ArtKit کیت هنری
در شبكه مستند؛

خالق بامداد جمعه با شما تجلیل شد

خالق بامداد جمعه با شما تجلیل شد مدیر شبکه مستند سیما در مراسمی از یک عمر فعالیت هنری فرهنگ جولایی، تهیه کننده باسابقه رادیو و خالق بامداد جمعه با شما قدردانی کرد.به گزارش کیت هنری به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، آیین پاسداشت فرهنگ جولایی تهیه کننده باسابقه رادیو روز گذشته سه شنبه ۲۸ اردیبهشت با حضور محسن یزدی مدیر، ابوالقاسم ناصری مدیر تولید شبکه مستند، یاسر فریادرس مدیر مرکز مستند سازمان سینمایی حوزه هنری، فرهنگ جولایی و ابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان مستند «صدای فرهنگ» در شبکه مستند سیما برگزار گردید.
در این مراسم فرهنگ جولایی درباره مستند «صدای فرهنگ» که درباره زندگی و در شبکه مستند ساخته شده است، اظهار داشت: مستندسازان مختلفی قصد داشتند چنین کاری را برای ما انجام بدهند. هر بار اتفاقاتی رخ می داد اما در نهایت قسمت بود که این مستند را آقای توکلی در شبکه مستند بسازد. زندگی من همیشه رادیو بوده و اگر بیکار می شدم به خانه می رفتم! پیش از انقلاب در «راه شب» بودم و بعد از انقلاب هم در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ من جزو نخستین هایی بودم که وارد رادیو شدند. آن موقع گوینده جمشید علیپور و تهیه کننده برنامه من بودم.
وی ضمن اشاره به این که رادیو بخش مهمی از زندگی من است، اظهار داشت: خیلی از برنامه های رادیو بعد از پیروزی انقلاب را من آغاز کردم. این مورد در حالی بود که طنز ممنوع بود، دست زدن ممنوع بود و چالش های دیگری داشتیم. البته از سال ۱۳۶۳ بود که دست زدن (تشویق) در برنامه ها به شکلی آزاد شد. بسیاری از موسیقی ها در رادیو را من پخش کردم که به شکلی آن زمان خط شکنی بود. وقتی برای نخستین بار موسیقی از محمد نوری پخش کردم، گمان می کردم مرا از پخش بیرون می اندازند! با مدیر رادیو جر و بحث می کردیم اما همان مدیر حالا که من را می بیند عذرخواهی می کند.
جولایی در بخش دیگری از صحبت های خود درباره محمد نوری خواننده باسابقه کشور صحبت کرد و اظهار داشت: محمد نوری شخصیت بی نظیری داشت و همیشه با خود می گفتم که چرا صدای کسی مثل او نباید پخش شود چون صدای نوری تا سال ۱۳۷۶ مجوز پخش نداشت.
وی افزود: او زندگی ساده ای داشت. در خیابان سرباز زندگی می کرد. پیش از انقلاب دبیر بود، می خواند اما در حاشیه بود. اصلاً حاشیه نداشت. وقتی از او دفاع می کردم هنوز او را ندیده و با ابعاد شخصیتی اش آشنا نبودم. فقط دیده بودم که آدم خوبی است، کارنامه قوی دارد و آثارش خیلی خوب و دقیق است. واقعاً برای دریافت مجوز پخش آثار او سختی کشیدم اما در نهایت موفق شدم که این مجوز را بگیرم.
این پیشکسوت درباره پخش موسیقی از رادیو در آن زمان اظهار داشت: یکی از مدیران رادیو با من جر و بحث می کرد اما در مواقع مهم پای من می ایستاد. او به من دلداری می داد و می گفت تهیه کننده باید جسور باشد. در آن زمان خیلی تکلیف موسیقی و شادی در رسانه مشخص نبود.
وی اضافه کرد: شرط کار کردن من در رادیو این نبود که چه قدر می دهید؟ شرط من این بود که کاری به کارم نداشته باشید و اجازه بدهید کار کنم. من کارم را دوست داشتم و برایم مهم نبود که چه کسی در صندلی مدیریت نشسته است. بنده معتقدم که باید دید آیا برنامه تان به درد مردم می خورد یا خیر. اگر به درد مردم خورد، حتی اگر مدیرتان با شما مخالفت کند، وقتی که بازخوردهای خوب مردمی را ببیند، بعداً با شما رفیق می شود. نگاه ما این بود و به نظرم موفق هم شدیم؛ تمام مدیرانی که بالای سر ما بودند، بعداً این شرایط را داشتند.
جولایی در ادامه خاطراتی از کار کردن در رادیو بیان کرد و اظهار داشت: من در برنامه ها خیلی سخت گیر بودم. خاطرم هست که یکی از بزرگان صدا در یکی از برنامه ها دیر به استودیو آمد. به او گفتم که اگر هفته بعد دیرتر بیایی، شرمنده ات می شوم. هفته بعد دیر آمد و می خواست داخل برود ولی اجازه ندادم. این اتفاق مثل توپ در رادیو پیچید. البته شب بهش زنگ زدم و عذرخواهی کردم چون که بزرگ تر از من است.
در ادامه این نشست ابوالفضل توکلی تهیه کننده و کارگردان مجموعه مستندهای دوبله و صدا و ساخت مستند «صدای فرهنگ» اظهار داشت: خاطرم هست روزی که برای ضبط وارد رادیو شدیم، همه به استقبال استاد می آمدند و از ایشان احوال پرسی می کردند. بسیاری از آنان از خاطرات خوب گذشته سخن می گفتند و خیلی دیگر حتی برنامه هایشان را قطع کردند تا به استقبال ایشان بروند. این موضوعات نشان داده است که ایشان محبوبیت بسیار خاصی در میان همکاران دارند و اساسا این مورد به علت فعالیتهای فاخر و پرارزش ایشان است.
در آخر این مراسم با اهدای هدایایی به رسم یادبود از فرهنگ جولایی تقدیر گردید.


منبع:

1400/02/30
13:01:55
5.0 / 5
569
تگهای خبر: خواننده , رادیو , رسانه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری