ArtKit کیت هنری
در نشست جشنواره شعر دانشجویی عنوان شد

شعر اعتراضی مورد اقبال قرار گرفته است

شعر اعتراضی مورد اقبال قرار گرفته است کیت هنری: در نشست شورای سیاستگذاری دومین جشنواره ملی شعر دانشجویی با اشاره به اینکه دانشجویان به دلیلهای مختلف به مشارکت با نهادهای رسمی و دولتی تمایل ندارند همین طور عنوان شد: شعر اعتراضی مورد اقبال قرار گرفته و می توان این موارد را در جهت صحیح و حرفه ای هدایت کرد.


به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، در این جلسه که روز دوشنبه (۲۶ تیر ماه ۱۴۰۰) در سالن اجتماعات شهید صبوری معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی برگزار شد، عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی با اشاره ضمنی به تجربه خوب برگزاری دوره اول جشنواره شعر دانشجویی اظهار داشت: متاسفانه دانشجویان به دلیلهای مختلف به مشارکت با نهادهای رسمی و دولتی تمایل ندارند و شاید خوانش آنها از فرهنگ متفاوت می باشد و به صورتی از محیط رسمی به محیط غیررسمی انتقال پیدا کرده است. اگر به پیمایش ها مراجعه شود، مشخص است برنامه های و مناسبتی و رسمی و جشن ها و جایزه ها اقبالی ندارد. ما باید تلاش نماییم فاصله بین فرهنگ رسمی و غیررسمی را کم نماییم. امسال متولدین سال ۸۲ وارد دانشگاه شده اند. با شرایط همه گیری کرونا، با نسلی مواجه هستیم که ممکنست ترم سوم دانشگاه باشند اما هنوز دانشگاه و حتی همکلاسی ها را ندیده اند. از طرفی چند فعالیت است که خیلی مورد اقبال دانشجویان است؛ مانند برنامه های اجتماعی. دانشجویان احساس می کنند که برنامه های معنوی را در فعالیت اجتماعی و یا جنبش‎ های محیط زیستی می بینند. به مناطق محروم می روند و برای احساس وظیفه معنوی حاضرند به مردم کمک کنند. در هنر دو موضوع خیلی مورد اقبال دانشجویان است؛ تئاتر و موسیقی که باز هم متاسفانه خیلی سلیقه ای برخورد می شود. دانشجویان به برنامه هایی که افزایش مهارت داشته باشد، علاقمند هستند. بطورمثال مهارت فیلم دیدن و یا مهارت کتابخوانی. در بخش جشنواره شعر نیز آموزش مهارت گنجانده شده است. اکنون شعر اعتراضی مورد اقبال قرار گرفته و می توان این موارد را در جهت صحیح و حرفه ای هدایت کرد.
در ادامه، عادل تقوی، مدیرکل راهبری امور فرهنگی جهاددانشگاهی با ارائه گزارشی مختصر از کلاس های آموزشی جشنواره شعر دانشجویی اظهار داشت: در جلسه اول پیشنهاد شد رویدادهایی را که درحال برگزاری است و الان به سبب شرایط کرونا امکانش را نداریم با برگزاری کارگاه های آموزشی جایگزین نماییم. کارگاه اول دکتر اسماعیل امینی با سرفصل شعرآورد در استودیو مرکز کارهای قرآنی تشکیل شد. کارگاه استاد عبدالجبار کاکایی در چهار جلسه با موضوع ترانه اجرا شد. کارگاه سوم اکنون با تدریس استاد ناصر فیض با چهار جلسه درحال برگزاری است. کارگاه ها بصورت آنلاین بطور متوسط حدود ۱۲۰ نفر و آفلاین بطور متوسط ۳۰۰ نفر استقبال کننده در سامانه رویتاب داشت. البته رکورد مخاطب آنلاین کارگاه ها در یک جلسه ۲۰۰ نفر بوده که برای کلاس های این چنینی سطح مطلوبی شمرده می شود. ضمن اینکه مخاطبان آفلاین دوره ها نیز بطور مداوم افزایش می یابد.
او اضافه کرد: بخشی با عنوان پژوهش در شعر را نیز با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت ارشاد به جشنواره اضافه کردیم. به این نحو که پایان نامه، کتاب، پژوهش و مقاله های علمی با موضوع شعر را که در دو سال اخیر انتشار یافته به آن اضافه کردیم و همین طور در نظر داریم هر سال معرفی و بزرگداشت یک شاعر ادبیات کهن را در دستور داشته باشیم که امسال بخش حکیم نظامی گنجوی در بخش پژوهش جشنواره در نظر گرفته شده است.
تقوی در آخر اظهار داشت: برای ۲۷ شهریورماه، مصادف با روز ملی شعر و ادب مراسم اختتامیه دوره دوم جشنواره ملی شعر دانشجویی بصورت مجازی و با حضور تعداد کمی از افراد در دستور کار است.
در ادامه این جلسه، عبدالجبار کاکایی، عضو شورای سیاستگذاری دومین دوره جشنواره شعر دانشجویی با اشاره به پتانسیل خوب فضای مجازی برای جذب مخاطب اظهار داشت: باید بپذیریم شبکه های مجازی رونق جلسات شعرخوانی را کم کرده و می توانیم اثرات آنرا در نشر کتاب مانند توقف و یا تیراژ بسیار پایین نشر کتاب های شعر شاهد باشیم. اما زمانی که شعرهای جدید در شبکه های مجازی درج می شود، چیزی در حدود دو یا سه هزار نفر آنرا تایید و وایرال می کنند.
او به تغییر ذائقه مخاطبان شعرخوانی و ایجاد جاذبه های بصری و محیطی در مراسم شعرخوانی اشاره نمود و اظهار داشت: اکنون شعرخوانی به شکل تریبونی که در آن خیرمقدم و گزارش برنامه و... باشد، نمی تواند از جهت بصری مستعد انتقال احساسات و عواطف یک شاعر باشد.
عضو شورای سیاستگذاری دومین دوره جشنواره شعر دانشجویی سپس با تاکید بر لزوم تقویت مهارت های آموزشی دانشجویان بیان کرد: من اگر خودم را در کسوت یک دانشجو فرض کنم کسب مهارت های آموزشی شعر و طنز گفتن جذاب تر از آنست که بخواهم شعر دیگران را بشنوم. در حقیقت دانشجو نیامده فراورده های ذوقی دیگران را بشنود و لذت ببرد؛ او می خواهد یاد بگیرد و خودش تولید نماید.
آرش شفاعی، دیگر عضو شورای سیاستگذاری با اشاره به اینکه شب شعر و شعرخوانی و دور هم جمع شدن دانشجویی هنوز ظرفیت دارد، به لزوم تبلیغات برای شعر اشاره نمود و اظهار داشت: موضوعات و افرادی که هستند جذاب اند و بسیاری از افراد مراجعه می کنند که می خواهند وزن یا شعر یاد بگیرند اما نمی دانند به چه سمتی حرکت کنند. در جامعه نسبت به تبلیغ شعر غفلت شده که باید جبران شود.
همین طور سعید بیابانکی، عضو دیگر شورای سیاستگذاری شعر دانشجویی حمایت دستگاه های حکومتی و دولتی از جشنواره شعر را موثر و آنرا فرصتی برای ایجاد فضای تلطیفی در کشور دانست و در ادامه کلمه «شعرآورد» را عنوان مناسبی برای این جشنواره ارزیابی و اظهار نمود: جای یک مسابقه و تلنت بزرگ شعری برای دانشگاه خالی است. باید علاقه مندان و دانشجویان شاعر را جذب کرد و بتوانیم اطلاعات ادبی و دانش رد و بدل نماییم و موجی ایجاد نماییم تا جامعه ای جدید از مخاطب تولید شود. دبیرخانه شعر دانشجویی می تواند صفحات تخصصی مجازی را رصد کند و با انجام تبلیغات گسترده جامعه جدیدی از مخاطب تولید شود.
کوروش انصاری، دیگر عضو دیگر شورای سیاستگذاری جشنواره با پشتیبانی از اجرای جشنواره شعر دانشجویی اظهار داشت: در وضعیت کرونائی این جویبار باریکی که هنوز جریان دارد موفقیت خوبی است، زیر کرونا خیلی به همه چیز لطمه زده است.
وی در ادامه به پتانسیل خوب حضور شاعران معروف در هر استان کشور اشاره و بیان کرد: در همه استانها شاعرانی مطرح هستند که پتانسیل خیلی خوبی برای بسط ملی کارهای شعری هستند و تا حالا به این مهم توجه نشده است.
در آخر اسماعیل امینی نیز درباره میزان مخاطب برنامه های شعر اظهار داشت: در جشنواره شعر دانشجویی به تعداد زیاد نمی توان دل داد. اصلا برای حرکت های شعر، مخاطب زیاد الزاما یک امتیاز محسوب نمی گردد. حضور کانون های موجود در دانشگاه ها در اینگونه فعالیت ها خیلی مهم تر است تا مخاطبانی که در هر جایی از هر دری می خواهند سخن بگویند.
در این جلسه که با حضور دیگر اعضای شورای سیاست گذاری جشنواره ملی شعر دانشجویی، فرزین پورمحبی و سمانه عنبری برگزار شد، علیرضا بهرامی، دبیر علمی جشنواره نیز به ارائه گزارشی از این جشنواره پرداخت و از میزان توفیق در رویکرد های آن گفت.
منبع:

1400/04/30
11:18:00
5.0 / 5
311
تگهای خبر: آموزش , اختتامیه , تئاتر , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری