ArtKit کیت هنری

دستاوردهای عملیات كربلای۸

دستاوردهای عملیات كربلای۸ پیروزی عملیات کربلای ۸ همانند پیروزی های دیگر ایران در ابتدا از جانب عراق و کلیه حامیانش مورد تکذیب قرار گرفت، چنانکه رادیو اسراییل به نقل از کارشناسان نظامی اظهار داشت: «به احتمال قوی نیروهای ایرانی در عملیات معروف به کربلای ۸ در جبهه بصره موفق به پیشروی نشده اند و نبرد به صورت ساکن ادامه دارد.»به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، عملیات «کربلا۸» با رمز مبارک «یا صاحب الزمان (عج)» و با هدف انهدام نیروهای دشمن و تحکیم مواضع بدست آمده در عملیات «کربلا۵» به مدت پنج روز در منطقه عملیاتی شرق بصره توسط رزمندگان اسلام در نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی انجام شد و طی آن ۶۰ دستگاه تانک و نفربر و ده ها دستگاه خودرو از تجهیزات دشمن منهدم شد.

تعداد به هلاکت رسیدگان دشمن طی این عملیات ۵۰۰۰ نفر و تعداد اسرا ۲۰۰ نفر و غنایم، دهها دستگاه تانک و نفربر و تعداد زیادی انواع خودرو از دشمن گزارش شده است.

سپاه ابتدا در نظر داشت طی چند عملیات محدود، به صورت تدریجی خطوط منطقه متصرفه را با رسیدن به کانال زوجی اصلاح و تکمیل کند، ولی با عنایت به موانعی که وجود داشت، عملیات کربلای ۸ طرح ریزی و در دو محور طراحی شد تا توسط دو قرارگاه اجرا شود.

محور اول این عملیات آبگرفتگی شمال «بوبیان» با فرماندهی و هدایت «قرارگاه قدس» و محور دوم هم حد فاصل کانال ماهی تا جاده شلمچه غرب کانال ماهی، با فرماندهی و هدایت قرارگاه کربلا بود. در تدبیر عملیاتی، با عنایت به حساسیت شمال آبگرفتگی بوبیان برای دشمن و اهمیت عبور از کانال ماهی در غرب کانال زوجی، چنین پیشبینی می شد که در صورت تلاش در این محور، علاوه بر فریب دشمن نسبت به سمت اصلی تک، آتش دشمن هم تجزیه می شود.

به این ترتیب مرحله اول عملیات در محور غرب کانال ماهی همزمان با محور شمال آبگرفتگی بوبیان در ساعت ۲: ۱۵دقیقه صبح روز ۱۸ فروردین ماه ۶۶ توسط لشکرهای ۳۳ المهدی، ۲۵ کربلا، ۱۹ فجر، ۱۰سیدالشهدا و ۳۱ عاشورا که به ترتیب از چپ به راست مأموریت تصرف و تأمین هدف را بر عهده داشتند، شروع شد. لشکر ۱۰ حضرت سیدالشهداء (ع) در این عملیات با استعداد ۱۰ گردان وارد عمل شد که گردان حضرت علی اکبر (ع) از واحدهای خط شکن این لشکر بشمار می رفت که با ظرفیت دو گروهان فتح و نصر و در دو محور مبادرت به تک(حمله) کرد.

از شهدای شاخص لشکر در این عملیات میتوان به شهیدان «احمد عراقی» فرمانده اطلاعات و عملیات لشکر۱۰ و «جعفر محمدی» فرمانده سابق گردان حضرت علی اکبر(ع) در زمان تشکیل مجدد آن در سال ۶۴ نام برد. همینطور از شهدای شاخص این گردان میتوان به شهیدان «مسلم اسدی» جانشین گردان، «ابوالقاسم کشمیری» و «علی اخلاصوند» اشاره نمود.

در این عملیات تیپ های ۶۸ و ۶۵ نیرومخصوص و تیپ های ۱۰۶ و ۴۱۶ و ۲۹ و ۱۱۷ و ۷۳ از لشکر ۲۷، ۵ مکانیزه ۴۴۸، ۴۵، ۱۰۴، و ۴۲۱ و ۲ کماندویی ستاد کل ۴۴۸، و تیپ های۲ و ۵ از گارد ۶ ریاست جمهوری، ۴۲زرهی، ۲ پیاده گردان کماندویی از لشکر محمد القاسم، یک گردان تانک، تیپ ۲۶ زرهی، گردان های ۳، ۱و ۴ از تیپ ۴۱۷ دشمن هم منهدم شدند. تعداد به هلاکت رسیدگان طی عملیات مذکور ۵۰۰۰ نفر و تعداد اسرا ۲۰۰ نفر و غنایم، دهها دستگاه تانک و نفربر و تعداد زیادی انواع خودرو از دشمن گزارش شده است.

درک دشمن از مشی جدید نظامی ایران

بطور کلی فشار عراق برای باز پس گیری منطقه ای در حدود یک کیلومتر مربع با توان بالا در نوع خود کم نظیر بود. عکس العمل دشمن بدون احتساب و پیشبینی تلفات زیاد و پذیرش آن بعنوان بهای باز پس گیری منطقه نمی توانست باشد. دشمن با درک مشی جدید نظامی جمهوری اسلامی در خصوص پیشروی در شرق بصره و انهدام متوالی قوای عراق، بر آن شد که با اقدامی اساسی و با قوت، طراحان و مسؤلان جنگ جمهوری اسلامی را نسبت به ادامه پیشروی در منطقه شرق بصره ناامید کند. علاوه بر این همزمانی عملیات کربلای ۸ با سالگرد تاسیس حزب بعث و هم نقش تبلیغی این عملیات در اعلام تصمیم بر تداوم عملیات در منطقه و همزمانی آن با تغییر وتحولات سیاسی در خصوص حذف صدام، قابل ذکر است.

از یک سو شرایط سیاسی و نظامی جنگ بعد از عملیات کربلای ۵ و از طرف دیگر اهمیت زمین منطقه شرق بصره، باعث شد تا عملیات کربلای ۸ که با هدف محدود نظامی صورت گرفت، بازتاب و انعکاس نسبتا گسترده ای داشته باشد. در مورد این عملیات، خبرگزاری فرانسه به نقل از ناظران در تهران چنین گزارش داد: «اهداف عملیات جدید کربلای ۸ ایران که صرفاً نظامی است، محدود به نظر می آید. ایران بدون تردید این بخش جنوبی را برای حمله برگزید تا مانع از تحکیم خطوط دشمن در آنجا شود.» در واقع گزارش خبرگزاری فرانسه معطوف به این مطلب بود که این عملیات در تداوم سلسله تلاشهای ایران در این منطقه و برنامه ریزی برای انجام عملیات به سمت بصره، مفهوم دارد.

تلاقی زمان عملیات کربلای ۸ با برگزاری مراسم چهل و هشتمین سالگرد تشکیل حزب بعث، باعث شد که عراق بلافاصله به منظور تحت الشعاع قرار دادن بازتاب این عملیات، به تاسیسات نفتی جزیره «سیری» که یکی از مبادی صادرات نفت ایران بود، حمله کرده خسارات چشمگیری را به آن وارد آورد، بگونه ای که تا ساعت ها بهره برداری از اسکله مذکور امکان پذیر نبود.

به هر حال پیروزی عملیات کربلای ۸ همانند پیروزی های دیگر ایران در ابتدا از جانب عراق و کلیه حامیانش مورد تکذیب قرار گرفت، چنانکه رادیو اسراییل به نقل از کارشناسان نظامی اظهار داشت: «به احتمال قوی نیروهای ایرانی در عملیات معروف به کربلای ۸ در جبهه بصره موفق به پیشروی نشده اند و نبرد به صورت ساکن ادامه دارد.»

اما با گذشت زمان و عینیت پیروزی ایران، عراق سرانجام زبان به اعتراف گشود و متعاقب آن خبرگزاری ها چنین گزارش دادند: «عراق روز گذشته اعتراف کرد که مناطقی را در جریان حمله جدید ایران در شرق بصره از دست داده است.» اعتراف عراق به از دست دادن زمین هایی در نزدیکی بصره، در اطلاعیه نظامی این کشور منعکس شده است. همینطور دعوت ایران از خبرنگاران خارجی برای بازدید از منطقه آزاد شده در عملیات هم به منزله پیروزی جدید ایران مورد تاکید قرار گرفت.

بدین ترتیب، در آستانه سال ۶۶ ضمن آنکه موفقیت حاصله از عملیات کربلای ۸ در منطقه شرق بصره، از جانب رسانه های خارجی مورد تایید قرار گرفت، بعنوان ضعف و ناتوانی روحی روزافزون عراق هم ارزیابی شد.
1400/01/18
12:15:16
5.0 / 5
942
تگهای خبر: دستگاه , رادیو , رسانه , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری