ArtKit کیت هنری
رییس سازمان حج خبر داد

دستگیری 54 ایرانی در عراق و جزییات اربعین

دستگیری 54 ایرانی در عراق و جزییات اربعین به گزارش کیت هنری رئیس سازمان حج و زیارت از دستگیری 54 ایرانی که بدون مجوز وارد خاک عراق شده بودند، آگاهی داد و اظهار داشت: ثبت نام اربعین تا 4۸ ساعت دیگر ادامه دارد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، علیرضا رشیدیان همزمان با فرارسیدن زمان سفر اربعین در نشست خبری کمیته اعزام ستاد اربعین که دوشنبه ۲۹ شهریورماه در سازمان حج و زیارت برگزار شد، تصریح کرد: تا زمان سفر الکاظمی، نخست وزیر عراق به ایران، سفارت عراق دستورالعملی در حوزه ویزا ابلاغ نکرده بود و وضعیت اربعین روشن نبود. پس از سفر نخست وزیر این کشور، در بیانیه دولت عراق با اعزام زوار خارجی از مرز هوایی موافقت شد.
او با اشاره به شروط عراق و سه شرط برای ورود زوار خارجی به این کشور اظهار داشت: ویزای معتبر، کارت واکسیناسیون و داشتن گواهی نامه منفی کرونا همچون شروط عراق بود که برمبنای آن، پیش ثبت نام شروع شد و بیش از ۱۵۶ هزار نفر در سامانه سماح پیش ثبت نام کردند.
وی ادامه داد: چهارشنبه گذشته پیش ثبت نام متوقف گردید تا به افرادی که تایید واکسیناسیون شدند، اعلام گردد ثبت نام خودرا قطعی کنند.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین اظهار داشت: در اولین مرحله ۴۲ هزار نفر واجد شرایط اعزام زیارت اربعین شدند. بعد از آن باردیگر سامانه سماح برای پیش ثبت نام و تکمیل ظرفیت باز شد و تا حالا هم ۵۲ هزار و ۸۱۷ نفر ثبت نام قطعی کرده اند.
رشیدیان همین طور از صدور ۳۴ هزار ویزا تا این لحظه با همکاری سفارت عراق و کنسولگری های آن در تهران، مشهد و اهواز آگاهی داد و اضافه کرد: به سبب استعلام از سامانه واکسیناسیون برخی افراد اجازه ثبت نام نداشتند که با برنامه ریزی صورت گرفته چهارهزار سهمیه را برای اعزام گروهی خصوصاً زوج ها پیش بینی کردیم که بتوانند ثبت نام خودرا در سامانه تکمیل کنند.
او اظهار نمود: باتوجه به ۶۰ هزار نفر سهمیه ای که برای ایران درنظر گرفته شده است، حداکثر تا ۴۸ ساعت آینده این ثبت نام و ظرفیت تکمیل می شود و بعد از ثبت نام قطعی زوار و دریافت ویزا و صدور کارت واکسن، مشخصات افراد واجد شرایط در سازمان هواپیمایی بارگذاری می شود تا بتوانند بلیت تهیه کنند.
او همین طور اظهار داشت: از تعدادی که ثبت نام قطعی داشته اند ۷۰ درصد آقا و ۳۰ درصد خانم بوده اند که برای اسکان این زوار باتوجه به محدودیت ها و مشکلاتی که سالهای قبل برای اسکان زوار پیش آمد، با کمیته اسکان و موکب ها هماهنگ شده است.
بگفته او، باتوجه به ثبت نام اولیه ۵۵درصد متقاضیان سفر اربعین زیر ۵۰ سال و ۴۵ درصد بالای ۵۰ سال هستند.
وی ادامه داد: ۵۰۰ موکب برای اسکان زوار در شهرهای نجف، کربلا و کاظمین پیش بینی شده است که البته به زوار سفارش می شود سریع تر برگردند و فقط کربلا و نجف را زیارت کنند.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره مشکلاتی که در فروش بلیت پرواز اربعین پیش آمده است، اظهار نمود: برخی دفاتر فروش بلیت پرواز هزینه بالایی از زوار دریافت نمودند و برخی دیگر هم فقط بلیت رفت را فروختند که خلاف دستورالعمل سازمان هواپیمایی است که سامانه رسیدگی به مشکلات سازمان هواپیمایی پاسخگو خواهد بود.
رشیدیان بیان کرد: دفاتر و آژانس های هواپیمایی در زمان پیک پروازی قیمت را بطور معمول بالا می برند، اما برای اربعین شرکت های هواپیمایی هماهنگی کردند که هزینه پروازهای اربعین از نرخ عادی هم پایین تر برود که امیدواریم رضایتی برای زوار باشد.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین با اشاره به برخی تخلفات از طرف شرکت هواپیمایی العراقیه که برخلاف شرط دولت عراق، به برخی از اتباع ایرانی بدون ویزا بلیت فروخته بود، اظهار نمود: محدودیتی برای شرکت هواپیمایی عراقی برای اعزام ۶۰ هزار زائر اربعین با رعایت کرامت ایرانیان نداریم، اما باتوجه به اینکه صدور ویزا با بلیت را دولت عراق کنسل کرده بود، امکان اعزام بدون دریافت ویزا آن هم پیش از سفر وجود ندارد.
رشیدیان تصریح کرد: در ایام گذشته، دفتر نخست وزیری دولت عراق دو بیانیه صادر کرد که شرط آنها برای ورود زوار ایرانی صدور ویزای معتبر بود. علاوه بر این، فروش ویزا همراه با بلیت منجر به مشکلاتی شد تا جایی که در بعضی پروازها حتی تا ۲۴ ساعت مسافران در فرودگاه ها معطل بودند.
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: عراق سال قبل هیچ زائر خارجی را برای اربعین نپذیرفت. با وجود این، وزیر ایران در عراق در تلاش بود تا سهمیه ایران در اربعین امسال به۵۰۰ هزار نفر برسد که در نهایت سهمیه ایران ۶۰ هزار نفر شد.
وی درباره نگرانی موج ششم کرونا در آبان ماه با تاکید بر اینکه این نگرانی ارتباطی با اربعین ندارد، بیان کرد: در ثبت نام زوار اربعین مطابق بخشنامه دولت عراق روی اعزام زائرانی که دو دز واکسن زده اند متمرکز شده ایم و تا اختتام سفر هم به رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهمیت می دهیم. همه زوار در برگشت نیز بصورت رایگان تست می شوند و زائرانی که علایم داشته باشند به مراکز قرنطینه هدایت می شوند.
رئیس سازمان حج و زیارت درباره وجوهی که شرکت فرودگاهی خصوصی نجف دریافت می کند، اظهار داشت: با وجود مذاکرات و پیگیری ها این مبلغ همچنان بالا است و مشکل پا برجا باقی مانده است. با وجود این، قرار شد تعدادی از شرکت های هواپیمایی که به فرودگاه نجف بدهکار بودند، بتوانند در روزهای اربعین پروازهای خود به این فرودگاه را از سر بگیرند.
او بیان کرد: امیدواریم با اجرای سفر اربعین، در صورت کسب مجوز ستاد کرونا اعزام محدود و مدیریت شده به عتبات عالیات ادامه پیدا کند.
رئیس کمیته اعزام ستاد اربعین درباره محدودیت سفر برای زائرانی که واکسن برکت و تاییدنشده سازمان بهداشت جهانی را زده اند، اظهار داشت: طی توافق با طرف عراقی مشکلی در نوع واکسن نیست. فقط باید کارت واکسیناسیون برای متقاضی سفر اربعین صادر شده باشد. کارت واکسنی که برای حجاج صادر می شود، مورد شناخت و قبول طرف خارجی است، این کارت ها هم به همراه پاسپورت ارسال می شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره گران فروشی بلیت و هزینه سفر اربعین در شرکت های زیارتی، اظهار داشت: دفاتری که بند پ (سفرهای زیارتی) دارند مجوز فروش بلیت پرواز ندارند. ممکنست یک دفتر مجوز بند ب و الف هم داشته باشد و هر سه فعالیت تور، پرواز و زیارت را انجام دهد. اما طبق هماهنگی که با سازمان هواپیمایی صورت گرفته با تمام دفاتری که بلیت بالاتر از نرخ می فروشند برخورد می شود که روز گذشته این صورت گرفت. طبق مصوبه قیمت دوسره ۵ میلیون تومان و یکسره ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان تعیین شده که تعدادی از دفاتر حاضر به عرصه بلیت رفت و برگشت نبودند و فقط بلیت یکسره به خاطر قیمت آن فروخته می شد، به سازمان هواپیمایی اعلام گردید که برخورد لازم صورت گرفت.
رشیدیان همین طور اشاره کرد: خروج از مرزهای زمینی ممنوعست و فقط مرز مهران برای برگشت هماهنگ شده است.
رئیس سازمان حج و زیارت در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره خروج زوار از مرز کردستان و برخوردهای که در این ناحیه صورت گرفته است، اظهار داشت: تردد از این منطقه به خاک عراق از قبل هم ممنوع بود. روز گذشته ۵۴ نفر در اقلیم کردستان دستگیر شدند، چون تردد از آن منطقه به عراق تابع مقرراتی است. چند نفری رفته بودند، اما با افزایش تعداد این زوار و ترددها، عراق برخورد کرد و سفارت ایران در حال پیگیری وضع این زوار است.
رشیدیان بیان کرد: از زوار خواهش می نماییم از مرزهای بدون مجوز این سفر را انجام ندهند.
منبع:

1400/06/29
14:18:04
5.0 / 5
198
تگهای خبر: آینده , برند , سازمان , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری