ArtKit کیت هنری

گردشگران خزر علاوه بر جریان های شكافنده مراقب پدیده موج مرده خزر باشند!

گردشگران خزر علاوه بر جریان های شكافنده مراقب پدیده موج مرده خزر باشند! به گزارش کیت هنری معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی ضمن اخطار نسبت به پدیده ˮموج مردهˮ در دریای خزر اظهار داشت: این پدیده در ساحل مکران وجود دارد و دریای خزر هم از این مخاطره به دور نیست.


به گزارش ایسنا، دکتر حمید علیزاده لاهیجانی امروز در وبینار اثر مخاطرات دریایی خزر بر گردشگری ساحلی، با اشاره به اینکه دریای خزر علیرغم آنکه دریاچه است، ولی خصوصیت ‎های دریا را دارد، اضافه کرد: طول این دریاچه هزار تا ۱۲۰۰ کیلومتر، عرض آن ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است و نواحی جنوبی خزر هم دارای بیشترین عمق است و در بین خزر میانی و جنوبی کوهی از جمهوری آذربایجان تا ترکمنستان قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در سواحل ایرانی خزر ۶۲ رودخانه به خزر منتهی می شود، اظهار نمود: برداشت آب در این رودخانه ها بسیار بالا است.
علیزاده با تکیه بر این که که در سواحل خزر بخصوص در گیلان و مازندران پشته های ماسه ای دیده می شود که این توانایی را دارند در خلال سال جابجا شوند، افزود: این پشته ها مخاطراتی را برای گردشگران دارند.
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، "نوسانات دراز مدت تراز آب"، "نوسانات کوتاه مدت تراز آب"، "امواج ناشی از باد"، "امواح بلند (سونامی)" و "جریان های شکافنده" را همچون مخاطرات موجود در دریای خزر نام برد و خاطرنشان کرد: دلیل اصلی حرکت آب در دریای خزر پدیده های جوی است که به دو صورت جریان ناشی از باد در لایه سطحی (۱۰۰ متر اول) و جریان های چگالی (ترموهالین) در همه ستون آب دیده می شود.
وی ضمن اشاره به جریان های ناشی از جزر و مد آب در خزر، با اشاره به اینکه حداکثر تراز آب ۱۲ سانتی متر در هر ۱۲ ساعت است، تصریح کرد: طغیان آب خزر در ارتباط با فصل بهار است و در ماه های دی و آذر خزر کمترین تراز آب را تجربه می کند.

خطر کم سونامی در ایران
علیزاده امواج ناشی از سونامی را به علت وقوع زلزله در دریا دانست و خاطرنشان کرد: سونامی می تواند امواجی به ارتفاع ۲ متر ایجاد نماید و مطالعاتی که از جانب یکی از محققان روسی بر مبنای مدل سازی انجام شده، نشان داده است که امواج ناشی از سونامی در خزر شمالی و میانی در مدت ۵ ساعت به آب های ایران می رسد و از آنجایی که بین خزر جنوبی و میانی، کوهی در زیر آب واقع شده است، مانع از ورود این امواج به آب های ایران می شود، ازاین رو امواج ناشی از سونامی مخاطره ای برای سواحل ایران ندارد.
به قول این محقق سونامی در خزر بیشتر در سواحل ترکمنستان و قزاقستان رخ می دهد و بر مبنای سوابق تاریخی در سال ۱۹۰۲ در باکو وقوع سونامی گزارش شده است.
وی خیزاب را از دیگر مخاطرات دریای خزر نام برد و خاطرنشان کرد: در سواحل روسیه و کشورهای قزاقستان، خیزاب ها تراز آب را تا ۴ متر می افزایند. این مخاطره بیشتر در خزر شمالی رخ می دهد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه اقیانوس شناسی علل نوسانات آب در دریای خزر را در ارتباط با رودخانه ولگا دانست و افزود: ولی به علت گرمایش جهانی، افزایش دمای سطح آب و تبخیر بالا، تراز آب در خزر افزایش نیافته است.

خطرات پدیده موج مرده
معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس شناسی ضمن اشاره به وجود پدیده ای به نام "موج مرده" یا "موج دورا" (Swell) در دریای خزر در اینباره توضیح داد: این پدیده در سواحل ماسه ای خزر رخ می دهد و برای گردشگران مخاطره آمیز است؛ چون که وقتی گردشگران در یک روز آفتابی با ساحل آرام و بدون باد مواجه می شوند، تصور می کنند که دریا آرام است، ولی وقتی باد شدیدی آغاز به وزیدن می کند، امواجی را بوجود می آورد و در بعضی مواقع این امواج جمع می شوند و موج بزرگی را به سمت ساحل هدایت می کنند.
وی با تکیه بر این که این پدیده مخاطره آمیز است، بر لزوم توجه به هشدارهای هواشناسی برای ورود به سواحل تصریح کرد و خاطرنشان کرد: این پدیده در ساحل مکران وجود دارد و دریای خزر هم از این مخاطره به دور نیست.

جریان های شکافنده مخاطره دیگری که در انتظار گردشگران است
علیزاده جریان های شکافنده را از دیگر مخاطرات دریای خزر نام برد و اظهار داشت: این جریان ها جریان های موازی با ساحل است که برای شناگران حتی برای شناگرانی که دارای مدل المپیک هستند، بسیار خطرناک است؛ چون که سرعت برگشتی آب در این جریان بیشتر از توان شناگران است.
وی با اشاره به اینکه این پدیده سالانه جان بیشتر از ۲۰۰ شناگر را در دریای خزر می گیرد، افزود: در بعضی از مواقع که بیشتر ۳ ماه فصل تابستان است، این آمار به ۴۰۰ نفر هم می رسد.
منبع:

1400/04/23
19:25:09
5.0 / 5
314
تگهای خبر: گردشگری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری