ArtKit کیت هنری

بیم و امید در موزه ملی افغانستان

بیم و امید در موزه ملی افغانستان کیت هنری: گالری های موزه ملی افغانستان که بتازگی تحت نظارت طالبان بازگشایی شده است، گنجینه ها و سایر آثار تاریخی مجموعه های آن از غارت در امان هستند اما شمار بازدیدکنندگان که نیروی حیاتی هر موزه ای محسوب می شوند کم شده است.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا و به نقل از نیویورک تایمز، خیلی از افراد تحصیل کرده که بطور معمول از موزه ها بازدید می کردند از کشور گریخته اند، تعدادی از مدارس تعطیل شده اند و توریست چندانی هم برای بازدید از کابل وجود ندارد.
این موزه که در ماه آگوست زمانی که طالبان کنترل را به دست گرفت تعطیل شد، در ماه نوامبر بازگشایی شد تا نشانه مثبتی باشد برای کسانی که امیدوارند این دفعه محدودیت ها کمتر باشد و تخریب صورت نگیرد.
آخرین باری که طالبان قدرت را به دست گرفت، یعنی در فاصله بین ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱، حدود ۷۰ درصد از مجموعه ۱۰۰هزار اثری موزه کابل غارت شدند. طالبان همین طور مجسمه های تاریخی تندیس های بودا در بامیان را که در دل صخره ای واقع در شهر تاریخی بامیان کنده کاری شده بودند منفجر کردند.
امید شریفی که یک هنرمند افغانستانی ساکن ویرجینا است می گوید خبر بازگشایی موزه ملی افغانستان موجب خوشی او شده است. شریفی بیان می کند: «تاریخچه ارتباط طالبان با هنر و فرهنگ تاریک است... وقتی شنیدم موزه کابل باردیگر غارت نشده احساس آرامش کردم. گفتم خدایا شکر این دفعه دیگر شاهد آن اتفاقات نیستیم.»
با این وجود، هنوز موسیقی در اماکن عمومی ممنوع می باشد، نقاشی های دیواری پوشانده شده اند و برنامه های تلویزیونی و رادیویی محدود شده اند، بنا بر گفته تعدادی از کارشناسان تصمیم بازگشایی موزه فقط تلاش طالبان برای به نمایش گذاشتن تصویری است که کمتر ناهنجار باشد.
«سمیع الله نبی پور» رییس سابق دپارتمان سینما در دانشگاه کابل می گوید بازگشایی این موزه بیشتر از آن که برای اهمیت دادن به هنر و فرهنگ باشد، یک اقدام سیاسی است.
موزه ملی افغانستان در دوران آرامش، همچون جواهری در زمینه فرهنگی افغانستان می درخشید و شش روز در هفته مملو از بازدیدکنندگانی بود که علاقه داشتند از مجموعه باارزش آن بازدید نمایند. این موزه که در سال ۱۹۱۹ تاسیس شد از دهه ۳۰ میلادی در ساختمان فعلی قرار داشته است. مجموعه این موزه آثار تاریخی مختلفی از دوران مختلف تاریخ را در برگرفته است که از میان آنها به نسخه های خطی، سلاح ها و مجسمه ها می توان اشاره نمود اما تمرکز اصلی این موزه بر گذشته افغانستان است و مجسمه ها و نقاشی های معاصر در آن نمایش داده نمی شوند.
حالا موزه فقط دوشنبه ها، چهارشنبه ها و جمعه ها باز است و بارها نیز قطعی برق اتفاق می افتد. کارکنان موزه حقوق شان را دریافت نکرده اند و بازدیدکنندگان نیز باید نامه مجوزی را که برای ورود به موزه از دولت دریافت کرده اند ارائه نمایند.
نگهبانان موزه در جریان گفت وگوهایی که این هفته صورت گرفت اعلام نمودند با بازدیدکنندگان به خوبی رفتار کرده اند و هیچ یک از آثار داخل موزه نیز ربوده نشده و یا لطمه ندیده است.
اما در یک بازدید دوساعته از این موزه در بامداد یکی از روزهای هفته گذشته هیچ بازدیدکننده ای در موزه وجود نداشت و بازدید نیز با قطعی برق همراه بود.
آسوشیتدپرس در ماه جاری اعلام نموده بود، روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ نفر از این موزه بازدید می کنند.
«فابیو کولومبو» که یک مرمت گر است و در سالهای بعد از خروج طالبان پروژه مرمتی را در موزه ملی افغانستان اجرا کرد می گوید به خوبی به یاد می آورد که چطور در آن سال ها بازدید از موزه کم کم افزوده شد. اما در سال ۲۰۱۹، آخرین سالی که کولومبو در موزه حضور داشت این موزه کاملا مملو از جمعیت بود.
کولومبو حتی هزاران تکه از آثار تاریخی را که در سراسر زمین موزه پخش شده بودند به یاد می آورد. او می گوید به همراه تیم اهتمام کرده خیلی از مجسمه ها را مرمت کند.
شریفی بیان می کند که با یادآوری آن چه در آخرین حضور طالبان در افغانستان رخ داد، ناچار شد زمانی که طالبان در ماه آگوست به کابل رسید مجسمه های خودش را از بین ببرد و تابلوهای نقاشی را که خلق کرده بود پنهان کند.
شریفی در واکنش به پوشانده شدن دیوارنگاره هایی که دوستان هنرمندش خلق کردند و هنرمندانی که ناچار به گریز از کشور شدند می گوید: «هیچ خبر مثبتی برای هنرمندان یا هنر و فرهنگ وجود ندارد... اما بازگشایی موزه یک قدم بسیار کوچک در این شرایط نگران کننده است. این اقدام همچون نور یک شمع است. نمی دانیم ادامه این روند چطور خواهد بود اما تصمیم مثبتی است.»
جیل استین که استاد دانشگاه دیرینه شناسی در دانشگاه شیکاگو است معتقد می باشد این را که طالبان اجازه داده محمد فهیم رحیمی در سمت خود بعنوان رییس موزه باقی بماند باید نشانه مثبتی در نظر گرفت.
طالبان در اطلاعیه ای که ماه فوریه منتشر گردید عهد کرد از میراث فرهنگی طالبان حفاظت کند و مردم را از غارت کردن بازدارد.
برمبنای تعبیر طالبان از اسلام، هنر غیراسلامی و هنری که تصویرگر موجودات زنده باشد غیرقابل پذیرش است و مردم نگران هستند این نگرش از آخرین بار تا حالا تغییر نکرده باشد.


منبع:

1400/09/29
18:51:59
5.0 / 5
310
تگهای خبر: تصویر , دانشگاه , رادیو , سینما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری