ArtKit کیت هنری

راه اندازی ایوان آینه

راه اندازی ایوان آینه هنرمند نمایشگاه ایوان آینه معتقد می باشد که طراحی و اجرای آینه کاری توسط معماران و هنرمندان منجر به خلق طرح و ایده های نو می شود و از تکرار مکررات آثار گذشته جلوگیری می کند.به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی حوزه هنری، نمایشگاه «ایوان آینه» شامل آثاری از هنرمندان باشگاه معماران جوان مرکز معماری اسلامی حوزه هنری زیر نظر سیاوش طرزی عصر روز گذشته ۴ بهمن ماه در گالری خانه عکاسان طی مراسمی راه اندازی شد.
سیاوش طرزی معمار و استاد آینه کاری در این آئین اظهار داشت: دو سال است که کارگاه های آموزشی آینه کاری را در مرکز معماری اسلامی حوزه هنری پی گیری می نماییم و در آن فن و فنون آنرا به هنرجویان آموزش می دهیم.
وی اضافه کرد: هنرجویان ما در این کارگاه ها که بیشتر دارای تحصیلات عالیه مهندسی و دکتری در رشته های مرتبط هنری هستند در طرح و ایده پردازی آزادانه عمل کردند و آنها در این کار با یادگیری آموزش های مقدماتی با ما مشورت می کردند و راهنمایی می گرفتند.
وی اضافه کرد: بسیار خرسندم که آینه کاری را به نسل جوان منتقل می نماییم و از همه مهمتر این هنر به هنرمندان آموزش داده شد چون که اجرای آینه کاری توسط هنرمندان منجر به خلق طرح و ایده های نو از آن و مانع تکرار مکررات از آثار گذشته می شود. هرچند اصول سنتی این هنر رعایت می شود و مراجع علمی آن هم بررسی و به هنرجویان عرضه می شود اما سعی کردیم تا به جای رونوشت از آثار بزرگان به سمت الهام از آنها پیش برویم و آثار تازه و بی مانندی را خلق نماییم.
طرزی در انتها اظهار داشت: بی گمان راهی که آغاز کردیم در آینده ای نه چندان دور در ابعاد متعدد نتیجه هایی خواهد داد و شاهد رویدادهای عملی تازه از همین هنرجویان در معماری و هنر آینه کاری خواهیم بود.
هدف «ایوان آینه» احیای یکی از هنرهای فراموش شده اسلامی است
علی فروزانفر رئیس مرکز معماری اسلامی حوزه هنری در این مراسم بیان نمود: نمایشگاه «ایوان آینه» شامل ۵۰ اثر از هنرجویانی است که در کارگاه های آموزشی مرکز معماری اسلامی حوزه هنری زیر نظر سیاوش طرزی دوره آموزشی را گذرانده اند.
وی اضافه کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه احیای یکی از هنرهای فراموش شده اسلامی است که این روزها جای خالی اش در معماری ساختمان ها و معماری داخلی کاملاً حس می شود. در روزگاری که هنرهای غربی حضور قوی تری در معماری ما دارد، تلاش داریم تا با احیای این هنرها راه تازه ای برای ماندگاری و تداوم هنرهای اصیل و اسلامی بازگشایی نماییم.
فروزانفر افزود: برنامه ریزی های دقیق و سرفصل بندی شده کارگاه های آینه کاری در مرکز معماری اسلامی حوزه هنری منجر به ایجاد یک باشگاه آینه کاری در حوزه هنری شد. باشگاه آینه کاری ما تنها یک محیط آموزشی نبود چون که هنرجویان در این دوره ها با استاد طرزی زیست کرده و راه و رسم هنری را هم آموختند. طرزی در این کارگاه ها طبق برنامه ریزی های ما هفته ای دو روز تعهد برگزاری کارگاه داشت اما آنچنان محیط فراهم شده مناسب بود که ایشان گاها هفته ای چهار روز در کارگاه حضور داشت و به یاری هنرجویان در طرح و ایده و تولید اثر می پرداخت.
وی اظهار داشت: آنچه برای ما و هنرجویان بیشتر از آثار جذابیت داشت نحوه و مسیر برگزاری کارگاه ها و تولید آثار بود چون که نمونه موفق و مدل زیست زیبای هنری در این کارگاه ها محقق شد. البته گفتنی است که آثار تولیدی هم از کیفیت خوبی برخوردار می باشند.
فروزانفر در انتها خاطرنشان کرد: دلگرمی ما این است که خروجی این کارگاه های بیشتر از ۶۰ هنرمند جوانی است که امروز بر مبحث آینه کاری مسلط هستند و اگر این جریان ادامه داشته باشد دیگر هنر آینه کاری را یک هنر رو به فراموشی نخواهیم دانست.
علاقه مندان برای تماشای آثار نمایشگاه «ایوان آینه» می توانند از ۴ الی ۸ بهمن ماه هر روز ساعت ۱۰ تا ۱۹ به گالری خانه عکاسان حوزه هنری به نشانی خیابان سمیه نرسیده به حافظ رجوع کنند.

1400/11/05
23:01:16
5.0 / 5
332
تگهای خبر: آموزش , آینده , طراحی , عكاس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری