ArtKit کیت هنری
جشنواره موسیقی نواحی در آینه مهر؛

در سوگ بانوی لالایی ها سکوت نماییم

در سوگ بانوی لالایی ها سکوت نماییم چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شامگاه پنجشنبه ۲۹ مهر ماه در باغ موزه وزیری کرمان شروع شد که درگذشت پروین بهمنی فضای روز اول را تحت تأثیر قرار داده بود.به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به کرمان، چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران در حالی شروع به کار کرد که دقایقی پیش از آیین افتتاحیه پروین بهمنی (بانوی لالایی ایران) دار فانی را وداع گفت و حال و هوای جشنواره را تحت تأثیر قرار داد.
محمدرضا علیزاده مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان ضمن خوشامدگویی به شرکت کنندگان پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران را قرائت کرد.

محمدعلی مراتی دبیر چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی کرمان هم در سخنانی اظهار داشت: متاسفانه دقایقی پیش بانوی لالایی ایران (پروین بهمنی) را از دست دادیم. ما افتخار داشتیم در جشنواره چهاردهم از دامون شش بلوکی (پژوهشگر موسیقی قشقایی) فرزند زنده یاد پروین بهمنی در هیئت انتخاب جشنواره و در زمینه انتخاب آثار استفاده نماییم پس مطمئن هستم که روح پروین ناظر اجرای ماست.
وی ضمن اشاره به مبحث جشنواره «وحدت در کثرت موسیقایی اقوام ایران» افزود: جشنواره سال جاری با اجرای کرنا و نقاره قشقایی و با هنرنمایی استاد کریم نژاد شروع می شود که این عزیزان با احترام با روح پروین بهمنی اجرایشان را با سوگ آغاز می کنند.
دبیر جشنواره پس از صحبت های خود بود که از حاضران در مراسم خواست تا به پاس احترام برای درگذشت پروین بهمنی یک دقیقه سکوت کنند.

پس از این اجرا نوبت به ترکمن ها به سرپرستی ابراهیم جرجانی رسید و احمد صدری پژوهشگر موسیقی نواحی درباره این اجرا توضیح داد: منطقه ترکمن صحرا پشت به دریا و رو به صحراست. دشت در موسیقی ترکمن ها تاثیرگزار است و دیگری اسب است که در موسیقی منطقه عیان و بارز است. از طرفی مضراب هایشان درست مثل زبانشان می ماند که گویشی پرتابی است و رابطه نزدیکی بین زبان و موسیقی شان وجود دارد. در منطقه ترکمن صحرا نوازندگان برجسته دوتار را داریم که امشب بهترین آنها روی صحنه می روند.
سپس نوبت تیمور مهرابی و هوشنگ امیران بود که اجرایشان را روی صحنه ببرند. صدری پیش از این اجرا درباره آواز هوره توضیحات فنی عرضه داد و درباره تشابه آن با موسیقی ردیف دستگاهی سخن گفت.

پس از آن نوبت به موسیقی جنوب کشور رسید و فواد توحیدی (پژوهشگر موسیقی نواحی) درباره اجرا توضیح داد: کرمان رنگین کمانی از موسیقی است و بیشتر از ۳۵ نوع ساز و بیشتر از ۳۰ رقص دارد. موسیقی کرمان بسیار متنوع است. نوازندگان گروه از منطقه قلعه گنج هستند اما امشب موسیقی حال و هوای موسیقی بلوچ دارد.
در این بخش گروه شهرام میرزایی اجرایشان را روی صحنه بردند.
پس از آن نوبت به لاغرجت نوازنده دونلی رسید و توحیدی درباره آنها توضیح داد: یکی از ژانرهایی که امشب داریم، موسیقی درمانی است که لاغرجت این موسیقی را با ساز دونلی اجرا می کند.
در بخش دیگری از این مراسم مراتی (دبیر جشنواره) از محمد شکارچی برای اجرا دعوت کرد و اظهار داشت: آقای شکارچی از معدود نوازندگان کمانچه لری است که اصالت در کارهایش موج می زند.

مراتی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: ما در این رویداد تلاش کردیم بر مبنای مبحث جشنواره، رنگین کمانی از موسیقی اقوام ایران داشته باشیم. از طرفی محورهای ما در جشنواره سنت بعنوان هویت موسیقی اقوام، اصالت (به عنوان متر و معیار برای صدمه ندیدن این موسیقی) و آفرینش های درون قومی و بین قومی است.
سپس احمد صدری از استاد غلامحسین وفایی دعوت کرد که با گروهش روی صحنه بیایند واین گروه هم قطعه ای در رسای پیامبر اکرم (ص) اجرا کردند.
در ادامه، محمدعلی مراتی روی صحنه آمد و درباره جایگاه بانوان در جشنواره موسیقی نواحی ایران سخن گفت و اضافه کرد: این جایگاه اساسا می توانست بالاتر باشد اما از ظرفیت های موجود در این جشنواره استفاده کردیم. سپس مراتی از زهره ولی نژاد فرزند سلیمان ولی نژاد دعوت کرد که برای دوتارنوازی روی صحنه بیاید.
در نهایت اولین شب جشنواره با گروه صالح احمدپور از جزیره کیش به پایان رسید.

از نکات جالب توجه برنامه های روز اول جشنواره حضور دامون شش بلوکی فرزند مرحوم پروین بهمنی بود. وی یکی از اعضای هیات انتخاب چهاردهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران بود که با وجود اطلاع از وضعیت نامناسب مادرش به لحاظ جسمی در این رویداد حضور پیدا کرده بود. وی بعد از آگاه شدن از خبر فوت مادرش برنامه را ترک کرده و به سمت تهران حرکت کرد. این در شرایطی است که وی از هنرمندان شرکت کننده در برنامه های روزاول خواست تا به احترام مخاطبان تغییری در رپرتوار اجرایی خود ندهند.
در حاشیه برگزاری رویدادهای جشنواره موسیقی نواحی ایران هم نمایشگاه عکس منتخبی از هنرمندان و پیشکسوتان موسیقی نواحی دربخشی از باع موزه وزیری کرمان در نظرگرفته شده بود.


منبع:

1400/07/30
12:18:16
5.0 / 5
248
تگهای خبر: برند , جشن , جشنواره , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری