ArtKit کیت هنری

کتابشناسی عملیات کربلای۵

کتابشناسی عملیات کربلای۵ کیت هنری: نوزدهم دی ماه سالروز عملیات کربلای 5 در پیچیده ترین و مستحکم ترین خطوط دفاعی در منطقه شلمچه می باشد، عملیاتی حساس، مهم و راهبردی بطوریکه نیروهای خودی توانستند به اهداف از پیش تعیین شده برای این عملیات برسند.به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، در روزهای سالروز عملیات کربلای ۵، مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس پژوهش های صورت گرفته در ارتباط با این عملیات را که در قالب کتاب توسط این مرکز منتشرشده معرفی کرده است.

۱- تاریخ شفاهی حاج صادق آهنگران (با نوای کاروان) (گفت وگوی دوازدهم: نوای جهاد از هور تا شلمچه)

کتاب تاریخ شفاهی حاج صادق آهنگران با عنوان «با نوای کاروان» در سال ۱۳۹۹ توسط انتشارات مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انتشار یافته است. مجری تاریخ شفاهی حاج صادق آهنگران، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی بهداروند می باشد. معرفی ابعاد شخصیتی و نقش مهم راوی در دفاع مقدس، تجلیل و تکریم از نقش مداحان و ذاکران در آن سال ها و تاکید بر نقش خانواده ایشان در همراهی و همسنگری با وی از نکات مهم و با اهمیتی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.محتوای کتاب شامل شش بخش اصلی است؛ بخش اول از تولد تا شروع جنگ تحمیلی، بخش دوم دوره رشد و بالندگی در بستر جنگ تحمیلی، بخش سوم گونه شناسی و مناسبت شناسی نوحه ها، بخش چهارم از شخصیت های تأثیرگذار در راه زندگی ایشان، بخش پنجم فعالیتهای فرهنگی برون مرزی و بخش ششم شخصیت و عملکرد حاج صادق آهنگران از منظر مسئولان تبلیغات جبهه و جنگ آن دوره است. آلبوم تصاویر حضور ایشان در جبهه در انتهای کتاب اضافه شده است.۲- تاریخ شفاهی سردار شیرانی نژاد (جلسه بیست ویکم: عملیات کربلای ۵)

سردار شیرانی نژاد در گفت وگوهای صورت گرفته ابتدا بصورت گذرا بر دوران کودکی و نوجوانی خویش مروری داشت و سپس نحوه ورودش به سپاه پاسداران اصفهان و فراگیری آموزش های اولیه را توضیح داد. بعد از آن سردار شیرانی نژاد به تناسب سؤال های طرح شده، ابتدا به تشریح اقدامات رزمندگان اصفهان در جبهه دارخوین پرداخت و سپس به نقش مخابرات در عملیات های مهم و سرنوشت ساز دفاع مقدس اشاره نمود و موضوع هایی همچون امنیت مخابرات، پیدایش ساختار رزمی مخابرات، تشکیل مخابرات قرارگاه خاتم الانبیا و دیگر قرارگاه های مخابرات و نقش آنها در عملیات های مختلف در جبهه های غرب و جنوب را بصورت مبسوط شرح داد. مسائلی نیز در حاشیه این موضوعات اصلی مد نظر قرار گرفت که در عین اهمیت بسیار جذاب و خواندنی است.

۳- فاو تا شلمچه (فصل ششم: عملیات کربلای ۵)

این کتاب هفت فصل دارد که در آنها مطالب زیر مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است: فصل اول «نگاهی اجمالی به عملیات والفجر هشت»، شکلگیری و چگونگی عملیات فاو؛ فصل دوم «تشدید فشار به جمهوری اسلامی»، تلاش قدرتهای بزرگ برای فشار بیشتر به ایران جهت پیشگیری از موفقیت در جنگ، و استراتژی قدرتهای بزرگ جهت خاتمه جنگ بدون طرف پیروز؛ فصل سوم «تدابیر و اقدامات مسؤولین کشور» خصوصاً حضرت امام خمینی(ره)، رویارویی با وضعیت جدید و تاکید امام بر ادام هی جنگ، طرح ریزی و اجرای عملیات محدود؛ فصل چهارم «تجزیه و تحلیل ماجرای مکفارلین»، روند شکل گیری سیاست خارجی جدید آمریکا در مقابل ایران و تأثیرات تعیی نکننده ماجرای مکفارلین در روابط دو کشور؛ فصل پنجم «عملیات کربلای چهار»، کمکهای اطّلاعاتی آمریکا به عراق برای کشف مناطق عملیاتی؛ فصل ششم «عملیات کربلای چهار»، وضعیت دشوار جمهوری اسلامی در روند تحولات جنگ خصوصاً بعد از عملیات کربلای چهار؛ فصل هفتم «آخرین تحرک نظامی در جنوب»، چگونگی انجام عملیات کربلای هشت، مرحله تکمیلی عملیات کربلای پنج.۴- شروع تا اختتام (فصل ۸: تثبیت توازن به سود ایران)

این کتاب کل دوران جنگ، از زمینه سازی هجوم ارتش عراق تا آتش بس را شامل می شود. در این مجموعه جنگ به پنج دوره زمانی تقسیم شده است و هر دوره در یک جلد گنجانده شده است، به موازات این مجموعه، کتاب «آغاز تا پایان» تهیه و تنظیم شده است که به بررسی کلی و اجمالی جنگ پرداخته است.کتاب «آغاز تا پایان»، کتاب نسبتا جامع و مختصری است از تهاجم عراق به سرزمین ایران اسلامی تا اختتام جنگ که در آن وقایع سیاسی ـ نظامی این دوران بررسی شده است. برخی این کتاب را در امتداد مجموعه پنج جلدی «سیری در جنگ ایران و عراق» می دانند اما به لحاظ موضوع بندی جدید و سبک و سیاق فصل بندی آن و مهم تر از همه بیان جنگ از شروع تا اختتام در یک جلد، نمی تواند در ادامه مجموعه یاد شده باشد و بیشتر بعنوان یک کتاب مستقل قابل ارزیابی است.

یکی از تفاوت هایی که این کتاب را از سایر کتب انتشار یافته مرکز مطالعات و تحقیقات دفاع مقدس، متمایز می کند این است که ملاک تقسیم بندی و عنوان فصل ها برمبنای سال می باشد که نگرشی جدید به حساب می آید و تلاش شده عناوینی انتخاب گردد که وضعیت کلی حاکم بر هر سال جنگ را بیان نماید.۵- تنبیه متجاوز (فصل سوم: تغییر موازنه به نفع ایران (بهمن ۱۳۶۴ - فروردین ۱۳۶۶)

در این کتاب، ابعاد مختلف جنگ از شروع عملیات رمضان در تیر ماه ۱۳۶۱ تا فروردین ۱۳۶۷(شش سال) مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.

در کتاب «تنبیه متجاوز» مسائل در ارتباط با جنگ از تیر ۱۳۶۱ تا فروردین ۱۳۶۷ با تاکید بر تنبیه متجاوز و موازنه نظامی و نیز تغییر استراتژی عملیات دو طرف جنگ برای کسب برتری در این حوزه را شامل می شود.کتاب تنبیه متجاوز از چهار فصل تشکیل شده است؛ فصل اول با عنوان «تحول در صحنه نبرد» دوره زمانی ۱۳۶۱ تا ۱۳۶۲ را دربر دارد. فصل دوم، «ابتکارات نظامی» نام دارد. در این فصل که اسفند ۱۳۶۲ تا دی ۱۳۶۴ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته، با بررسی سه عملیات خیبر، بدر کمیل و قادر، ابتکارات نظامی نیروهای خودی بازنگری شده است. فصل سوم با عنوان «تغییر موازنه به نفع ایران» از بهمن ۱۳۶۴ تا فروردین ۱۳۶۶ را دربر دارد. فصل چهارم، «تغییر استراژی عملیاتی و عوامل مؤثر بر آن» نام دارد. این فصل شامل مقطع زمانی فروردین ۱۳۶۶ – فروردین ۱۳۶۷ است.۶- نبرد شرق بصره

این کتاب شامل ۳ فصل است. فصل اول کتاب تحت عنوان «طرح ریزی در شرایط ویژه» از والفجر ۸ تا کربلای ۴ و فرازهایی از مدیریت در فضای دشوار با خاصیت های انقلابی را به نمایش می گذارد.

"هجوم به مستحکمترین خطوط دفاعی دشمن" عنوان دومین فصل کتاب که طی آن به شرح اجمالی عملیات با هدف نمایش مدیریت و فرماندهی در صحنه نبرد، آن هم در فضایی مملو از خوف و رجا می پردازد.فصل سوم و پایانی این اثر «بازتابها و دستاوردها» نام گرفته که واکنش رسانه های گروهی، مواضع آمریکا و شوروی، جنگ شهرها و شرایط ایران برای اختتام جنگ را عرضه می کند. این فصل توضیح پیچیدگی های مواضع دو ابر قدرت شرق و غرب در آن زمان و نیز انگیزه ها و اهداف رسانه ها از نوع تنظیم و انتقال اخبار در دوران دفاع مقدس، به خواننده کمک می نماید که عظمت عملیات کربلای ۵ و نتایج آنرا بیش از پیش درک نماید. همین طور اشاره به «شرایط جمهوری اسلامی برای پایان دادن به جنگ» نیز پاسخ ابهاماتی است که به دلیل ضعف اطلاعات، گاهی به اذهان خطور می کند.

۷- نبرد کربلای ۵

کتاب «عملیات کربلای ۵» با ارائه شناسنامه عملیات، مروری بر وضعیت سیاسی ـ نظامی ایران و عراق پیش از عملیات داشته و وضعیت دشمن بعد از عملیات کربلای ۴ را بررسی نموده است. سپس به اهمیت و ضرورت اجرای عملیات و دلیلهای انتخاب منطقه شلمچه بعنوان منطقه عملیاتی پرداخته است.

در ادامه با ارائه طرح مانور به شرح عملیات در شب و روزهای اول تا هشتم و ادامه عملیات تا هفتم بهمن ماه می پردازد. ضرورت ادامه عملیات، وضعیت نیروی انسانی خودی در عملیات کربلای ۵، نتایج عملیات و خاصیت های عملیات کربلای ۵ از دیگر محتویات اشاره شده در این کتاب است.

همچنین در این کتاب، مرحله سوم جنگ شهرها و مواضع آمریکا و شوروی پس از اجرای عملیات کربلای ۵ بررسی شده است.

به دلیل پیوستگی عملیات کربلای ۵ با عملیات تکمیلی کربلای ۵ و عملیات کربلای ۸، شرح مختصری از این دو عملیات نیز در این کتاب بعنوان ضمیمه ارائه شده است.۸- نبرد در کانال ماهی

کتاب "نبرد در کانال ماهی؛ لشکر ۲۷ محمد رسول الله در عملیات کربلای ۵"، ۹ فصل است. فصل اول کتاب با عنوان شوق حضور، کوشش برای آمادگی، عنوان فصل دوم کتاب است. در فصل سوم که موج دوم نام دارد، به شروع عملیات و واکنش دشمن و دشواری های پیش رو اشاره دارد.

فصل چهارم با عنوان کانال پرورش ماهی به استقرار نیروها در دژ کانال پرورش ماهی و فشارهای تدریجی دشمن و تلاش رزمندگان برای مقابله با آنان و رشادتهای بی نظیرشان تا مرز شهادت پرداخته است.شب سرنوشت ساز عنوان فصل پنجم کتاب است. فصل ششم با عنوان بلیط بازگشت به مواضع دشمن و تاکتیکهای زیرکانه آنها و تهدیدهایی که نیروهای خودی با آن مواجه بودند، پرداخته است.

فصل هفتم، جنگ نابرابر نام دارد در این فصل به امکانات موجود نیروها در مقابل امکانات دشمن اشاره دارد. در فصل هشتم با عنوان یک اتفاق، به شرایط بغرنج و بحرانی این عملیات پرداخته است. توصیف ساعات و لحظاتی پر از استرس و وقایع شب پنجم عملیات در این فصل از خاصیت های آنست.

فصل نهم با عنوان آخرین روز، به تصمیمات گرفته شده فرماندهان از طرف هر دو جبهه خودی و دشمن و نیز تاکتیکهای به کار رفته از جانب هر دوی آنها و در آخر نیز به تدبیر آخر و پیام رهبر معظم انقلاب اشاره دارد.۹- گیل مانا (فصل ششم: عملیات کربلای ۵)

کتاب «گیل مانا» روایت خاطرات سردار محمدعلی حق بین فرمانده گردان کمیل از لشکر ۱۶ قدس گیلان در دوران دفاع مقدس است که سیده نساء هاشمیان سیگارودی تحقیق و نگارش آنرا بر عهده داشته و توسط نشر مرزوبوم در سال ۱۳۹۹ منتشرشده است.کتاب «گیل مانا» شامل ۱۰ فصل است؛ در این کتاب سردار حق بین خاطرات خودرا از شروع جنگ آغاز کرده و سپس به فضای ناامن کردستان و اقدامات در آن دوران، ماموریت های درون مرزی و عملیات های برون مرزی می پردازد. همین طور عملیات کربلای ۲، عملیات کربلای ۵، انتقال جبهه های جنگ از جنوب به غرب، عملیات والفجر ۱۰ فصول دیگر این کتاب است که سرشار از خاطرات جذاب و پر از احساسات و هیجانات آن دوره از دفاع مقدس است. فصل نهم این کتاب خاطرات سردار حق بین در انتها جنگ مطرح شده و فصل پایانی نیز آلبوم تصاویر است.

۱۰- کربلای ۵ تلاشی دیگر برای تعیین سرنوشت

جلد اول از روزشمار چهل و ششم با عنوان «کربلای ۵؛ تلاشی دیگر برای تعیین سرنوشت جنگ» شامل بازه ۲۹ روزه از ۵ دی ۱۳۶۵ تا سوم بهمن ۱۳۶۵ است. این روزشمار شامل وقایع و گزارش های بعد از شکست عملیات کربلای ۴ است. در این کتاب مقدمات عملیات کربلای ۵ تا اختتام این عملیات بررسی شده است. همین طور وقایع این دوره عمدتا تحت تأثیر دو رویداد مهم نظامی جنگ یعنی شکست عملیات کربلای ۴ و انجام عملیات کربلای ۵ قرار دارد.وقایع مهمی که مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر این دو رویداد به وقوع پیوسته و در لیست موضوعات این کتاب قرار دارند شامل جنگ شهرها، جنگ نفتکشها در خلیج فارس، سیاست آمریکا و شوروی در قبال تشدید جنگ و تشدید کوشش های صلح اول در قالب پنجمین اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در کویت و سپس در قالب ابتکار جدید پرز دکوئیار دبیر کل سازمان ملل است. کاهش شدید درآمدهای ارزی ایران در سال ۱۳۶۵، ادامه روند نرمال سازی روابط سیاسی ایران و فرانسه و برگزاری اجلاس همیاری ملت عراق در تهران با شرکت بیش از ۲۵۰ تن از اعضای گروههای مخالف یا معارضین عراقی از دیگر رویدادهای غیرنظامی در این دوره است. ابوالقاسم حبیبی نویسنده بخش نظامی و دکتر ایرج همتی نویسنده بخش غیرنظامی جلد اول روزشمار چهل و ششم هستند.

۱۱- بازتاب جهانی کربلای ۵

جلد دوم از روزشمار چهل و ششم با عنوان «بازتاب جهانی کربلای ۵» شامل بازه ۲۷ روزه از ۴ بهمن ۱۳۶۵ تا ۳۰ بهمن ۱۳۶۵ است. این روزشمار شامل وقایع و گزارش های بعد از شکست عملیات کربلای ۴ است. رویدادهای نظامی مهم این دوره شامل طرح ادامه عملیات کربلای ۵ به سمت کانال زوجی و نزدیک تر شدن به بصره، تلاش ارتش عراق برای بازپس گیری دو سرپل غرب کانال ماهی و غرب نهر جاسم، بازسازی و تجدیدقوای رزمندگان اسلام و تحکیم و تثبیت مواضع به دست آمده است.در بُعد سیاسی نیز آنچه بیشتر موردتوجه رسانه ها قرار دارد متوقف شدن نیروهای ایران در پشت دروازه های بصره، نگرانی از پیروزی نهایی ایران، آمار بالای تلفات رزمندگان ایران و نقش تسلیحات آمریکایی فروخته شده به ایران در ماجرای مک فارلین در پیشروی اولیه عملیات است. برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی در کویت و کوشش برای اختتام دادن به جنگ ایران و عراق یکی دیگر از رخدادهای این مقطع می باشد. موضوع حائز اهمیت دیگر در مقطع کتاب حاضر، بحران گروگان گیری در لبنان است. ابوالقاسم حبیبی نویسنده بخش نظامی و سعید حصاری نویسنده بخش غیرنظامی جلد دوم روزشمار چهل و ششم هستند.

۱۲- اطلس لشکر ۷ ولی عصر (عج) (فصل پنجم: نبردهای سرنوشت ساز)

اطلس لشکر ۷ ولی عصر (عج) سومین اطلس یگانی است. این اطلس به بررسی نقش و عملکرد لشکر ۷ ولی عصر (عج) و حماسه آفرینی رزمندگان و فرماندهان آن در طول ۸ سال دفاع مقدس می پردازد. این کتاب از شش فصل تشکیل شده که در هر فصل به بیان و بررسی عملکرد لشکر ۷ ولی عصر (عج) در طول هشت سال دفاع مقدس پرداخته شده است.از خاصیت های این کتاب می توان به ثبت و مستندسازی عملکرد لشکر ۷ ولی عصر (عج) در عملیات های مختلف، نمایش دقیق نقشه عملیات های این لشکر، همین طور درج اطلاعات و آمار رزمندگان، جانبازان و شهدای آن در قالب اطلس عملیات های لشکر ۷ ولی عصر (عج) اشاره نمود. همین طور معرفی واحدهای تخصصی در یگان ۷ ولی عصر (عج) بعنوان وجه تمایز این اطلس با سایر اطلس هایی است که تا حالا انتشار یافته اند.۱۳- اطلس لشکر ۳۱ عاشورا (فصل پنجم: نبردهای شرق بصره)

در این اطلس تلاش شده تا با استفاده از نمودار، جدول و عکس عملیات های آفندی که رزمندگان لشکر ۳۱ عاشورا در آن شرکت داشته و حماسه آفرینی کرده اند، تبیین و تشریح شود. کتاب اطلس لشکر ۳۱ عاشورا در دوران دفاع مقدس در شش فصل به نقش مردم غیور و تاریخ ساز آذربایجان در هشت سال دفاع مقدس پرداخته است. در پژوهش این اثر سعی شده با اتکا به اسناد و منابع دست اول موجود در مرکز اسناد و تحققات دفاع مقدس و همین طور منابع موجود در لشکر ۳۱ عاشورا و مصاحبه با فرماندهان حاضر در صحنه، تاریخ نگاری وقایع بصورت مستند و متقن و زیر نظر سردار امین شریعتی و فرماندهان این لشکر به رشته تحریر درآید.

۱۴- اطلس لشکر ۲۷ محمد رسول الله در دوران دفاع مقدس (فصل پنجم: نبردهای سرنوشت ساز)

این اطلس مشتمل از عکس، نقشه، کالک و نمودار است و شرح تشکیل لشکر ۲۷ و ماموریت برون مرزی تیپ ۲۷ و دستگیر شدن احمد متوسلیان توسط فالانژها و عملیات هایی که در جبهه جنوبی و شمالی و جبهه میانی، لشکر حضور داشته و حماسه آفرینی کرده، روایت می کند. در این اطلس ۲۳ عملیات بصورت فشرده معرفی شده است.این کتاب ۲۷۲ صفحه ای مشتمل بر ۶ فصل است، اظهار داشت: این اطلس، در ابتدا به تشکیل تیپ ۲۷ و پشتیبانی تیپ ۲۷ که پادگان ولیعصر سپاه تهران بوده، اشاره دارد و سپس به عملیات های آزادسازی خرمشهر و مقطع ابتدایی جنگ می پردازد، سپس به تنبیه متجاوز و پس از عملیات رمضان ورود می نماییم. فصل بعدی عملیات های آبی و خاکی خیبر، بدر و والفجر ۸ را به تصویر کشیده و در آخر هم عملیات های سرنوشت ساز از کربلای ۵ تا انتهای جنگ را بطور خلاصه شرح داده است. همین طور لشکر ۲۷ حضرت رسول (ص) یکسری عملیات های کوهستانی هم دارد که جابه جایی هایش از جنوب به غرب یکی از فصول کتاب است.۱۵- راهنمای مناطق جنگی خوزستان

در این کتاب، نقشه استان به همراه معرفی مناطق مختلف جنگی استان بصورت مختصر بیان شده است.۱۶- اطلس ۴۱ ثارالله در ۸ سال دفاع مقدس (فصل چهارم: نبردهای پیروز)

یکی از کتاب هایی که در زمینه اطلس یگانی انتشار یافته است کتاب «اطلس لشکر ۴۱ ثارالله» در هشت سال دفاع مقدس تألیف عباس میرزایی است. ناگفته نماند برای تهیه و انتشار این اطلس سردار شهید سپهبد قاسم سلیمانی نقش بسیار جدی و بهادار ای را به عهده داشته است به صورتی که با تلاش و همت ایشان کارنامه لشکر ۴۱ ثارالله، همراه با نقشه های عملیاتی لشکر تهیه و تدوین شد.کتاب «اطلس ۴۱ ثارالله» متشکل از شش فصل است؛ فصل اول را با عنوان "تجاوز ارتش عراق و تشکیل هسته های مقاومت" با نگاهی بر تشکیل کمیته انقلاب اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کرمان شروع کرده و ضمن اشاره به شروع جنگ تحمیلی و تشکیل تیپ و لشکر ۴۱ ثارالله و نخستین اعزام ها به پایان می برد.

اعزام نخستین گردان سازمان یافته استان به جبهه جنوب و عملیات های کرخه نور و ثامن الائمه و طریق القدس، نبردهای فتح المبین و بیت المقدس موضوع هایی هستند که در فصل دوم، با عنوان "آزادی سرزمین های اشغال شده" آورده شده اند.

در فصل سوم، با عنوان "تعقیب متجاوز"، عملیات رمضان، نبردهای والفجر مقدماتی، والفجر ۱، والفجر ۳ و والفجر ۴ بررسی شده اند. عملیات های خیبر و والفجر ۸ همین طور نبردهای کربلای ۱ و ۴ و ۵ و تکمیلی کربلای ۵، در فصل چهارم بعنوان "نبردهای پیروز" مرور می شوند. در فصل پنجم، با عنوان "نبردهای کوهستانی"، عملیات های کربلای ۱۰، نصر ۴ و والفجر ۱۰ بررسی شده اند. سرانجام، فصل ششم کتاب، با عنوان "پایان جنگ"، به نبردهای پایانی جنگ پرداخته است.

همچنین در ابتدای کتاب «اطلس لشکر ۴۱ ثارالله» سردار شهید حاج قاسم سلیمانی یادداشتی نوشته است.۱۷- اطلس خرمشهر در جنگ (آزادسازی شلمچه)

کتاب «خرمشهر در جنگ» دومین جلد از مجموعه اطلس راهنما است که به یکی از مهم ترین مناطق هجوم دشمن و مقاومت مردمی در آن منطقه، اختصاص یافته و مروری بر حماسه مقاومت و حماسه آزادسازی خرمشهر است.کتاب «خرمشهر در جنگ» ۷ بخش دارد. در بخش اول «جغرافیای طبیعی و انسانی خرمشهر» تشریح گردیده است. بخش دوم «پیروزی انقلاب اسلامی و بحران سازی گروه خلق عرب» نام دارد که در آن به شروع فعالیت های تجزیه طلبانه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در خرمشهر و تلا شهای مذبوحانه برای سیطره یافتن بر این شهر با پشتوانه دولت بعث عراق، پرداخته شده است. بخش سوم که «در آستانه جنگ» نام دارد، به شرح فعالیتها و اقدامات ایذایی و تحرکات مرزی ارتش عراق اختصاص دارد که طی دوران پیش از شروع رسمی جنگ به وقوع پیوسته است. در بخش چهارم با عنوان «هجوم ناموفق ارتش عراق»، وقایع مربوطه به هفته اول هجوم ارتش عراق به خرمشهر، بررسی شده است. در بخش پنجم با عنوان «اشغال خرمشهر» شرح مختصری درباره حملات پی درپی دشمن و نیز مقاومت مدافعان و در نهایت اشغال خرمشهر درج شده است. در بخش ششم حماسه بزرگ «آزادی خرمشهر» و در بخش هفتم «آزادسازی شلمچه» به دست رادمردان ایران اسلامی گزارش شده است.

۱۸- اطلس خوزستان در جنگ (محور خرمشهر ـ آبادان: تعقیب متجاوز)

اولین جلد از مجموعه اطلس راهنما، «خوزستان در جنگ» نام دارد. در این جلد ضمن بررسی اوضاع خوزستان در قبل و پس از انقلاب اسلامی، وقایع جنگ در این استان به هنگام هجوم قوای عراق و اشغال آن و مقاومت نیروهای مردمی و نظامی ایران در مقابل این هجوم و سپس آزادسازی مناطق اشغالی با همت این نیروها و در نهایت وضعیتی که به آتش بس منجر گردید، به اختصار مرور شده است.کتاب «خوزستان در جنگ» پنج فصل دارد. در فصل اول به خوزستان پیش از انقلاب، از انقلاب تا شروع جنگ و همین طور هجوم ارتش عراق به این سرزمین و اهداف عراق از این هجوم و میزان دست یابی به آن، پرداخته شده است.

هر یک از فص لهای دوم، سوم و چهارم به گزارش هجوم دشمن به یکی از محورهای سه گانه استان خوزستان: محور شوش – دزفول؛ محور سوسنگرد – اهواز؛ محور خرمشهر – آبادان اختصاص یافته است.

همچنین، عملیاتهای آزادسازی و عملیاتهای تعقیب متجاوز که در هر یک از این محورها انجام شده است به همراه نتایج آن در فصل در ارتباط با همان محور، به اختصار بیان شده است. فصل آخر مروری بر تهاجم مجدد عراق در ماه پایانی جنگ و حماسه بزرگ رزمندگان اسلام برای عقب راندن متجاوزین می باشد.۱۹- تاریخ نگاران و راویان صحنه نبرد کتاب چهارم

شهید محمدتقی رضوانی در عملیات رمضان راوی تیپ ۳۱ عاشورا و در مرحله‌ی بعدی عملیات نیز راوی قرارگاه نصر بود. وی در عملیات والفجر مقدماتی راوی همراه شهید حسن باقری و شهید حمید بقایی بود و در شناسایی عملیات در منطقه فکه به فیض شهادت نائل آمد.شهید سعید عیسی وند راوی لشکر ۲۷ محمد رسو لالله (ص) در عملیات والفجر مقدماتی بود و در همین عملیات در منطقه فکه جنوبی شهید شد. شهید حسین الله داد در عملیات های فتح المبین، بیت المقدس، والفجرمقدماتی، بدر، والفجر ۸، کربلای ۴ و کربلای ۵ راوی یگانهای عملیاتی سپاه مثل؛ لشکر ۷ ولی عصر(عج) لشکر ۱۷ علی بن ابی طالب(ع)، لشکر ۲۱ امام رضا(ع) و تیپ ۱۸ الغدیر بوده و در عملیات بیت المقدس ۲ در منطقه ماووت به شهادت رسید.

اسناد و منابعی که این شهدای راوی برای نسل بعد به جا گذاشته اند به درک و فهم روند تصمیم گیری فرماندهان، روزهای سخت عملیات و ترسیم نحوه عملکرد رزمندگان کمک می نماید.منبع:

1400/10/24
12:21:15
5.0 / 5
292
تگهای خبر: آلبوم , آموزش , اكران , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری