ArtKit کیت هنری

محمدعلی اسلامی ندوشن درگذشت

محمدعلی اسلامی ندوشن درگذشت به گزارش کیت هنری محمدعلی اسلامی ندوشن، نویسنده و چهره فرهنگی پیشکسوت در ۹۷ سالگی در کانادا دار فانی را وداع گفت.


شیرین بیانی، نویسنده و پژوهشگر و همسر محمدعلی اسلامی ندوشن که قبل تر خبر درگذشت او به اشتباه در بعضی رسانه ها اعلام شده بود با بیان این خبر به ایسنا اظهار داشت: خبر این دفعه صحیح است و ایشان روز گذشته (پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) جهان فانی را وداع گفتند. در عرض پنج سال ضعف و از پاافتادگی فراوان داشتند و در عرض دو روز کسالت ما را ترک کردند.
بیانی اشاره کرد: محمدعلی عمری را با عزت و خوبی و راحتی طی کرد و با همان آرامش هم دنیا را ترک کرد.
همسر اسلامی ندوشن درباره مراسم خاکسپاری پیکر او و اینکه آیا به ایران منتقل می شود نیز اظهار داشت: چون کسالت نداشت در این فکرها نبودیم؛ در همین جا (کانادا) به طریق اسلامی به امانت به خاک سپرده می شوند.
محمدعلی اسلامی ندوشن متولد ۱۳۰۴ در ندوشن یزد بود. او دانش آموخته حقوق بین الملل از فرانسه بود و استاد پیشین دانشگاه تهران، که علاوه بر درس های حقوقی، به تدریس نقد ادبی، سخن سنجی و ادبیات تطبیقی نیز می پرداخت. اسلامی ندوشن سال ها زندگی خودرا صرف تحقیق در آثار علمی و ادبی ایران و ترجمه آثار نویسندگان جهان کرد و آثارش بصورت کتاب در بیش از ۵۰ جلد در حوزه های مختلف شامل ادبی، فرهنگی و اجتماعی به چاپ رسیده است.
برخی از کتاب های محمدعلی اسلامی ندوشن عبارت اند از: «ماجرای اختتام ناپذیر حافظ»، «چهار سخنگوی وجدان ایران»، «تأمّل در حافظ»، «زندگی و مرگ پهلوانان در شاهنامه»، «داستان داستان ها»، «سرو سایه فکن»، «ایران و جهان از دید شاهنامه»، «نامه نامور»، «ایران را از یاد نبریم»، «به دنبال سایه همای»، «ذکر مناقب حقوق بشر در جهان سوم»، «سخن ها را بشنویم»، «ایران و تنهائیش»، «ایران چه حرفی برای گفتن دارد؟»، «مرزهای ناپیدا»، «شور زندگی » (وان گوگ)، «روزها» (سرگذشت - در چهار جلد)، «باغ سبز عشق»، «ابر زمانه و ابر زلف»، «افسانه افسون»، «دیدن دگر آموز»، «شنیدن دگر آموز»، «جام جهان بین» و «آواها و ایماها».
منبع:

1401/02/06
23:05:16
5.0 / 5
246
تگهای خبر: دانشگاه , رسانه , زندگی , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری