ArtKit کیت هنری

خاطرات یك جانباز ۱۷ ساله از اسارت

خاطرات یك جانباز ۱۷ ساله از اسارت در استخبارات عراق ما را در دو اتاق 16متری فرستادند. در هر اتاق حدود 80 نفر بودیم که جای نشستن هم نبود در صورتیکه تمام بچه ها از ناحیه دست و پا مجروح بودند مجبور شدند بعضاً روی پای هم بنشینند.6 روز بعد در 29 فروردین ما را حرکت دادند به سمت اردوگاه رمادی.به گزارش کیت هنری به نقل از ایسنا، «محمدعلی بصری» از اسرای عملیات بدر و از جانبازان دوران هشت سال دفاع مقدس است. او با اشاره به چگونگی اسارتش روایت می کند: شب بیست و سوم ما اعزام شدیم خط و فردای آن روز در محاصره قرار در این فاصله ما تانک های دشمن را می زدیم. بامداد آن روز مجروح شدم و حوالی ساعت 2 پس از ظهر سه هلی کوپتر آمدند و منطقه را به توپ بستند. وقتی مطمئن شدند همه مجروح یا شهید شده اند سربازهای دشمن آمدند سراغ ما و به اسارت درآمدیم.

قرار بود جاده بصره - الاماره را منهدم نماییم. زمانی که اسیر شدیم سن زیادی نداشتم. یک پسر مجروح ۱۷ساله بودم. آنها در بازجویی اولیه سوالاتی می پرسیدند همچون اینکه اهل کجاییم و... فامیل من هم که بصری هست. اسم پدر و پدربزرگ و نام خانوادگی را پرسیدند من هم پاسخ دادم. تا گفتم فامیلی ام بصری است، ستوان بعثی پرید جلو و اظهار داشت: «یعنی تو اهل بصره هستی؟» از آنجائیکه طلبه بودم و با عربی آشنا بودم منظورش را سریع فهمیدم.

در اصل اجداد ما مبلغ دین بودند و سال ها پیش در عراق زندگی می کردند و پس از مدتی با دعوت مردم بوشهر به ایران مهاجرت می کنند. اما نباید این را می گفتم. خدا خواست به یاد بیاورم که در بوشهر یک روستایی هست به نام بصری و من گفتم من اهل روستای بصری هستم. این فامیل من در بازجویی ها کتک هم داشت چون احساس می کردند اهل بصره عراق هستم ولی من همان پاسخ را می گفتم.

منتقل شدیم به استخبارات. در استخبارات عراق ما را در دو اتاق ۱۶متری فرستادند. در هر اتاق حدود ۸۰ نفر بودیم که جای نشستن هم نبود در صورتیکه تمام بچه ها از ناحیه دست و پا مجروح بودند مجبور شدند بعضاً روی پای هم بنشینند. حدود 6 روز بعد در ۲۹ فروردین ما را حرکت دادند به سمت اردوگاه رمادی.

عملیات بدر حدود یک هفته طول کشید و بقیه اسرا به تدریج به ما اضافه شدند. بیشتر اسرای بدر روز ۲۲ و ۲۳ اسفندماه اسیر شدند. یک عده از بچه ها که مجروحیت بیشتری داشتند را به بیمارستان منتقل کردند. اما افرادی مثل ما که یکی دوتا ترکش و تیر خورده بودیم را بیمارستان نبردند. همه ی اسرای عملیات بدر به اردوگاه ۹ رمادی منتقل شدند.

اردوگاه های اسرای ایرانی در عراق عمدتا در شهرهای رمادیه، موصل و تکریت بودند. در بغداد اردوگاه ثابتی نبود و اسرا را ابتدا می بردند استخبارات. بعد منتقل می کردند به سایر شهرها.1399/12/30
14:38:00
0.0 / 5
763
تگهای خبر: زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
ArtKit کیت هنری
artkit.ir - حقوق مادی و معنوی سایت كیت هنری محفوظ است

كیت هنری

کیتهای هنری