ArtKit کیت هنری
در گزارش كیت هنری مطرح شد؛

واژه متراژ در گفتگو با معلول توهین آمیز بود؟

واژه متراژ در گفتگو با معلول توهین آمیز بود؟ کیت هنری: رسالت بوذری مجری برنامه مثل ماه درباره حواشی به وجود آمده به دنبال استفاده از واژه متراژ در گفتگو با یک معلول، به ارائه توضیحاتی پرداخت.


دریافت 28 MB
به گزارش کیت هنری به نقل از مهر، شب گذشته انتشار ویدئویی از برنامه افطار شبکه سه در شبکه های اجتماعی با واکنش انتقادی کاربران مواجه گردید. در این ویدئو رسالت بوذری مجری برنامه «مثل ماه» در مقابل یک فرد معلول از واژه «متراژ» برای پرسیدن از وضعیت جسمی خانواده اش استفاده می نماید و کاربرد همین واژه در مقابل فردی که از نظر ابعاد دست و پا گرفتار معلولیت است، با واکنش هایی تند در فضای مجازی همراه شد.
فارغ از بریده ویدئوی انتشار یافته اما بعدتر، نسخه کامل این گفتگو نشان داد این واژه ابتدا توسط خود میهمان استفاده شده و خود وی در ویدئویی جداگانه درباره آن توضیح داد.
رسالت بوذری مجری برنامه اما در توضیحی درباره سوءتفاهم هایی که در چنین مواقعی ایجاد می شود و الزامات گفتگو و اصلاً دلیلهای خودش برای به کار بردن این عبارت توضیح می دهد.
سوالم کاملاً آگاهانه بود
رسالت بوذری مجری «مثل ماه» که طی شبانه روز اخیر گفتگوی وی با یک فرد معلول و استفاده از واژه «متراژ» در این برنامه مورد انتقادهای بسیاری قرار گرفت در توضیحی به خبرنگار مهر درباره آگاهانه بودن یا تصادفی بودن عبارتی که به کار برده است، اظهار داشت: فیلمی که جدید انتشار یافته است گویای همه چیز است و سوال من کاملاً آگاهانه بود. وقتی من می بینم رو به روی من کسی نشسته است که دوست دارد این معلولیت دیده نشود و یک تفاوت دیده شود و حتی این تفاوت را با چنین الفاظی بیان می کند من هم دوست دارم او را خوشحال کنم و جمله ای به کار می برم که خودش می گوید.
وی افزود: به نظرم توضیحات مصطفی شریعتی میهمان برنامه نشان داد که نباید بدون توجه به همه وجوه یک ماجرا قضاوت کرد.
بوذری درباره اینکه چقدر باید نگران بازتاب های سخنان در هر لحظه از اجرا بود به ویژه برای مخاطبی که در جریان کامل یک برنامه، فیلم، ویدئو و گفتگو نیست، بیان کرد: اگر بخواهیم این جوری نگاه نماییم اصلاً نباید اجرا نماییم به هر حال من بعنوان مجری باید در کلیت و توالی یک اتفاق دیده شوم.
این مجری باسابقه تلویزیون درباره واکنش ها به شوخی بودن این عبارت نیز اشاره کرد: بنظر می رسد آنها که فضای حرفه ای را درک می کنند متوجه می شوند که خیلی بعید است که آدم رو به روی معلول باشد، از چنین جمله ای استفاده نماید و قصدش شوخی و طنازی یا مطایبه باشد. فردی که اندکی بویی از رسانه برده باشد می داند روبه روی معلول نباید چنین شوخی انجام داد.
اجرای هتاکانه و پرده دری نداشته ام
وی در بخش دیگری اظهار داشت: حتی اصلاً لازم نیست شما مجری باشید و یک آدم کاملاً معمولی و غیررسانه ای هم می داند باید چگونه با هر فردی رفتار کرد. شما بعنوان یک فرد عادی وقتی به یک معلول می رسید اهتمام می کنید حواستان به نحوی به او باشد و حتی قدتان را کوتاه کنید تا به صورتی او آزرده نشود. خصوصاً که ادب خاصیت اجرای من است و اگر هم نقدی داشته ام آنرا گفته ام با صدای بلند هم گفته ام اما اجرای هتاکانه و پرده دری نداشته ام. مرز من در گفتگو همیشه ادب بوده است پس ممکن نیست این عبارت ناخواسته باشد و خوشحالم که با ادبیاتی که خود میهمان دوست داشت این حرف را بیان کردم.
بوذری درباره اینکه چقدر انتظار داشت با این حجم از انتقادها مواجه شود؟ اظهار داشت: انتظار نداشتم اما الان روزگاری است که باید انتظار همه چیز را در فضای مجازی داشت. البته یک سری حرف ها، کنایه ها و نقدها موجب می شود عده ای به آنها واکنش داشته باشند. من یک نکته می گویم چرا این وایرال شب برنامه اتفاق نیفتاد؟ به نظرم این خیلی عجیب است. پس از این برنامه، ما برنامه ای پربازدید داشتیم که یک دختر سوری روی آنتن شبکه، پدر و مادرش را می بیند و بازخورد فوق العاده ای داشت اما حس می کنم تیغ نقد من در این چند شب و پربازدید شدن برنامه دختر سوری به مذاق عده ای خوش نیامده است.


منبع:

1400/02/04
22:41:13
5.0 / 5
472
تگهای خبر: رسانه , فیلم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری