ArtKit کیت هنری

اتراق معتادها در سی و سه پل

اتراق معتادها در سی و سه پل کیت هنری: از دیوارنویسی و ترک هایی که بر اثر خشکسالی و عبور مترو بر تن سی وسه پل نشسته، از ترقه زدن بر دیواره ها و رفتن بر پشت بام سی وسه پل و تفریحات بخت آزمایی برخی جوانان روی پل که بگذریم، از نرده کشی سی و سه پل با عنوان ایمن سازی به خاطر سقوط دانش آموز 16 ساله از آن و برق گرفتگی و جان باختن قهرمان واترپلو و مسدود شدن دهانه های زیرین سی وسه پل اصفهان نمی توان گذشت.به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، روزنامه «همشهری» در ادامه نوشت: حالا اما اتفاقات تلخ سی وسه پل از این هم پا را فراتر گذشته و به حوادث و لطمه های اجتماعی فرهنگی رسیده است؛ اتفاقاتی مثل باز شدن یک دریچه و راه پله از طبقه زیرین سی وسه پل توسط تعدادی معتاد بی خانمان و آتش برپا کردن و سیاه شدن دیوارهای پل و... اتفاقاتی که افق های جذاب نشان داده شده برای سی وسه پل همچون ایجاد یک پیاده راه تفریحی و آرامش بخش خوش منظر را تیره و تار کرده و ضرورت یک بازبینی اساسی یه این میراث گرانبها را می طلبد.

پل تاریخی سی وسه پل، یا پل ا... وردیخان یکی از پل های تاریخی شهر اصفهان است که با ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض در زمان حکومت شاه عباس صفوی، زیر نظر ا... وردی خان و با معماری استاد حسین بنا اصفهانی بر روی رودخانه پر آب و خروشان زاینده رود در شهر اصفهان راه اندازی شد. این پل به دلیلهای مختلفی از جذابیت های شهر اصفهان و ایران شمرده می شود.

در قسمت شرقی این پل، پل تاریخی خواجو و در بخش غربی آن پل مارنان تولید شده و در بخش شمالی خیابان چهارباغ عباسی و بخش شمال شرقی آن میدان نقش جهان با تمامی آثار تاریخی اش واقع شده است.

معماری سی وسه پل هم مانند خیلی از آثار دوره صفویه با شگفتی های بسیاری هم راه است و برخی شرق شناسان آنرا یکی از پل های درجه اول جهان و شاهکار معماری و شگفت آفرین توصیف کرده اند.

سی وسه پل همانند پل خواجو در دو طبقه تولید شده است که در گذشته طبقه بالای آن محل انواع تردد و عبور و مرور بوده و با گذشت زمان و اهمیت تاریخی بودن پل و جلوگیری از لطمه های احتمالی، عبور انواع خودرو از روی آن ممنوع شده و تنها عبور اشخاص ممکنست.

در دو طرف این پل زیبا طاق نماهایی وجود دارد که مردم از زیر و بالای آن عبور می کنند. اما آنچه بیشتر نظر گردشگران را به خود جلب می کند، راهروهای پل است که حدودا هم سطح قرار گرفته و موقع پر آبی رودخانه، ترانه آب جاری در طبقه زیرین پل به ویژه در تابستان های گرم نشستن یا قدم زدن در آنرا بسیار خوشایند کرده است.

پل ۴۰۰ ساله سی وسه پل تا حالا و در گذر زمان اتفاقات زیادی را به خود دیده است؛ از عبور و مرور حیوانات و خودرو از روی پل گرفته تا کشیدن حصارهای آهنی در دهانه های پل. چند سالی هم می شود که در بدترین شرایط ممکن، یعنی خشکی زاینده رود قرار گرفته، چونکه مصالح، پایه و فونداسیون پل به شکلی طراحی شده که استواری آن تنها در رطوبت است و خشکی ادامه دار رودخانه در طولانی مدت احتمال تخریب و لطمه رسیدن به پل را بیشتر می کند.

پناهگاه شبانه معتادان

خشکی و کم آبی تنها معضل و مشکل لطمه زای سی وسه پل نیست، بی آبی بهانه ایجاد مشکلات فرهنگی- اجتماعی مختلفی هم در روی عرصه و اطراف پل شده، به عبارتی سی وسه پل که روزگاری محل برگزاری جشن های مختلف بوده، حالا به خبرساز ترین پل تاریخی اصفهان از منظر انواع لطمه های اجتماعی تلخ و گزنده تبدیل گشته است. تصویری که بتازگی توسط یکی از کاربران فضای مجازی از محوطه پایینی سی وسه پل در شبکه های اجتماعی منتشر و خبرساز شده، گویای همین حکایت و لطمه های تلخ است.

آن طور که در تصویر دیده و توضیح داده می شود، اواسط پل که راه پله های ارتباط میان طبقه فوقانی و پایین و دارای چند اتاقک کوچک است، یک اتاقک توسط افرادی ناشناس بازگشایی شده و مورد سو استفاده قرار گرفته است و از صداهای به گوش رسیده این طور پیداست که تعدادی معتاد و بی خانمان در این اتاقک ها ساکن شده اند.

البته ماجرای افراد بی خانمان و معتاد در زیر پل ها خبر جدیدی نیست و زیر دهنه های پل خواجو هم محلی برای خوابیدن افراد بی خانمان است. اتفاقا در خود سی وسه پل هم حدود ۱۰ سال پیش گزارش هایی در خصوص بیتوته معتادان در اتاقک ها منتشر گردید و حتی به صفحات روزنامه ها راه پیدا کرد. بعد هم بعنوان جرمی مشهود کار به ورود نیروی انتظامی کشید و در نهایت با کشیدن تیغه و بسته شدن اتاقک ها به پایان رسید.

مساله را بزرگ نکنیم!

اما چند روز پیش مجدد با حضور چند فرد معتاد و بی خانمان در سی و سه پل این مطلب خبرساز شد؛ خبری که علی محمد فصیحی، مسؤول پایش پل های تاریخی استان اصفهان درباب آن به جام جم می گوید: سی و سه پل یکی از مهم ترین شریان های پیاده راه در اصفهان است و ما نباید آنرا بعنوان محل تجمع معتادان و افراد بی خانمان مطرح و خبرساز نماییم، برای اینکه از این دست اتفاقات زیاد می افتد.

وی با اشاره به این که مدیریت شهری یک زمانی چهارباغ را بعنوان مسیر پیاده راه تعریف و هزینه هنگفتی خرج آن کرد، می افزاید: سی و سه پل ادامه همان مسیر پیاده راه چهارباغ است و وظیفه مدیریت شهری، شورای شهر و سازمان میراث فرهنگی است که به آن اهمیت بیشتری بدهند و شرایط موجود را بهسازی کنند.

آسیب بسته بودن جریان آب

مسئول پایش پل های تاریخی استان اصفهان تاکید می کند: مهم ترین صدمه ای که هم اکنون به سی و سه پل وارد است بحث بسته بودن رودخانه است چونکه اگر آب باز بود پای افراد بی خانمان و معتادان به سبب جاری بودن آب به آن قسمت باز نمی شد. درواقع فرونشست زمین و احتمال لطمه سازه ای به اضافه تهدید خشکسالی زاینده رود و درک شرایط عبور افراد افسرده و تردد آنها از پل بی آب خیلی جدی تر از باز شدن یکی از دریچه های زیرین پل توسط معتادان است.

رفتارهای ضدفرهنگی و اجتماعی همچون دیوارنوشت هم که بتازگی روی دیوارهای قدیمی پل شاهد آن هستیم و روز به روز بر آن افزوده می شود، موضوع دیگری است که فصیحی به آن اشاره کرده و می گوید: یادگارنویسی روی آثار تاریخی در طول تاریخ رایج بوده و متاسفانه لطمه های زیادی به میراث ملت ها می زند چه از حیث تمیز کردن که کار سختی است و چه کاربرد مواد شیمیایی و روش های فیزیکی که بمراتب لطمه رسان است.

معتادان تخریبگر

مسئول پایش پل های تاریخی استان اصفهان درباب آخرین وضعیت دریچه خبرساز هم می گوید: واحد امانی میراث فرهنگی ما در زمان اضطرار توسط استادکار و تکنیسین ها مرمت های دوره ای را انجام داده و پایش سی و سه پل و بازرسی یگان حفاظت نیز انجام می شود که در مورد مذکور نیز طی سه ماه گذشته دوبار نسبت به مرمت این قسمت فوقانی اقدام شده اما متاسفانه معتادان مجدد دست به تخریب بخش مرمت شده می زنند که باردیگر در ۲۱ فروردین عملیات مسدودسازی ورودی پله های طبقه زیرین سی و سه پل انجام شده است.

به گفته فصیحی این دریچه ها زمانی راه پله هایی به سمت بالا بوده که علت آن تغییر سیستم سازه ای با بتن و تیرآهن برای عبور خودرو و مربوط به دهه ۴۰ است که سپس بسته و تیغه کشیده شد که شاید اگر شرایط بهبود پیدا کرد برداشتن این تیغه بین دو بخش پل ممکن باشد. ما می توانیم دریچه ها را با مصالح ساختمانی محکم تر بسته و کاملا مسدود نماییم اما طبق قوانین مرمتی اجازه این کار را نداریم هر چند حالا تیغه فعلی را مجدد محکم تر از قبل مرمت کرده ایم.

منبع:

1400/01/29
14:09:46
5.0 / 5
598
تگهای خبر: تصویر , جشن , روزنامه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری