ArtKit کیت هنری

دستاورد ایران در کمیسیون های سازمان جهانی گردشگری

دستاورد ایران در کمیسیون های سازمان جهانی گردشگری معاون گردشگری از تمدید عضویت ایران در شورای اجرائی سازمان جهانی گردشگری و انتخاب ایران بعنوان نایب رئیس کمیسیون جنوب آسیا و تصویت عضویت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیته آموزش این سازمان آگاهی داد.


به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری در تشریح دستاوردهای حضور مجازی در پنجاه وهشتمین نشست «کمیسیون جنوب آسیا» و نیز «کمیسیون مشترک مناطق شرق آسیا، اقیانوسیه و جنوب آسیا» که بصورت وبینار برگزار شد، اظهار داشت: باتوجه به در پیش بودن بیست وچهارمین مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) که در آذرماه امسال بصورت دوسالانه در کشور مراکش برگزار می شود، برگزاری و حضور در نشست های مقدماتی مهم ترین و تخصصی ترین نهاد بین المللی صنعت گردشگری در دستور کار کشورهای عضو قرار گرفته است که برگزاری نشست های منطقه ای شرق و جنوب آسیا همچون این موارد به شمار می آید.
او با اشاره به اینکه طبق روال جاری در نشست های منطقه ای، موضوعات، تصمیمات و پیشنهادات موردنظر جمع بندی و تصویب شده و برای تصویب نهایی به مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری ارسال می شوند، اضافه کرد: نشست های منطقه ای بصورت مجزا و مشترک در دو گروه منطقه شرق آسیا و اقیانوسیه و نیز منطقه جنوب آسیا انجام شد و مطابق با دستور کار مورد نظر شامل تعیین آرایش کشورها در ساختارهای داخلی کمیسیون، تعیین نمایندگی کمیسیون در ساختارهای بالادستی سازمان جهانی گردشگری و مسائلی از این دست، دستاورد مهم تمدید عضویت جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرائی سازمان جهانی گردشگری برای دو سال آینده و نیز انتخاب کشورمان بعنوان نایب رئیس کمیسیون جنوب آسیا به ثمر نشست.
معاون گردشگری درباره اهمیت دستاوردهای حاصل، اظهار نمود: شورای اجرائی سازمان جهانی گردشگری با ۳۴ کشور عضو، بالاترین بخش و رکن تصمیم گیری و سیاستگذاری ذیل مجمع عمومی سازمان جهانی گردشگری به شمار می آید و همه تصمیم گیری های مربوط به کمیته ها و کمیسیون های فنی و منطقه ای باید در این شورا به تایید رسیده و سپس در اختیار مجمع عمومی قرار گیرد. بدین جهت تمدید عضویت جمهوری اسلامی ایران در شورای اجرائی برای سالهای ۲۰۲۲ الی ۲۰۲۵ اهمیت بسیار زیادی دارد، خصوصاً آن که تا کنون در اقدامی بی سابقه موفق شده ایم برای نخستین بار در طول چهار سال گذشته، سه دوره متوالی امتیاز این عضویت را از آنِ جمهوری اسلامی ایران نماییم.
او اضافه کرد: باتوجه به واقع شدن کشورمان در منطقه جنوب آسیا، انتخاب جمهوری اسلامی ایران بعنوان نایب رئیس کمیسیون، دستاوردِ شایسته ای برای کشورمان در امتداد معرفی ظرفیت های گردشگری و نیز افزایش تعامل با کشورهای هدف به شمار می آید.
معاون گردشگری، تعامل تخصصی و همکاری مستمر با سازمان جهانی گردشگری، کارهای هدفمند در کارگروه ها و کمیته های این نهاد بین المللی و نیز تعامل مطلوب با سایر اعضا را همچون اقدامات زمینه ای خواند که در تحقق این دستاوردها نقش آفرینی کرده است.
تیموری همین طور در تشریح ساختار کمیسیون مشترک مناطق شرق و جنوب آسیا بعنوان بخش دوم وبینار برگزارشده، اظهار داشت: در اجلاس مشترک، مطالبی نظیر مطرح شدن برنامه کاری برای دو سال آینده، ارائه گزارشی از اقدامات کمیته ها و کارگروه های تخصصی سازمان جهانی گردشگری و نیز ارائه گزارشی از اقدامات مهم برخی کشورهای عضو در حوزه گردشگری خصوصاً با رویکرد شرایط موجودِ بحران کرونا در گردشگری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
بگفته او، در بخش اجلاس مشترک گزارشی از آخرین وضعیت گردشگری کشور در ابعاد داخلی، ورودی و خروجی در قالب یک سخنرانی ارائه شد و در کنار آن گزارش جامعی از مقررات و قوانین موجود و نیز نحوه مواجهه با بحران کووید - ۱۹ در ۱۸ ماه گذشته ارائه شد.
تیموری افزود: در نشست مشترک مناطق علاوه بر این موارد، گزارش کاملی از اقدامات مهمی که در وزارت گردشگری در طول سالیان اخیر همزمان با مدیریت بحران کرونا انجام گرفته است، ارائه شد و بطور شاخص به نتایجی همچون تدوین و تصویب سند استراتژیک توسعه گردشگری کشور، طراحی و تصویب برند گردشگری کشور، تدوین و اجرای نظام جامع آموزش گردشگری کشور، تدوین و استقرار هشت جدول از ۱۰ جدول حساب های اقماری گردشگری اشاره شد.
معاون گردشگری اظهار داشت: باتوجه به اینکه وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران در کارگروه های تخصصی سازمان جهانی گردشگری همچون کمیته کد بین المللی پشتیبانی از گردشگران، ارائه کنندگان خدمات و جوامع محلی و نیز کمیته بررسی پروسه عضویت اعضای وابسته سازمان جهانی عضو است، بدین جهت اقدامات انجام شده دراین زمینه نیز عنوان شد و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
او تصویب عضویت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در کمیته آموزش سازمان جهانی گردشگری را نیز یکی دیگر از دستاوردهای نشست بین المللی برگزارشده دانست و اظهار نمود: با تایید نهایی عضویت وزارت گردشگری در کمیته آموزش سازمان جهانی گردشگری بعد از اختتام نشست مجمع عمومی مربوطه در مراکش، کارهای این وزارتخانه در کمیته آموزش بعنوان عضو اصلی شروع می شود. باتوجه به اینکه از هر منطقه تنها یک کشور می تواند عضو کمیته موردنظر شود، این مسئولیت و امتیاز در منطقه جنوب آسیا به جمهوری اسلامی ایران سپرده شده است.
وی در تشریح اهمیت کمیته آموزش سازمان جهانی گردشگری، اظهار داشت: این کمیته وظیفه برنامه ریزی، سیاستگذاری و تصمیم گیری درباره موضوعات آموزش های تخصصی صنعت گردشگری را به عهده دارد و با پیشنهاد به مجمع عمومی، برنامه های آموزشی مربوطه را بصورت مجازی و حضوری پیش می برد. بدین جهت اساسا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بواسطه این عضویت می تواند از مزیت های این امکان همچون میزبانی و اجرای برخی کارهای تخصصی آموزشی مرتبط استفاده نماید و با برقراری ارتباط مستقیم با دانشگاه ها و موسسات آموزشی تخصصی دنیا در زمینه گردشگری سبب ارتقای دانش به روز صنعت گردشگری کشور شود.
در این جلسه زوراب پولولیکاشویلی، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری در سخنانی به ارائه گزارش در مورد تدابیر این سازمان برای مقابله با اثرات منفی بحران کووید - ۱۹ در صنعت گردشگری پرداخت.
پولولیکاشویلی در این گزارش، مطالبی همچون فراگیر شدن آموزش بعنوان ابزاری برای افزایش آگاهی ملت ها و جلب مشارکت آگاهانه و همچنین ارائه کمک های فنی از طرف سازمان جهانی گردشگری به کشورهای عضو در امتداد بروزرسانی روش ها و اهداف در زمینه گردشگری و نیز لزوم همکاری میان کشورهای عضو درباب گنجاندن گردشگری در سرفصل های توسعه را بیان نمود.1400/06/24
14:36:19
5.0 / 5
83
تگهای خبر: آموزش , آینده , برند , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری