگونه تعهدی برای سازمان حج و زیارت در خصوص اعزام ایجاد نمی کند و متعاقباً اطلاع رسانی برای ثبت نام قطعی صورت خواهد گرفت. احمد وحیدی ـ وزیر کشور ـ که ستاد اربعین در زیرمجموعه این وزارتخانه تشکیل شده، نیز انگیزه پیش ثبت نام برای اربعین را آگاهی از تعداد متقاضیان این سفر و برنامه ریزی مبتنی بر آن اعلام نموده است.
او گفته است: همه کسانی که تمایل دارند در این سفر بزرگ و در این فعالیت فرهنگی شرکت نمایند، حتما اعلام کنند که از چه مسیری و در چه روزهایی قصد سفر دارند.
طبق مصوبه ستاد مرکزی اربعین، تزریق حداقل دو دُز واکسن کرونا از شرایط سفر اربعین است. در حال حاضر نوع واکسن از طرف وزارت کشور و یا سازمان حج و زیارت تعیین نشده است، اما در وضعیت فعلی عراق محدودیتی برای انواع واکسن قائل نشده است. وزارت کشور و سازمان حج و زیارت همین طور به زوار اعلام نموده اند: در صورتیکه از زمان تزریق آخرین دُز، شش ماه گذشته باشد، متقاضیان باید نسبت به تزریق دُز یادآور اقدام نمایند که در زمان ثبت نام قطعی از وزارت بهداشت استعلام می شود، بدیهی است از ثبت نام قطعی متقاضیانی که شرایط واکسیناسیون اعلامی را نداشته باشند، جلوگیری می شود.
سازمان حج و زیارت همین طور به زائرانی که قصد سفر بصورت گروهی را دارند پیشنهاد کرده است در مرحله پیش ثبت نام حتما بصورت گروهی و با معرفی یک نفر به عنوان سرگروه اطلاعات خودرا در سامانه ثبت کنند.

چه کسانی نمی توانند در پیاده روی اربعین شرکت کنند؟
بنا بر مصوبه ستاد مرکزی اربعین، شماری از بیماران از سفر عتبات و شرکت در پیاده روی اربعین منع شده اند که به این افراد سفارش شده از ثبت نام خودداری کنند:
بیماران دیابتی با زخم و یا عفونت اندام.
بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند.
بیماران مبتلا به رتینوپاتی پیشرفته.
بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی.
بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشتای ۲۵۰ و بالاتر دارند.
بیماران مبتلا به سرطان که درحال درمان هستند.
بیماران مبتلا به سرطان که وضعیت جسمانی نامطلوب دارند.
بیماران مبتلا به آسم و COPD شدید و یا کنترل نشده.
افرادی که بنا به نظر پزشک دارای بیماری واگیردار هستند (بالاخص بیماریهای تنفسی، گوارشی و پوستی).
افرادی که تست کرونا آنها مثبت است تا ۵ روز اول تست مثبت در صورت نداشتن علایم حاد.
افرادی که دارای بیماری حاد تب دار هستند تا دست کم ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد از قطع تب بدون استفاده از داروهای تب بر، به خصوص بیماریهای تنفسی و گوارشی و پوستی با انجام معاینه باردیگر.
همین طور از زنان باردار، سالمندان بالای ۶۰ سال، افراد دارای بیماریهای زمینه ای، افراد دارای فشارخون بالای کنترل نشده، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، افراد چاق با ضریب توده بدنی بیش از ۴۰، افراد دارای ضعف یا نقص سیستم ایمنی، افرادی که بطور مزمن از ترکیبات حاوی سالیسیلات استفاده می نمایند، خواسته شده است حتی الامکان از شرکت در مراسم پیاده روی اربعین اجتناب کنند.
داشتن گذرنامه با حداقل شش ماه اعتبار از تاریخ اعزام برای سفر اربعین الزامی است.
پیش ثبت نام اربعین تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۱ در سامانه سماح ادامه دارد. سازمان حج و زیارت همین طور یادآور شده است: چنانچه هرگونه محدودیتی از طرف دولت عراق برای تشرف به زیارت اربعین در نظر گرفته شود، نحوه ثبت نام قطعی متقاضیان از بین افرادی که پیش ثبت نام کرده اند تعیین و اعلام خواهد شد.
پیاده روی اربعین در دو سال همه گیری کرونا به شکل محدود برگزار شد، دولت عراق برای کنترل و جلوگیری از این بیماری، بیشتر مرزها را بسته بود و فقط به تعداد کمی از زوار اجازه حضور در این مراسم داد. امسال بر طبق توافق انجام شده بین ایران و عراق، مقرر است پیاده روی اربعین به همان شیوه پیش از کرونا اجرا شود که پیش بینی شده است در صورت رفع محدودیت، بیش از چهار میلیون نفر از ایران، در این مراسم شرکت نمایند.
منبع:

1401/04/10
13:18:58
5.0 / 5
173
تگهای خبر: خدمات , سازمان , سفر , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری